Alarm i ewakuacja w PG w Gnojniku

We czwartek 21 czerwca w naszej szkole w godzinach okołopołudniowych została przeprowadzona ewakuacja uczniów nauczycieli i pozostałego personelu szkoły. Ewakuacja była częścią zakrojonych na szerszą skalę ćwiczeń pożarniczych,w których oprócz naszego sąsiada - Publicznej Szkoły Podstawowej w Gnojniku, brały udział samochody gaśnicze z jednostki Państwowej Straży Pożarnej KP PSP w Brzesku oraz jednostek OSP z terenu Gminy Gnojnik. Po stwierdzeniu, że w szkole rozprzestrzenia się ogień, został ogłoszony alarm przeciwpożarowy, po którym nastąpiła ewakuacja całego stanu osobowego naszej szkoły. Ponieważ pożar się powiększał, ewakuowano również uczniów i pozostałe osoby ze Szkoły Podstawowej. Ewakuacja naszych ludzi jak i z "podstawówki" przebiegła sprawnie i beż zakłóceń. PO niedługim czasie nadjechał samochód dowódczy a za nim kolejne wozy ratowniczo-gaśnicze z Komendy Powiatowej Straży z Brzeska. Dowodzący akcją gaśniczą st. kapitan Wojciech Podleś sprawnie rozdzielał zadania, które realizowali strażacy. Pojawili się również strażacy - ochotnicy z jednostek z terenu gminy Gnojnik, którzy dzielnie wspierali "zawodowców" w prowadzeniu akcji ratowniczej oraz zabezpieczali okoliczny teren, aby na drogach dojazdowych nie pojawiły się niepotrzebnie jakieś pojazdy. Strażacy wykorzystując specjalistyczny sprzęt ratowniczy(ubiory ogniochronne, maski i butle tlenowe i in.) musieli ewakuować pozostałe na 3 kondygnacji szkoły osoby, które nie zdążyły się ewakuować, gdyż ogień odciął im drogę ucieczki. Po wyniesieniu ich z budynku, do akcji wkroczył strażak - ratownik medyczny, który udzielał poszkodowanym pierwszej pomocy przedmedycznej. W tym samym czasie strażacy cały czas prowadzili akcję gaśniczą, która w końcu zakończyła się powodzeniem - "pożar" został ugaszony. Całej akcji przyglądali się z boku z bezpiecznej odległości uczniowie naszej szkoły oraz ich młodsi koledzy i koleżanki ze szkoły podstawowej - którym na to zezwolił przebywający na miejscu akcji jako obserwator, z-ca komendanta powiatowego straży pożarnej - brygadier Piotr Strojny. Niektórzy uczniowie skorzystali nawet z kurtyny wodnej, którą "rozpięli" w powietrzu strażacy aby ogień się nie rozprzestrzeniał i w jej strugach chłodzili swe ciała rozgrzane gorącą atmosferą i promieniami letniego słońca. Po całej akcji niektórzy chodzili w kompletnie mokrych koszulkach i spodniach, ale zadowoleni z możliwości ochłodzenia się i "pomocy" strażakom w akcji. :)
Opracował mgr Mirosław Król


Zdjęcia

Komers

6 czerwca będzie datą niezapomnianą dla uczniów klas III. W tym dniu odbył się komers. Dziewczyny przybyły w szykownych sukienkach i odlotowych fryzurach, chłopcy, jak nigdy w garniturach. Wszyscy prezentowali się naprawdę pięknie. Uczniowie rozpoczęli komers tradycyjnym tańcem -polonezem. Wkrótce po tym uczennice zdjęły obcasy i wraz z panami zatańczyły rytmiczny taniec belgijski. Wywoływali podziw oraz wzruszenie oglądających ich rodziców i nauczycieli. Po tańcu nastąpiło uroczyste odczytanie "zasług" z księgi dokonań uczniowskich oraz uroczysta akademia. Dalsza uroczystość miała już mniej oficjalny charakter - pojawiły się gościnne występy początkujących modelek i cheerleaderek jak również śpiewający po angielsku zespół muzyczny. Po części oficjalnej wszyscy chcieli nacieszyć się ostatnimi wspólnie spędzanymi chwilami. Nasi gimnazjaliści bawili się w interesującym, bardziej nowoczesnym mimo, że mniej dostojnym, niż polonez, rytmie.
Opracowała mgr Małgorzata Woda


Komers i zakończenie gimnazjum w oczach absolwentów

6 czerwca był dla trzecioklasistów z PG w Gnojniku dniem szczególnym. Wtedy odbyła się pożegnalna zabawa, zwana komersem. Na początku była krótka akademia w pełni przygotowana przez uczniów. Później przyszedł czas pochwał i dumy, czyli odczytywanie zasług dla szkoły. Na koniec wszyscy cieszyli się z ostatnich chwil z przyjaciółmi, uczestnicząc w dyskotece. Niestety po zabawie przyszedł i smutny czas, czas refleksji i przemyśleń. Większość uczniów pewnie odetchnęła z ulgą, ciesząc się, że to już koniec. Ja jednak śmiem twierdzić, że w głębi serca każdy poczuł to "piknięcie", bo zdał sobie sprawę, że to nie tylko koniec kolejnej szkoły, ale także ważnego etapu naszego życia. Były chwilę wstydu za dostaną naganę, smutku za kolejną pałę czy łzy z przegranych zawodów. Ale ja zapamiętam tylko te dobre chwile, chwilę radości z piątek, pochwał i wygranych. A tak wypowiedzieli się uczniowie po zakończeniu szkoły:
Kamil Zając: "Jak było na komersie? Świetnie się bawiłem, była to najlepsza z imprez jaka odbyła się w gimnazjum. Co zapamiętam? Zapamiętam, ludzi, nauczycieli i kilka wspaniałych lekcji. Za co chciałbym podziękować? Za to , że mieli do nas święte nerwy i dali sobie z nami radę."
Patrycja Serafin: "Komers bardzo mi się podobał, ponieważ był ostatnią imprezą, w której mogliśmy tak beztrosko po prostu poszaleć ze znajomymi. Za szkołę nie tęsknię . Tęsknię za ludźmi którzy tworzą i tworzyli tą szkołę, bo każdy pozostawił tam cząstkę siebie. Nauczycielom jestem wdzięczna za trud i serce, które włożyli w nasza naukę. Za to, że pomimo przeciwności nie poddawali się i chcieli nam coś wbić do głów. Za ich codzienny uśmiech i życzliwość ale też za krzyki i pouczenia , które nas kierowały na właściwą ścieżkę. Za to że po prostu byli. Tęsknie za tymi wszystkimi wariantami..."
Tak więc jedyne co mi pozostaje, to podziękować. W imieniu wszystkich dziękuje za te trzy lata. Szczególne pozdrowienia dla Pań Sprzątaczek :.
Opracowała: Ola Saniszewska


Zdjęcia

Wręczenie nagród za konkurs ekologiczny
Trzy uczennice naszego gimnazjum uczestniczyły w gminnym konkursie " Ekologia- moda czy konieczność". I miejsce zdobyła Agnieszka Duch klasa 3a, II miejsce zajęły Sabina Musiał i Anna Zając również uczennice klasy 3a. Autorki nagrodzonych prac wykazały się talentem, pomysłowością i pracowitością. Gratulujemy sukcesu
Patrz zdjęcia

Dzień Patrona- Święto Szkoły

25 maja obchodziliśmy Święto Szkoły, które rozpoczęło się Mszą Św. celebrowaną przez ks. Rafała Dańca. W uroczystości uczestniczyli pracownicy Publicznego Gimnazjum w Gnojniku z Dyrektorem na czele, uczniowie, przedstawiciele rodziców oraz zaproszeni goście, a wśród nich Wójt Gminy Sławomir Paterek, sekretarz gminy Anna Rachwalik, przewodniczący rady gminy Ryszard Machał, ks. Julian Osmola oraz radni z Gnojnika: p. Renata Krakowska, p. Anna Stolarczyk, p. Stanisław Linca. Tradycyjnie na początku uroczystości odśpiewano hymn szkoły, a następnie p. dyrektor Mirosław Mietła powitał przybyłych gości. Akademię rozpoczęto przedstawieniem prezentacji multimedialnej, przygotowanej przez ucz. kl. IIIa- Piotra Jaroszka i Dominika Karasia, ukazującej życie Patrona naszej szkoły- Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Hasłem przewodnim akademii były słowa:,, Kto Ty jesteś, człowieku?",widniejące jako napis, korespondujący z wypowiadanymi treściami, ale także z pozostałymi elementami dekoracji. Część artystyczna poruszała treści dotyczące człowieczeństwa, wartości, które powinny być priorytetowe dla każdego człowieka, pomimo iż żyjemy w świecie pełnym obojętności, niezrozumienia, obłudy, pogoni za dobrami materialnymi. Ukazywała, że szczerość, uczciwość, bycie sobą, wyrozumiałość, pokora to cechy, które zapewniają człowiekowi prawdziwe szczęście. Wypowiadane treści zachęcały, by w codziennym życiu być autentycznym i nie zakładać masek, nie grać swojej roli, ale po prostu być sobą. Symboliczne znaczenie miało drzewo- element dekoracji, na którym ucz. kl.II a Karolina Gnyla zawieszała w czasie występu napisy z nazwami wartości wspominanych w recytowanych wierszach i śpiewanych piosenkach. Akademię wzbogacono licznymi utworami muzycznymi w wykonaniu niezastąpionych trzecioklasistek: Ewy Strzesak, Aleksandry Sikory, Natalii Sikory i Patrycji Serafin. Ich śpiew został nagrodzony przez publiczność gromkimi brawami, podobnie jak scenka prezentująca księżniczki rywalizujące o zamążpójście. Tutaj również zwycięstwo odniosła uczciwość i żoną księcia została uboga dziewczyna , a nie księżniczki- oszustki. Po części artystycznej głos zabrał p. dyrektor , który ogłosił wyniki konkursów przeprowadzonych przez mgr inż. Marię Zając i mgr Małgorzatę Wawrykę w ramach przygotowania do Święta Szkoły. A oto one:
Międzyklasowy konkurs pod hasłem: ,,Kardynał Stefan Wyszyński- patron naszej szkoły"
I m-ce- kl. III c
II m-ce- kl. II b
III m-ce -kl. II a
Konkurs na najładniejszą prezentację multimedialną pod hasłem: ,,Żeby człowiek był człowiekiem" Zwycięską prezentację wykonali: Ewa Strzesak i Szczepan Święch, którzy zostali nagrodzeni nie tylko oklaskami, ale także pięknymi albumami o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II. Na wyróżnienie zasługuje również prezentacja przygotowana przez ucz. kl. I a- Natalię Fielek. Na zakończenie wszyscy zebrani obejrzeli efekt pracy Ewy i Szczepana, który stanowił podsumowanie treści poruszanych w czasie akademii. Mamy nadzieję, że występ młodzieży gimnazjalnej z okazji Święta Szkoły przynajmniej niektórych skłoni do refleksji nad swoim życiem i postępowaniem.
Opracowałą mgr Małgorzata Wawryka
Jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom konkursów. Nagrodzoną prezentację można obejrzeć na stronie szkoły. Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę naszych wszystkich aktorów (także tych wcześniej niewymienionych), którzy z ogromnym zaangażowaniem przygotowywali się do występu, uczestniczyli w próbach i czynili to z wielkim sercem w myśl słów Patrona szkoły: ,,Z drobiazgów życiowych wykonanych wielkim sercem, powstaje wielkość człowieka".
Małgorzata Wawryka i Maria Zając
Zdjęcia

Prezentacje nagrodzone:

"Żeby człowiek był człowiekiem"- autorstwa Ewy Strzesak i Szczepana Święcha
"Żeby człowiek był człowiekiem"- autorsta Natalii Fielek

IV Turniej Tańca Nowoczesnego w Gnojniku

11 maja 2012r. odbyła się już czwarta edycja Otwartego Turnieju Tańca Nowoczesnego. Organizatorem był UKS Max-Sport, działający przy PG Gnojnik, na czele z Prezes Małgorzatą Horosin. Turniej otworzył i zakończył Pan Dyrektor Mirosław Mietła. Blisko 200 uczestników rywalizowało o trofea i nagrody, między innymi: wieże, radiomagnetofony, teczki na laptopy, suszarki do włosów. Gościliśmy zespoły Cheerleaders z całego powiatu brzeskiego oraz m. in. z Krakowa, Sosnowca, Myślenic.
Nasze dziewczęta z grupy Cheerleaders - PIRATKI - w składzie: Gabriela Bugajska, Paulina Górak, Aleksandra Kopeć, Mariola Krakowska, Katarzyna Kubala, Kinga Oleksy, Monika Rabijasz, Kinga Stolarczyk, Klaudia Zapiór, Małgorzata Ząbkowska, pokazały się od jak najlepszej strony. Zdobyły Mistrzostwo Powiatu Brzeskiego oraz 2 miejsce w kategorii junior całego turnieju. Poza tym ładnie zaprezentowały się dziewczęta z naszej szkoły podczas występów solo i duetów: Paulina Górak i Natalia Stelmach, Iwona Jaroszek i Mariola Krakowska. Zabawny występ przygotowali chłopcy z klas trzecich: Rafał Gemza, Damian Sacha, Jakub Stelmach, Mateusz Święch, Mariusz Trojanowski. Mieliśmy też miłych gości: rzecznik prasowy Karpackiej Spółki Gazownictwa Pani Bożena Malaga-Wrona, Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli Pani Halina Cabała oraz przedstawiciel Starostwa Powiatowego Pan Paweł Ciura - Inspektor w Wydziale Rozwoju Powiatu, Inwestycji i Promocji. Gościła u nas również telewizja Tarnowska TV. Wchodząc na ich stronę, w zakładce Gnojnik znajdziecie ciekawy reportaż z całego turnieju.
Sponsorami tegorocznego turnieju byli:
(276kB)
Karpacka Spółka Gazownictwa w Tarnowie
Starostwo Powiatowe w Brzesku
Wójt Gminy Gnojnik
Firma Trans-Bet
Halina i Krzysztof Kondziołka
Centrum Kultury w Gnojniku
Avon Cosmetics Polska
Rada Rodziców przy Publicznym Gimnazjum w Gnojniku

A oto wyniki turnieju:
Kategoria I:
Junior młodszy - Szkoły podstawowe:
1. SKANDAL - Sosnowiec
2. DIVERSE STARS - Dębno
3. SILVERS STARS - Tymowa

Junior - Gimnazjada:
1. SHOW DANCE - Kraków
2. PIRATKI - Gnojnik
3. SKANDAL - Sosnowiec

Kategoria II:
Junior młodszy - solo, duet:
1. Karolina Badzioch i Weronika Pilch
2. Monika Migacz i Wiola Kornaś

Junior - solo, duet:
1. Klaudia Kuśmierz
2. Albert Tekiela
3. Paulina Górak i Natalia Stelmach

Kategoria III - powiatowe igrzyska:<br> Junior młodszy - Szkoły podstawowe:
1. DIVERSE STARS - Dębno
2. SILVERS STARS - Tymowa
3. CHOCO-DANCE - Lewniowa

Junior - Gimnazjada:
1. PIRATKI - Gnojnik
2. SUN SET - Szczurowa
3. BLACK LADIES - Brzesko
opracowała: mgr Małgorzata Horosin


A oto i kilka zdjęć:
(7kB)
(5kB) (4kB) (5kB) (5kB) (5kB) (4kB) (5kB)

2 miejsce w rankingu szkół gimnazjalnych w powiecie brzeskim!!!

To ogromny sukces naszych uczniów w sporcie. Mamy 52 punkty i drugą lokatę wśród 21 gimnazjów w powiecie brzeskim. 33 punkty zdobyły dziewczęta i 20 chłopcy. Kolejny rok z rzędu mamy tak wysoką lokatę. Gratulacje!!!
opracowała: mgr Małgorzata Horosin
II miejsce dziewcząt i III miejsce chłopców w powiatowych biegach sztafetowych

18 kwietnia udało nam się zająć dwa kolejne miejsca na podium w powiecie. Gratulacje!!! Sztafeta dziewcząt: Paulina Górak, Kinga Knurowska, Monika Pasierb, Katarzyna Kubala, Gabriela Bugajska, Klaudia Zapiór, Małgorzata Ząbkowska, Joanna Kubala, Gabriela Gnyla, Joanna Bober i Agnieszka Święch. Sztafeta chłopców: Mariusz Trojanowski, Damian Sacha, Adrian Babraj, Dominik Zapiór, Patryk Sikora, Jakub Stelmach, Damian Piekarz, Tomasz Kopeć, Przemysław Śmietana, Chudoba Rafał i Stanisław Kornaś.
opracowała: mgr Małgorzata Horosin

oto kilka zdjęć:
(6kB) (6kB) (6kB) (6kB)

Sukces dziewcząt w piłce ręcznej - III miejsce w powiecie

12 kwietnia po raz kolejny nasze dziewczęta stanęły na podium podczas powiatowych rozgrywek w piłkę ręczną. Tym razem zajęły trzecie miejsce. Wszystkie dziewczęta dzielnie walczyły. W swojej grupie wygrały wszystkie mecze. Natomiast w finale jeden mecz przegrały i drugi wygrały. Skład drużyny: Aleksandra Staniszewska, Dagmara Kopeć, Paulina Górak, Iwona Hołyst, Patrycja Serafin, Ewa Strzesak, Agnieszka Gruszkowska, Klaudia Zapiór, Małgorzata Czuba, Katarzyna Kubala, Gabriela Bugajska, Natalia Stelmach.
Gratulacje!!!
opracowała: mgr Małgorzata Horosin
a oto zdjęcia:
(5kB) (6kB)

Wielkanocna pisanka" - konkurs

Przed Świętami Wielkanocnymi został ogłoszony w naszej szkole konkurs na "Wielkanocną pisankę". Każdy uczeń mógł wziąć w nim udział, wykonując pisankę techniką dowolną. Prace należało składać do 2 kwietnia 2012 r. Ocenie podlegała estetyka, pomysłowość i wkład pracy. Prace zostały nagrodzone punktami dodatnimi z zachowania.
A oto wyniki konkursu:

I miejsce: Aneta Hudy 3c oraz Natalia Kądziołka 2a
II miejsce: Małgorzata Ząbkowska 2c
III miejsce: Karolina Kowalczyk 3c

GRATULACJE !!!
Opracowała mgr Jolanta Kantek

Prace można oglądać w galerii …

Koncert profilaktyczny
W dniu 7 marca 2012 odbył się w naszej szkole koncert profilaktyki uzależnień w wykonaniu Wojtka Kubiaka. Koncert został zorganizowany przez pedagoga szkolnego, a sfinansowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gnojniku. Zaprezentowany program nosił tytuł: ''Pukając do niebios bram'' - piosenki artystów, którzy odeszli tragicznie. Wielka sława za życia i po tragicznej śmierci. Alkohol (Bon Scott, Jimi Hendrix), narkotyki (Janis Joplin), papierosy (Nat King Cole) Ta lista niestety nie ma końca. Koncert był jedną wielką przestrogą - nawet sława i pieniądze nie czynią nieśmiertelnym. A czasem wprost uśmiercają. Wyjątkowej autentyczności koncertowi dodał fakt, że Wojtek Kubiak grał i śpiewał również własne piosenki. Jedna z nich, nosząca tytuł ''Jestem wolny'' w piękny sposób wieńczyła koncert, a jej tytuł mówił sam za siebie. Wojtek Kubiak nie tylko śpiewał i grał na gitarze, ale mówił o doświadczeniach i przeżyciach własnych oraz innych osób ze środowiska artystycznego, które u progu wielkiej kariery kończyły życie z powodu uzależnienia lub przedawkowania narkotyków. Najciekawszym punktem było zaproszenie nauczycieli gimnazjum na scenę i włączenie do realizacji programu poprzez wspólne śpiewanie z artystą. Koncert spotkał się z żywą reakcją naszej szkolnej publiczności.
Opracowała: pedagog szkolny mgr Lucyna Szot


Projekt edukacyjny "Sąd nad papierosem"

Celem projektu było: uświadomienie młodzieży szkodliwości -palenia papierosów i nałogu nikotynizmu oraz negatywnych konsekwencji tzw. biernego palenia, poinformowanie uczniów o składzie i działaniu dymu tytoniowego, rozważanie społecznych, psychicznych i fizycznych skutków palenia biernego i czynnego papierosów. Rozwijanie umiejętności podejmowania decyzji, związanych z sytuacjami, w których młody człowiek może sięgać po papierosy oraz przeciwstawianie się presji np. rówieśników. Grupa projektowa klasa I a :Natalia Fielek, Anna Gadowska ,Sabina Gagatek , Angelika Kornś , Monika Rabijasz , Sylwia Zelek oraz uczniowie klasy Ib: Dawid Gnyla , Paweł Kulas , Grzegorz Piś Uczniowie poszukiwali odpowiedzi na pytania problemowe typu: Czy palenie papierosów jest szkodliwe?, Czy palenie papierosów bierne i czynne jest przyczyną problemów zdrowotnych?, Czy składniki dymu tytoniowego stanowią zagrożenie dla zdrowia szczególnie młodych ludzi? Uczestnicy projektu wykonali różnorodne zadania mające na celu odnalezienie odpowiedzi na postawione pytania problemowe. Młodzież pracująca w projekcie rozwijała i doskonaliła m.in. umiejętności: wyszukiwania i selekcjonowania informacji i posługiwania się nimi, współpracy w zespole rówieśników, samodzielnego uczenia się, formułowania wniosków , samokrytycyzmu, samooceny, ponoszenia odpowiedzialności za efekty swojej pracy Prezentacja projektu w formie 30 minutowej inscenizacji wzbogaconej o scenografię i prezentację Power Point odbyła się 28. 02.2012 roku.
Opracowała mgr Jolanta Nowicka


Spotkanie z terapeutą mgr. P. Kamińskim

28 stycznia uczniowie klas 1, a 1 lutego klas 2 i 3 uczestniczyli w spotkaniu z panem mgr. P. Kamińskim, terapeutą pracującym w Poradni Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia Oddział Dzienny Terapii Uzależnienia od Alkoholu SP ZOZ w Brzesku. Spotkanie dotyczyło faktów i mitów związanych ze środkami uzależniającymi - alkoholem i narkotykami. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań, na które uzyskiwali wyczerpujące odpowiedzi przekazane w sposób jasny i zrozumiały. Ale nie tylko oni pytali- pytał także prowadzący, by sprawdzić, jaka jest wiedza gimnazjalistów na temat narkotyków. Okazało się, że wiadomości o rzekomych "plusach" jest sporo, natomiast duże braki dotyczyły minusów, świadomości negatywnych skutków pojawiających się w krótszym i dłuższym czasie po zażyciu narkotyku. Z pewnością na korzyść spotkania przemawia atmosfera stworzona przez prowadzącego umożliwiająca otwarte zadawanie pytań oraz jego doświadczenie i kompetencje.
Opracowała: mgr Lucyna Szot
Oto kilka zdjęć:
(4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB)
WIGILIA W NASZEJ SZKOLE

22 grudnia zebraliśmy się na sali gimnastycznej, gdzie w świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie, którzy wraz z panią mgr Jolantą Kantek i panią mgr Kornelią Koczwara przygotowali bożonarodzeniową akademię. Mottem do rozważań wigilijnych były słowa "Zło dobrem zwyciężaj". Uczniowie ukazali obraz współczesnej Wigilii w różnych domach. Następnie nadszedł czas na modlitwę, łamanie się opłatkiem oraz życzenia od Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego. Po krótkiej przerwie uczniowie klas drugich przedstawili wyniki swojej pracy nad projektem edukacyjnym "Boże Narodzenie w Polsce, Niemczech i Wielkiej Brytanii" Na zakończenie odbył się konkurs grup kolędniczych. Każda klasa przygotowała kolędę lub pastorałkę w dowolnym wykonaniu. Ocenie podlegało: strój, wybór kolędy i wykonanie oraz pomysłowość.

A oto wyniki konkursu:

I miejsce - 3c
II miejsce - 2c
III miejsce - 2b
Opracowała mgr Jolanta Kantek
Utrwalone chwile można zobaczyć na zdjęciach…

"Tradycje bożonarodzeniowe w Niemczech, Wielkiej Brytanii i w Polsce - gimnazjalny projekt edukacyjny"

Uczniowie naszej szkoły w październiku 2011r. przystąpili do realizacji obowiązkowego projektu edukacyjnego. W projekcie pod hasłem "Tradycje bożonarodzeniowe w Niemczech, Wielkiej Brytanii i w Polsce - różnice i podobieństwa/Weihnachtstraditionen in Deutschland, Großbritannien und in Polen/British, German & Polish Christmas traditions - similarities and differences" wzięli udział chętni uczniowie klas II, którzy zostali podzieleni na 3 grup projektowe: 1. grupa polska, 2. grupa niemiecka, 3. grupa angielska. Głównym celem projektu było poznanie tradycji i zwyczajów świątecznych w Niemczech, Wielkiej Brytanii i w Polsce - wyszukanie różnic i podobieństw. Ważnymi celami było również wyrabianie u uczniów świadomej postawy zmierzającej do podtrzymywania tradycji świątecznych, kształtowanie umiejętności językowych, uczenie odpowiedzialności, terminowości wykonywania zadań, planowania pracy i współpracy, przygotowanie do wystąpień publicznych oraz integracja zespołów podczas wspólnych działań projektowych. Poszczególne grupy projektowe rozważały dawne i obecne oblicza Świąt Bożego Narodzenia. Poszukiwano odpowiedzi na pytania problemowe typu: "Jakie tradycje i zwyczaje związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia cechują Polskę, Niemcy i Wielką Brytanie? Co je różni a co łączy? Jakie elementy są najbardziej charakterystyczne?" Poszczególne grupy projektowe wykonywały różnorodne zadania mające na celu odnalezienie odpowiedzi na postawione pytania problemowe. Każda grupa zadaniowa miała swojego opiekuna nadzorującego pracę a były nimi:
1. mgr E. Król
2. mgr K. Koczwara, mgr J. Olchawa
3. mgr M. Woda, mgr M. Kantor
Podsumowaniem przedsięwzięcia była prezentacja wyników, która odbyła się 22.12.11r. Było to 20-30 minutowe wystąpienie przedstawicieli poszczególnych zespołów zadaniowych bazujące na scenariuszu opracowanym przez uczniów. Przedstawiciele zespołów zaprezentowali tradycje i zwyczaje w programie "Europejskie Święta". Scenka wzbogacona była o wytwory takie jak świąteczne dania, prezentacje Power Point, gazetkę ścienną, muzykę pochodząca z Polski, Wielkiej Brytanii i Niemiec oraz dekoracje plastyczne związane z tematyką świąteczną. Całość stanowiła integralną część apelu bożonarodzeniowego i szkolnego konkursu kolęd.


Opracowała mgr Małgorzata Woda
Patrz zdjęcia
Mistrz Powiatu Brzeskiego!!!

Po raz trzeci z rzędu Urszula Mróz została Mistrzem Powiatu brzeskiego w rozgrywkach szachowych szkół gimnazjalnych, które odbyły się 20 grudnia 2011 roku w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Brzesku. Organizatorem turnieju szachowego było Starostwo Powiatowe w Brzesku. Nasze gimnazjum reprezentowały cztery osoby:

Urszula Mróz - 1miejsce
Kinga Kornaś - 5 miejsce
Dominik Tekiela - 15 miejsce
Stanisław Kornaś - 17 miejsce
opracowała mgr Małgorzata Horosin


Patrz zdjęcia

Konkurs SUDOKU

W dniu 2 listopada 2011r. odbył się konkurs SUDOKU. Zasady gry Sudoku są bardzo proste. Kwadratowy diagram gry podzielony jest na 9 identycznych kwadratów. Każdy z nich jest podzielony na 9 kolejnych. Zadaniem gracza jest wypełnienie wszystkich 81 kwadratów, na które podzielony jest diagram cyframi od 1 do 9. W każdym rzędzie i każdej kolumnie dana cyfra może wystąpić jedynie raz. Podobnie w każdym z 9 większych kwadratów - cyfry nie mogą się w nich powtarzać. W naszej szkole do pierwszego etapu przystąpiło 10 uczniów. Do drugiego etapu - finałowego zakwalifikowało się 7 uczniów, z których 5 osób rozwiązało plansze bezbłędnie.
A oto wyniki konkursu:
I miejsce: Dominika Przybyło 3a
II miejsce: Dagmara Kopeć 3c
III miejsce: Natalia Święch 2a

IV miejsce: Aleksandra Staniszewska 3c
V miejsce: Ewa Strzesak 3c
Uczniowie Ci zostali nagrodzeni ocenami celującymi i bardzo dobrymi oraz dodatnimi punktami z zachowania.
Opracowała mgr Jolanta Kantek
(4kB)


ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

13 października 2011r. w Publicznym Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych połączona z Dniem Edukacji Narodowej. Uroczystość ta zorganizowana była na hali sportowej. Rozpoczęto ją od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu szkolnego. W imieniu całej społeczności uczniowskiej przewodniczący szkoły i jego zastępca powitali wszystkich zebranych i przekazali głos panu dyrektorowi Mirosławowi Mietle. Dyrektor szkoły skierował słowa przede wszystkim do uczniów klas pierwszych, bo to oni byli w tym dniu najważniejsi. Następnie złożył nauczycielom i pracownikom szkoły serdeczne życzenia z wyrazami sukcesów w dalszej pracy i wręczył wybranym nagrody dyrektora. W imieniu rodziców, głos zabrała również przewodnicząca Rady Rodziców, składając gorące życzenia i podziękowania wszystkim nauczycielom. Po serii życzeń i podziękowań nadeszła pora by przyjąć do grona gimnazjalistów uczniów klas pierwszych. W tym dniu 57 pierwszoklasistów w obecności starszych kolegów, nauczycieli, dyrektora i rodziców złożyło przyrzeczenie. Po ślubowaniu pierwszoklasiści zaprezentowali swe talenty w części artystycznej. Na zakończenie wszyscy, uczniowie i nauczyciele, udali się na poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców, a po nim na zabawę taneczną.
Opracowała mgr inż. Iwona Pasek
MISTRZ MAŁOPOLSKI - PAULINA GÓRAK

W dniu 5 października na Lotnisku w Nowym Targu rozegrany został Finał Województwa Małopolskiego w Indywidualnych Biegach Przełajowych. W zawodach udział wzięło kilku zawodników, reprezentujących naszą szkołę. Byli to: Paulina Górak, Damian Sacha, Mariusz Trojanowski, Adrian Babraj i Kinga Knurowska. Przy fantastycznej pogodzie na Lotnisku w Nowym Targu świetnie zaprezentowała się Paulina Górak, która okazała się bezkonkurencyjna w biegu na 1000 m w kategorii klas drugich gimnazjum, zdobywając złoty medal i zostając tym samym Mistrzem Województwa. Pokonała ponad sto osób z całego województwa. Bardzo dobrze zaprezentował się również Damian Sacha, który zajął 7 miejsce w biegu na 1500m w kategorii klas trzecich gimnazjum.
Opracowała mgr Małgorzata Horosin


Patrz zdjęcia

Piękno jesieni w miniaturze

Konkurs "Jesienne koszyki" na stałe zagościł w szkolnym kalendarzu. A że jesień tego roku jest wyjątkowo piękna, uczniowie mieli możliwość zaprezentować w swych kompozycjach różnorodność owoców, warzyw, kwiatów- koszyki mieniły się barwami, które nieodłącznie kojarzą się z tą porą roku. Regulamin konkursu zakładał udział 3-osobowych drużyn, które z materiałów przyniesionych przez uczniów danej klasy w ciągu 45 minut musiały przygotować kompozycję ukazującą piękno i bogactwo jesieni. Przygotowane prace oceniali nauczyciele, SU oraz samorządy klasowe. Ocenie podlegały estetyka, pomysłowość, ukazanie piękna i różnorodności jesieni oraz wkład pracy. Do konkursu zgłosiły się zespoły 7 klas, a wyniki przedstawiają się następująco:

klasa 1a - 242p.
klasa 1b - 227p.
klasa 2a - 232p.
klasa 2b - 240p.
klasa 2c - 270p.
klasa 3a - nie wzięła udziału w konkursie
klasa 3b- 247p.
klasa 3c - 241p.
Jak widać z powyższego zestawienia, zwycięzcami kolejno zostali uczniowie klasy 2c, 3b, 1a. Serdecznie gratulujemy nie tylko tym, którym udało się stanąć na podium, ale wszystkim, którzy zdecydowali się wziąć udział w konkursie.
Opracowała Ewelina Matus
MISTRZ POWIATU BRZESKIEGO

Paulina Górak ponownie została Mistrzem Powiatu Brzeskiego!!! W dniu 29 września 2011 roku na stadionie Okocimskiego Klubu Sportowego odbyły się zawody powiatowe w Indywidualnych Biegach Przełajowych. Naszą szkołę reprezentowała wspaniała grupa młodzieży. Zajęli oni kilka miejsc w czołówce. Bezkonkurencyjna okazała się Paulina Górak, która w kategorii klas drugich została mistrzem powiatu. Bardzo dobrze zaprezentowali się również:
Damian Sacha - II miejsce w kategorii klas III
Adrian Babraj - II miejsce w kategorii klas II
Mariusz Trojanowski - IV miejsce w kategorii klas III
Dagmara Kopeć - V miejsce w kategorii klas III
Kinga Knurowska - V miejsce w kategorii klas I
Opracowała mgr Małgorzata Serafin

Patrz zdjęcia


Mamy nowy Samorząd Uczniowski

W środę, 21 września br. odbyły się wybory do SU. W sumie oddano 191 głosów, które rozłożyły się następująco:

1. Szczepan Święch -114
2. Patrycja Serafin - 43
3. Adrian Babraj - 18
4. Karolina Gnyla - 9
5. Aleksandra Staniszewska - 4
6. Tomasz Kopeć - 2
7. Monika Rabijasz - 1
Jak widać z powyższego zestawienia, w tym roku szkolnym młodzież gimnazjum reprezentować będą:
Szczepan Święch -przewodniczący
Patrycja Serafin- zastępca
Adrian Babraj - skarbnik
Karolina Gnyla - sekretarz.
Informacje o tym, jakie działania podejmowane były w ramach projektu edukacyjnego, "Demokratyczne wybory do SU" znaleźć można w artykule p. M. Wawryki.
Oprac. opiekun SU- E. Matus


Projekt edukacyjny ,,Demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego"

Uczniowie klas drugich oraz trzecich realizowali projekt edukacyjny ,,Demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego". Pracowali w 11 zespołach pod opieką mgr Małgorzaty Wawryki, wywiązując się z zaplanowanych działań. Celem projektu było przygotowanie młodzieży do aktywnego udziału w życiu społecznym, wywiązywania się z obowiązków obywatelskich, a także zdobycie wiedzy na temat przygotowania i przeprowadzania wyborów. Aby należycie wypełnić powierzone zadania, gimnazjaliści nawiązali współpracę z pracownikami Urzędu Gminy. Zdobyli w ten sposób wzór wniosku o wydanie dowodu osobistego, informacje dotyczące poprawnego uzupełnienia go oraz prawidłowego, zgodnego z zasadami ordynacji wyborczej przygotowania lokalu wyborczego i przeprowadzenia demokratycznych wyborów. Przedstawiciele poszczególnych klas kandydujący do SU mieli swoje sztaby wyborcze, które przygotowały kampanię wyborczą (ulotki, plakaty). Z kolei kandydaci przygotowali się do udziału w debacie, która odbyła się 20 września. Uczestniczyło w niej 5 kandydatów z klas drugich i trzecich:
Karolina Gnyla- kl. II a,
Adrian Babraj- kl. II b,
Patrycja Serafin- III c,
Aleksandra Staniszewska-III c,
Szczepan Święch- III c.
Debatę prowadzili uczniowie kl. II a- Patrycja Wolak i Paweł Strzesak.
Grupy projektowe z klas drugich przygotowały dla uczniów swoich klas dowody osobiste wykonane po złożeniu przez nich poprawnie uzupełnionych wniosków. Dziewczęta odpowiedzialne za przygotowanie lokalu wyborczego i przeprowadzenie wyborów dostosowały się do zaleceń sekretarza gminy, Pani Anny Rachwalik. Efekt ich pracy został zaprezentowany w dniu wyborów do SU tj.21 września. Gimnazjaliści oddawali swój głos na kandydatów do SU w lokalu wyborczym, w którym znajdowała się urna, symbole narodowe oraz kabiny, zapewniające tajność głosowania. Komisja wyborcza w składzie: Natalia Święch, Gabriela Bugajska, Paulina Górak, Małgorzata Ząbkowska dysponowała listami wyborczymi, na których uczniowie składali podpis po okazaniu dowodu osobistego i wydawała karty do głosowania. Następnie sporządziła protokół z głosowania. W wyniku demokratycznych wyborów przewodniczącym szkoły został Szczepan Święch.
Opracowała mgr Małgorzata Wawryka