Powrót do lat ubiegłych


Rok szkolny 2013/2014

Termin rekrutacji uzupełniającej do Publicznego Gimnazjum w Gnojniku jest do dnia 26 sierpnia 2014 roku do godz.14 00

Dnia 17 czerwca 2014r. jak co roku uczniowie klas VI ze szkół podstawowych z terenu naszej gminy mogli spotkali się, aby wspólnie pobawić się, zintegrować i zwiedzić Publiczne Gimnazjum w Gnojniku. Dzień otwarty w obiektywie Dominiki Wątor - uczennicy kl. I c.

Tu znajdziesz zdjecia z Dnia Otwartego Szkoły

Odjazdy Gimbusa
środa-, czwartek 25 i 26.06.2014r

8.20 Biesiadki,Lewniowa, Żerków
8.45 Gosprzydowa
12.00 Gosprzydowa
12.20 Biesiadki, Lewniowa, Żerków

Piątek 27.06.2014 r.

6.50 Biesiadki, Żerków
7.20 Lewniowa
7.45 Gosprzydowa

8.00 Msza św.
8.45 Uroczyste zakończenie roku szkolnego( hala sportowa), spotkania z wychowawcami klas, rozdanie świadectw

odjazdy
około 11.30 -Gosprzydowa
11.50-Lewniowa
12.15 Biesiadki, Żerków


Sukcesy gimnazjalistów w Łysej Górze

W dniu 12 czerwca 2014r. uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w XIII Łysogórskim Biegu Przełajowym. Kolejny raz udowodnili, że potrafią biegać w trudnych warunkach. Trasa była długa i ciężka. Najpierw trzeba było biec po kostce, potem po żwirku, dalej ulicą długo pod górę i przez łąki po trudnym pochyłym terenie, aż do mety. Dziewczęta pokonały dystans około 1100m i chłopcy - około 2000m. Poza tym panował upał, który nie pomagał. Szczęśliwa 13-stka uczniów PG Gnojnik pokonała trasę bez problemu. Większość uklasyfikowała się w pierwszych dziesiątkach. Wśród dziewcząt największy sukces odniosła Sabina Górak, która zajęła 3 miejsce, Izabela Olchawska - 4 miejsce oraz Maria Bednarek - 5 miejsce. Natomiast chłopcy zajęli całe podium: 1 miejsce - Tomasz Kopeć, 2 miejsce - Łukasz Górak, 3 miejsce - Damian Piekarz. Oczywiście pozostali nasi uczniowie również w pięknym stylu pokonali trudną łysogórską trasę, a byli to: Klaudia Kornaś, Patrycja Święch, Weronika Sowa, Kinga Zapiór, Łukasz Stelmach (5 miejsce), Kamil Fitrzyk(6 miejsce), Adrian Konstanty. Wszystkim gratuluję i życzę dalszych sukcesów.
mgr Małgorzata Horosin

Zdjęcia z biegu

Uwaga konkurs

Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwojuobjętego PROW 2007-2013 będzie realizował projekt pn. Organizacja Święta Gminy Lipnica Murowana z happeningiem "Śliwkowy szlak - co nas łączy?" W ramach projektu Gminny Dom Kultury w Lipnicy Murowanej ogłasza KONKURS NA POCZTÓWKĘ "ŚLIWKOWEGO SZLAKU" i zachęca do udziału w nim mieszkańców obszaru Lokalnej Grupy Działania "Na śliwkowym szlaku". Celem konkursu jest promocja "Śliwkowego szlaku", jego walorów historycznych, przyrodniczych i kulturowych. Najlepsze prace plastyczne zostaną nagrodzone i wykorzystane do opracowania i wydania pocztówek. "Śliwkowy szlak" obejmuje swym zasięgiem obszary gmin: Czchów, Gnojnik, Gródek nad Dunajcem, Iwkowa, Laskowa, Lipnica Murowana oraz Łososina Dolna. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z regulaminem konkursu. Więcej informacji można również uzyskać w Gminnym Domu Kultury w Lipnicy Murowanej - tel. 14 6852 108, e-mail: kulturalipnica@wp.pl
Logo (2kB)
Agnieszka Żołna-Zdunek Dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej


,,Kopciuszek" w gimnazjum

Gimnazjaliści też dzieci i chętnie obchodzą Dzień Dziecka. Już kolejny rok z tej okazji obejrzeli inscenizację znanej baśni. Tym razem był to ,,Kopciuszek". Pomysłodawca i reżyser przedstawienia to p. pedagog Lucyna Szot, która na co dzień pomaga uczniom w rozwiązywaniu ich problemów, a z okazji ich święta przygotowuje dla nich niespodziankę. Na czym ona polega? W role aktorskie wcielają się nauczyciele, rodzice, absolwenci gimnazjum oraz uczniowie i uczennice naszej szkoły. Jednym słowem niecodzienna sytuacja. Przedstawienie rozpoczęto piosenką w wykonaniu muzycznie utalentowanych sióstr: Patrycji i Natalii Zając. Realia tradycyjnej baśni były oczywiście uwspółcześnione, dlatego bohaterowie dysponowali komórkami, przeprowadzali castingi na żonę dla nowoczesnego księcia, którego zagrał Kacper Przybyło. Z kolei para królewska ( p. Małgorzata Urban i p. Jerzy Migacz) dokładnie sprawdzała czystość i wymiary kandydatek na synową. Szczegółowej kontroli poddano Królową Śniegu (p. Barbara Dominik), dziewczynkę z zapałkami ( Justyna Gnyla). Rywalizację zwyciężyła pastereczka (p. Anita Linca), przybyła prosto z Zakopanego, ale niestety w porę dotarł kominiarczyk (Damian Cichoński), który zabrał ukochaną. Nie zabrakło również balu, a na nim tradycyjnego walca oraz nowoczesnej belgijki. A co z główną bohaterką? Pojawiła się na balu, dzięki swojej cioci -wróżce (Natalii Dominik), zatańczyła z księciem, ale o północy zniknęła, gubiąc pantofelek. Jak głosi baśń, rozpoczęto poszukiwania nieznajomej, które odbywały się w tle piosenki ,,Szukaj mnie". Zakończyły się one dzięki zaradnemu asystentowi księcia, w którego wcielił się ks. Rafał Daniec. Książę dotarł do chatki macochy (p. Agnieszka Migacz) i jej córek ( Patrycji Zając i Klaudii Górowskiej). Wszystkie przymierzyły bucik, ale niestety na żadną z kandydatek nie pasował, pomimo zapewnień dziewcząt. W kąciku za siostrami stał nieśmiały Kopciuszek ( p. Małgorzata Wawryka), który ku zdziwieniu wszystkich bez problemu ubrał pantofelek. Przedstawienie zakończono piosenką ,,Rodzina". Trzeba dodać, że narratorem tej historii była Natalia Zając. 2 czerwca był także dniem wyjątkowym dla uczniów szkoły podstawowej. Jedną z przygotowanych dla nich atrakcji było obejrzenie tego przedstawienia. Z gromkich braw można wnioskować, że bardzo im się podobało.
Małgorzata Wawryka


10-LECIE GIMNAZJUM - ZAKOŃCZENIE PROJEKTU EDUKACYJNEGO

Dnia 27.05.2014 r. z radością uczciliśmy 10-lecie nadania imienia kard. Stefana Wyszyńskiego Publicznemu Gimnazjum w Gnojniku. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9.00 mszą świętą w kościele p.w. Matki Bożej Fatimskiej w Gnojniku. Licznie zgromadzeni goście wspólnie przeszli na hale gimnastyczną aby obejrzeć montaż słowno - muzyczny przygotowany z ramach projektu edukacyjnego pod hasłem "Zwyciężał miłością. On jest drogowskazem - Jak zorganizować 10-lecie nadania szkole im. kard. S. Wyszyńskiego?" Projekt rozpoczął się we wrześniu i zaangażował cała społeczność naszej szkoły. W czasie trwania projektu zrealizowano liczne działania m.in. wieczorek twórczości, konkursy: historyczny na najciekawszą przezentację komputerową i plastyczny o kardynale Stefanie Wyszyńskim, wycieczkę do Komańczy, turniej tańca, zaplanowano zawody sportowe. Żywo w działania projektowe zaangażowała się również grupa reklamowa, która rozsławiła działania uczniów na terenie gminy za pomocą ulotek, artykułów i banerów. W czasie uroczystego apelu młodzież starała się uświadomić zebranym ulotność życia i konieczność doceniania każdej chwili. Apel wzbogaciła piękna dekoracja wykonana przez uczniów oraz wzruszające piosenki w pięknym stylu wykonane utwory (Rubika, German, Gepert) przez uczennice grupy projektowej -wokalnej naszego gimnazjum. Po akademii goście otrzymali ręcznie wykonane karty pamiątkowe z prezentowanymi sentencjami Patrona szkoły. Gościem specjalnym była p. Iwona Czarcińska, która współpracowała z kardynałem Stefanem Wyszyńskim w przeszłości i zechciała podzielić się z nami wspomnieniami dotyczącymi jego życia. Przedstawiciele władz oraz zebrani goście złożyli gratulacje dla dyrektora i nauczycieli, życząc owocnych działań w przyszłości. Po licznych oklaskach, zebrani goście zostali zaproszeni na poczęstunek, podczas, którego uczennice z grupy kulinarnej serwowały kawę według życzeń gości (Latte, po turecku, Cappucino, exspresso)
Opracowanie: grupa reklamowa wraz z opiekunką p. M. Olchawą


Zdjęcia

Wizyta niezwykłego gościa z Warszawy

26 maja na zaproszenie dyrektora Publicznego Gimnazjum im. Kard. Stefana Wyszyńskiego przybyła do naszej miejscowości p. Iwona Czarcińska, była dyrektor Instytutu Prymasowskiego w Warszawie, kierownik Wydawnictwa Im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego ,,Soli Deo", wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Spotkanie zorganizowano w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej i uczestniczyli w nim przedstawiciele społeczności gimnazjalnej oraz mieszkańcy Gnojnika, m.in. rodzice naszych uczniów. Pani Czarcińska wygłosiła wykład na temat:,,Kardynał Stefan Wyszyński- wielki człowiek- Prymas Tysiąclecia". Wszystkich zachwycił sposób opowiadania o wartościach, którymi w życiu kierował się Kardynał. Pani Iwona z wielką pasją wspominała chwile spędzone u boku tego wielkiego człowieka. Podkreślała, jak potrafił z każdym rozmawiać, jak bardzo był taktowny. Nie pominęła też roli Matki Bożej w jego życiu oraz przyjaźni z Karolem Wojtyłą. W ostatnich chwilach swojej ziemskiej wędrówki Prymas modlił się za postrzelonego w tym czasie Ojca Świętego, Jana Pawła II. Zlecił to także wiernym, którzy wtedy kierowali prośby do Boga w jego intencji. Po spotkaniu zebrani mieli możliwość zakupienia książek o kardynale Stefanie Wyszyńskim. Były to: Zapiski więzienne, Kromka chleba, Miłość na co dzień" i inne.
Małgorzata Wawryka


Szkolny konkursu plastyczny

Na przełomie kwietnia i maj obecnego roku zorganizowałam szkolny konkurs plastyczny "Portret Kardynała Stefana Wyszyńskiego lub miejsce związane z Jego życiem". A oto wyniki: Zofia Strzesak kl. 2a - I miejsce Daria Wąs kl.3b - II miejsce Patrycja Kądziołka kl.1c -III miejsce Patrycja Święch kl.1b - wyróżnienie Patryk Kulas kl.1c - wyróżnienie
Opracowała:A.Cierniak
Zdjęcia z konkursu

VI Otwarty Turniej Tańca.

W dniu 23 maja2014r. w sali gimnastycznej przy Publicznym Gimnazjum w Gnojniku odbył się VI Otwarty Turniej Tańca. Organizatorem był Uczniowski Klub Sportowy Max-Sport w Gnojniku, reprezentowany przez Małgorzatę Horosin. Sponsorami tegorocznego turnieju byli:,
WÓJT GMINY GNOJNIK,
FIRMA TRANS-BET - Stanisław i Kazimierz Myszka,
F.H. NOVUM -Krzysztof Wójs,
Salon fryzjerski ANETA - Aneta Rzepa
Cukiernia POEZJA - Robert Antczak
Mini bar U GÓROLKI
Starostwo Powiatowe w Brzesku
WSZYSTKIM SPONSOROM BARDZO DZIĘKUJEMY!!! Bez ich pomocy turniej nie mógłby się odbyć. Tegoroczne nagrody to między innymi: statuetki, medale, dyplomy, mini wieża LG, 2 radio-magnetofony, radio, wiele pamięci przenośnych - pendrive, suszarki i prostownice do włosów, kosmetyki, koszulki oraz wiele słodyczy. Wszyscy goście, trenerzy i uczestnicy mogli częstować się wspaniałymi ciastami z POEZJI oraz ciastkami, paluszkami, napojami z NOVUM.
Taneczne zmagania oceniało jury w składzie:
- Bożena Malaga-Wrona - wieloletni animator kultury, prezes stowarzyszenia Vesna, wielo-letni rzecznik Karpackiej Spółki Gazownictwa oraz przewodnicząca VI edycji turnieju,
- Ewa Świerczek - Dyrektor Centrum Kultury, wieloletni animator kultury,
- Anna Stolarczyk - przewodnicząca Komisji Oświaty, wieloletni animator kultury.
Gośćmi turnieju byli: Wójt Gminy Gnojnik - Sławomir Paterek oraz Dyrektor Zespołu Szkół i Przedszkoli - Halina Cabała, którym bardzo dziękujemy za przybycie. Oczywiście nad bezpieczeństwem turnieju czuwał ratownik medyczny. Turniej, jak co roku, cieszył się dużą popularnością. W tegorocznej edycji udział wzięło około 130 uczestników z województwa małopolskiego i śląskiego. Zobaczyliśmy 18 wspaniałych występów, które zachwycały techniką i pomysłowością. Każdy zespół Cheerleaders składający się z 6 - 16 zawodników przygotował układ taneczny, trwający 135-150 sekund. Natomiast osoby tańczące indywidualnie, bądź w dwójkach przy-gotowały układ taneczny trwający 30-150 sekund.
Zespoły rywalizowały w kilku kategoriach:
1. Junior - grupy Cheerleaders , gdzie pierwsze miejsce zajął zespół SEKOND SHAKE z Oświęcimia, na drugim miejscu uklasowały się PIRATKI z Gnojnika, a na trzecim zespół RADKERT z Przeciszowa.
2. Junior młodszy - gdzie pierwszy był zespół BŁYSK z Gnojnika, a drugi ROYAL DAN-CERS ze szkoły w Lubniu.
3. Junior - solo, duety, kolejno: pierwsza była Paulina Małek z Borzęcina, druga Klaudia Ka-łuża z Lewniowej, a trzecie miejsce zajęły: Karolina Maca i Angelika Bokota z Przeciszowa.
4. Junior młodszy - solo, duety, gdzie sędziowie uznali, iż trzem osobom należy się miejsce pierwsze. Są to: Karolina Wojnicka i Krystian Bugajski z Gnojnika oraz Oliwia Bartuś z Przeciszowa.
Wszyscy tańczący zawodnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny. Zma-gania były zatem bardzo ciekawe. Występy nagradzane były gromkimi brawami. Poza tym podczas turnieju wszyscy trenerzy i uczestnicy mogli korzystać z poczęstunku. Ze względu na upał, najpopularniejsza była woda. W czasie przerw zawodnicy i widownia świetnie się bawili, tańcząc między innymi taniec belgijski. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy sukcesów! Zapraszamy za rok!
Zdjęcia z turnieju
mgr Małgorzata Horosin
,,Młodzi głosują"

Grupa młodzieży z naszego gimnazjum przystąpiła do realizacji ogólnopolskiego projektu ,,Młodzi głosują", pilotowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Celem przedsięwzięcia była organizacja kampanii profrekwencyjnej oraz szkolnych wyborów do Parlamentu Europejskiego. Grupa projektowa przygotowała ankiety, które uzupełniali przedstawiciele społeczności lokalnej, urzędnicy i nauczyciele. Z niektórymi osobami prezentującymi dane środowisko przeprowadzono także rozmowy. Na podstawie zebranych materiałów opracowano wyniki w formie wykresów oraz wyciągnięto wnioski, które posłużyły do podjęcia konkretnych zadań w ramach akcji profrekwencyjnej. Najpierw uczniowie opracowali wzory plakatów, ulotek dla uczniów i pełnoletnich obywateli gminy. Przygotowali także listę kandydatów do Parlamentu Europejskiego, startujących z danego komitetu wyborczego. Na holu II piętra pojawiła się gazetka informująca o kompetencjach Parlamentu Europejskiego, ale także mająca charakter profrekwencyjny. Zawisły na niej ulotki wykonane przez uczniów. Gimnazjaliści przez radiowęzeł zostali poinformowani przez lidera grupy, Kacpra Przybyłę o terminie i warunkach uczestnictwa w szkolnych wyborach do PE. Zespół projektowy przygotował salę wyborczą i 19 maja pracę rozpoczęła komisja, która nadzorowała przebieg głosowania. Gimnazjaliści z chęcią wzięli udział w wyborach, a ich wyniki przesłano na adres CEO. Frekwencja wyniosła 75%. Kolejnym przedsięwzięciem było nagranie krótkiego filmu mającego na celu nakłonienie dorosłych obywateli do głosowania w dniu 25 maja. Autorkami tekstu reklamowego są: Olga Śmietana i Sabina Górak, natomiast w spocie wystąpili: Katarzyna Myszka, Magdalena Pasek i Kacper Przybyło oraz uczniowie oddający swój głos. Ostatni tydzień przeznaczono na rozdanie ulotek ( przesłanych przez organizatora projektu, jak również przygotowanych przez młodzież), list kandydatów do PE oraz rozwieszenie plakatów w miejscowościach gminy, z których pochodzą nasi gimnazjaliści. Grupa projektowa na bieżąco na stronie CEO umieszczała relacje z podjętych działań, a otrzymane do nich komentarze w pełni nas satysfakcjonują i potwierdzają, że nasze działania były trafne. Krótką informację o realizacji projektu i apel do mieszkańców gminy, aby przyjęli postawę obywatelską i zagłosowali 25 maja, umieszczono na stronie internetowej Urzędu Gminy w Gnojniku. Mamy nadzieję, że społeczność lokalna, inspirowana przykładem młodzieży, zainteresuje się losami Polski i zawalczy, aby najbardziej odpowiedni ludzie reprezentowali ją w Europarlamencie. Powyższe działania miały wyłącznie charakter edukacyjny i nie wspierały żadnego z kandydatów, komitetów wyborczych i reprezentowanych przez nie partii.
Opracowała mgr Małgorzata Wawryka

Zdjęcia z głosowania

Konkurs o Kardynale Stefanie Wyszyńskim- zdjęcia

Rodzina siłą człowieka

7 maja odbyło się spotkanie integracyjne pod hasłem: Rodzina siłą człowieka. Uczestniczyli w nim uczniowie klasy I a, ich rodzice, wychowawca klasy, opiekun świetlicy. Gościnnie zaproszono dyrektora szkoły Mirosława Mietłę i pedagoga Lucynę Szot. Spotkanie rozpoczęła wychowawczyni od powitania uczestników klasowej uroczystości. Podkreśliła również rolę rodziny w kształtowaniu postaw młodego człowieka, ale także wpływ instytucji wspierających wychowanie i potrzebę współpracy, odwołując się do słów Jana Pawła II . Najważniejszym punktem programu był montaż słowno- muzyczny poświęcony rodzinie. Udział w nim wzięli uczniowie, rodzice i wychowawca. Młodzież dziękowała swoim rodzicom za trud wychowania, recytując wiersze i śpiewając piosenki. Trudno było ukryć wzruszenie, gdy się słyszało utwór V.Villas,, Do Ciebie mamo", ,,Dla mamy", ,,Cudownych rodziców mam", preludium ,,To dzięki Wam" czy ,,Hymn o miłości" P. Rubika w wykonaniu rodziców: Państwa Agnieszki i Jerzego Migaczów. Rodzice recytowali też wiersze o miłości do swoich pociech. Po części artystycznej przeprowadzono teleturniej ,,Jaka to melodia",w którym zmierzyli się uczniowie kontra rodzice. Rywalizacja była zacięta i niewielką przewagą zwycięstwo odnieśli ci drudzy, ale to był dopiero początek zabawy. Aby zawodnicy kolejnych konkurencji mieli siłę do walki, rodzice zadbali o poczęstunek, podczas którego wspólnie rozmawiano, dzielono się wrażeniami. A co potem... skakanie w worku, przenoszenie ping-ponga w łyżce, zabawa chustą animacyjną. Pomysłodawcą zabaw była p. Małgorzata Urban, która również je prowadziła. Spotkanie dobiegło końca, ale wszyscy z zadowoleniem opuszczali halę sportową, a rodzice deklarowali swój udział w takich przedsięwzięciach.
mgr Małgorzata Wawryka

Zdjęcia

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

2 maja br. obchodziliśmy w naszej szkole 223 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Z tej okazji odbył się apel pod hasłem "Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości" przygotowany przez uczniów klas drugich pod opieką pani mgr Jolanty Nowickiej i pani mgr Alfredy Cierniak. Występ rozpoczął się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego, następnie gimnazjaliści zastanawiali się, co to jest za święto i co ono znaczy dla nas, Polaków. Jeden z występujących zaproponował obejrzenie interpretacji obrazu Jana Matejki "Konstytucja 3 Maja 1792 roku". film w przystępny sposób przybliżył to wielkie i ważne wydarzenie z naszej historii. Młodzież recytowała wiersze o Polsce, nie zabrakło "Roty" oraz "Witaj, majowa jutrzenko". Na koniec apelu przy dźwiękach piosenki Marka Grechuty "Ojczyzna" udekorowali siebie, nauczycieli oraz kolegów i koleżanki przygotowanymi kotylionami, co podkreśliło uroczysty i radosny nastrój.
Oprac. mgr Alfreda Cierniak
Zdjęcia


Dnia 16.04.2014r. w naszej szkole grupa projektowa pod kierownictwem Pani Iwony Pasek i Pani Jolanty Nowickiej przedstawiła projekt o trzech wspaniałych osobowościach: czyli o Kard. Stefanie Wyszyńskim, Janie XXIII oraz Janie Pawle II. W projekcie brali udział: Dominika Rabijasz, Monika Rabijasz, Natalia Fielek, Weronika Wąs, Mateusz Kulas, Mateusz Nowakowski oraz Paweł Migrała. Uczniowie przedstawili prezentację o Kard. Stefanie Wyszyńskim, Janie XXIII i Janie Pawle II. Po prezentacji był puszczony krótki filmik, w którym Jan Paweł II mówił do młodzieży. Także podczas prezentacji projektu były śpiewane pieśni. Uczniowie mówili wiersze o trzech wspaniałych ludziach, czytali kazania napisane przez Wyszyńskiego do młodzieży. Na koniec projektu uczennice Dominika i Monika zagrały "Barkę".
Oprac. Natalia Fielek
Apel profilaktyczny "Miej serce dla siebie"
w dniu 18 marca 2014 odbył się apel profilaktyczny Pt: "Miej serce dla siebie" przygotowany przez uczniów klasy 2a pod kierunkiem mgr inż Marii Zając i współpracy pani mgr Lucyny Szot. Inscenizacja była przygotowana jako parafraza Dziadów. W rolę starca wcielił sie Konrad Stanuszek. Dziecko, które nie dbało o swoje zdrowie- Damian Cichoński. W roli pijaka, który zniszczył swoje życie mogliśmy zobaczyć Arkadiusza Żurka. Patryk Skoczeń wcielił się w rolę nerwicowca-współczesnego biznesmena, człowieka zestresowanego nie mającego czasu dla siebie i rodziny . Mateusz Chupka grał rolę łatwowiernego chłopca, który ulega wpływowi swojego kolegi- przyjaciela który oferuje mu marihuanę jako sposób na szczęśliwe życie bez problemów. Widzimy tutaj w kolejnych scenach pułapki i zagrożenia jakie czyhają dziś na młodego człowieka.Każdemu uwikłanemu w problemy Mędrzec daje dobre rady jak stawić czoło problemom i zmienić swoje przyzwyczajenia. Podkreśla również że mody człowiek powinien byc czujny i ostrożny aby nie dać się wciągnąć w czyhające pułapki. A chór powtarzał frazę "Pamiętaj człowiecze o swoje zdrowie musisz zadbać sam". Oprócz postaci negatywnych widzimy tu także godną naśladowania postawę młodego człowieka którego pasją jest rapowanie. Nie zważa on na krytykę otoczenia, kieruje sie swoimi zasadami i czuje sie z tym dobrze. Tutaj należy nadmienić że utwór w wykonaniu Mateusza Nowakowskiego to jego dzieło. Bardzo podobał sie publiczności naszego gimnazjum, a świadczyły o tym gromkie brawa. W czasie występu słuchaliśmy piosenek o przyjaźni i szczęściu w wykonaniu chórku w składzie: Oliwia Wąs, Aleksandra Sacha, Zofia Strzesak i Klaudia Rubin.
link do filmu z apelu
Opracowała mgr inż. Maria Zając .
Apel z okazji Dnia Kobiet- zdjęcia

Dnia 6.03.2014r. w naszym Gimnazjum obchodziliśmy Dzień Kobiet. Wielką niespodzianką dla Pań i dziewcząt był koncert zespołu rockowego. Uczniowie natomiast zaprezentowali spektakl satyryczny pod tytułem "Adam i Ewy" . Wykorzystano w nim utwory muzyczne autorstwa: Renaty Przemyk, Kayah, Ich Troje, Edyty Górniak, Patrycji Markowskiej. W rajskiej scenerii zaprezentowali się uczniowie klasy IIa , IIc i III: Kacper Przybyło (Adam), Justyna Bugajska (Ewa I), Justyna Gnyla(Ewa II), Oliwia Wąs(Ewa III), Natalia Zając(Ewa IV), Ola Sacha(Ewa V), Kamil Górak(Narrator), Paweł Migrała(Wąż). Finałem występu było wręczenie przez aktorów symbolicznych prezentów-jabłuszek wszystkim paniom pracującym w szkole.
Pedagog mgr Lucyna Szot
Uwaga nowy Regulamin Rekrutacji do Publicznego Gimnazjum w Gnojniku - Gnojnik 28.02.2014 r.
Regulamin wraz z załącznikami można pobrać pobierz


Rostrzygnięcie konkursu "Nie pal przy mnie proszę" i "Żyj smacznie i zdrowo"

Do 20 lutego składane były prace konkursowe w dwóch kategoriach prezentacja komputerowa i plakat.

Wyniki konkursu "Nie pal przy mnie proszę "- prezentacja multimedialna- link do prezentacji

I miejsce-Sabina Górak IIB
II miejsce-Piech Monika i Monika Górczyńska-3b, Fielek Natalia-3a i Matras Sylwia
III miejsce- Olga Śmietan-2b i Weronika Wąs-2a

Plakat:
I miejsce-Olga Śmietana-2b

Wyniki konkursu" Żyj smacznie i zdrowo"
I miejsce-Sabina Górak-2b
Opracowała mgr inż. Maria Zając


Uczniowie kontra nauczyciele

W czasie ferii zimowych odbył się emocjonujących mecz piłki siatkowej. Jedną drużynę tworzyli uczniowie, a drugą nauczyciele z dyrektorem oraz Wójtem, Sławomirem Paterkiem. Rywalizacja rozpoczęła się o godz.14.30. Atrakcją dla gimnazjalistów była walka o zwycięstwo z pedagogami, ale szczególnych emocji dostarczała im gra gospodarza gminy, który na co dzień spotykany jest w garniturze, w oficjalnych sytuacjach, a tutaj w stroju sportowym z zaangażowaniem zdobywał kolejne punkty dla swojej drużyny. Mecz zakończył się zwycięstwem nauczycieli,ale nie wynik był najważniejszy. Obie drużyny miło i zdrowo spędziły wspólnie czas w myśl słów: ,,sport to zdrowie".

mgr Małgorzata Wawryka
Trzy x NIE

30 stycznia młodzież gimnazjum zaprezentowała przedstawienie profilaktyczne pt. ,,Trzy x NIE, czyli nie piję, nie palę i nie biorę", przygotowane pod kierunkiem mgr Lucyny Szot. Inscenizacja została poprzedzona prezentacją dotyczącą skutków sięgania po narkotyki. Gimnazjaliści z kolei przedstawili sytuacje sprzyjające piciu alkoholu, paleniu papierosów i braniu substancji odurzających. Obok postaci realistycznych na scenie wystąpili bohaterowie fantastyczni, toczący bój o dusze nastolatków. Walka między Diabłem a Aniołem zakończyła się zwycięstwem dobra i rozsądku, a więc Anioła. Pojawiające się duchy osób zmarłych uświadamiały, że uzależnienia zniewalają człowieka i zabierają mu szczęście. Na podsumowanie Anioł skierował do widzów słowa przestrogi, a część artystyczną zakończyła piosenka pt.,,Kołysanka" w wykonaniu Natalii Zając.

mgr Małgorzata Wawryka
Konkurs wiedzy o Parlamencie

16 grudnia 2014 r. odbył się szkolny etap konkursu wiedzy o Parlamencie, w którym zwycięstwo odniosła Daria Wąs, uczennica kl. III b. Organizatorem konkursu było Publiczne Gimnazjum w Uszwi. Kolejny etap, tym razem powiatowy, odbył się 14 stycznia 2014 r. w tamtejszym gimnazjum. Do konkursu przystąpiło 25 uczestników, w tym 3 uczennice z naszej szkoły: Daria Wąs, Emilia Myszka i Olga Śmietana. Po zaciętej rywalizacji Daria została laureatką, zajmując II m-ce. W uroczystym wręczeniu dyplomów brał udział poseł Edward Czesak oraz Wójt Gminy Gnojnik, Sławomir Paterek. A o co walczyli uczestnicy konkursu? O sprawdzenie swojej wiedzy na temat funkcjonowania Sejmu oraz Senatu dziś i w przeszłości, a także o udział w wycieczce do Warszawy, która stanowiła nagrodę główną.

a tutaj znaleźć można film z konkursu wiedzowego

mgr Małgorzata Wawryka
Zwiedzanie Warszawy

22 stycznia przyszedł czas, by wyruszyć w kierunku Warszawy. W wycieczce, zorganizowanej przez koordynatora konkursu, p. Dorotę Muchę pod patronatem Posła na Sejm p. E.Czesaka, uczestniczyło 13 uczniów z gimnazjum w Uszwi, Gnojniku, Tymowej,Wojakowej, Złotej i Zaborowie. Opiekę nad nimi sprawowali opiekunowie z wymienionych szkół. Pierwszym punktem eskapady było zwiedzenie Sejmu i Senatu. Przewodnikiem gimnazjalistów był sam poseł, który umożliwił im uczestnictwo w obradach Sejmu. Uczniowie zostali zapoznani z historią i funkcjonowaniem Sejmu, zobaczyli salę kolumnową oraz kaplicę sejmową. Miłą niespodzianką była wizyta w gabinecie wicemarszałka Marka Kuchcińskiego, który obdarował uczniów upominkami oraz słodkościami. Wyraził zadowolenie z faktu zainteresowania sprawami parlamentu i poziomem wiedzy uczniów. Ponadto zwycięzcy pierwszych trzech miejsc otrzymali nagrody od posła Czesaka, które z pewnością będą przypominać im pobyt w stolicy. Finał wizyty w Sejmie to obiad w tamtejszej restauracji, po którym przyszedł czas na podziękowanie oraz pożegnanie z parlamentarzystą . Kolejnym punktem planu wycieczki było zwiedzenie najciekawszych zakątków Warszawy. Młodzież zobaczyła Pałac Kultury, Belweder, Pałac Prezydencki,Zamek Królewski, spacerowała Łazienkami Królewskimi, Rynkiem Starego Miasta. Oczywiście atrakcją dla gimnazjalistów był widok Stadionu Narodowego. O godz. 18.00 laureaci konkursu pełni wrażeń opuszczali stolicę.

a tutaj znajdziecie filmik z Warszawy

mgr Małgorzata Wawryka
Lekcja wiedzy o społeczeństwie w Urzędzie Gminy

W styczniu 2014 r. trzecioklasiści w ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie odwiedzili Urząd Gminy. Zwiedzanie rozpoczęto od wizyty w sali obrad, gdzie p.A. Rachwalik, sekretarz gminy przedstawiła uczniom najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania urzędu, ale także władz samorządu terytorialnego, pełnionych funkcji. Gimnazjaliści zostali zapoznani z zadaniami Wójta, rady gminy i najważniejszymi inwestycjami gminy. Następnie przyszedł czas na spotkanie z pracownikami poszczególnych referatów oraz wizytę w gabinecie Wójta, Sławomira Paterka. Uczniowie mogli w tym czasie zadawać pytania włodarzowi gminy, z czego chętnie skorzystali. Pytali o planowane inwestycje, o zadowolenie z pracy oraz dotychczasowe sukcesy

zdjecia z wizyty w urzędzie gminy.....
(5kB) (4kB)
mgr Małgorzata Wawryka
Międzyklasowe zmagania… na najpiękniejszą salę

W związku ze świętami Bożego Narodzenia Samorząd Uczniowski ogłosił międzyklasowy konkurs na najpiękniej udekorowaną salę lekcyjną. Dekoracja miała oddawać atmosferę i ducha tego wyjątkowego czasu. Jury, w skład którego wchodzili nauczyciele, oceniało oryginalność, wkład pracy, estetykę wykonania oraz ogólne wrażenie. W salach pojawiły się piękne choinki, z sufitów i karniszy zwisały bombki i papierowe gwiazdy różnej wielkości, ze ściennych gazetek można się było dowiedzieć o zapominanych zwyczajach, a nad drzwiami i gazetkami błyszczały łańcuchy i kolorowe lampki. Inwencja niektórych uczniów zdawała się nieograniczona. 20 grudnia, podczas szkolnego spotkania wigilijnego ogłoszono wyniki, które przedstawiają się następująco:
klasa1a - 161p.
klasa 1b - 162p.
klasa 1c - 159p.
klasa 2a - 180p.
klasa 2b - 160p.
klasa 2c - 157p.
klasa 3a - 19p.
klasa 3b - 143p.
Jak widać z powyższego zestawienia, I miejsce przypadło uczniom klasy 2a, na II miejscu znalazła się klas 1b, a tuż za nią 1a. Serdeczne gratulacje należą się nie tylko zwycięzcom, ale wszystkim tym, którzy poświęcili czas i energię, by tydzień poprzedzający świąteczną przerwę upłynął w miłych "okolicznościach przyrody".
Oprac. E. Matus
WIECZORNICA PATRIOTYCZNA

Święto 11 listopada jest świętem wyjątkowym dla nas Polaków, ponieważ jest to data odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji uczniowie naszego gimnazjum w tym roku przygotowali uroczystą wieczornicę patriotyczną, która odbyła się 10 listopada 2013 roku po Mszy Świętej o godzinie 16:00 w kościele p.w. Matki Bożej Fatimskiej w Gnojniku. Mottem przewodnim występu było hasło: BÓG, HONOR, OJCZYZNA. Na świętowanie 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości został zaproszony Klub Seniora "Wrzos" z Gnojnika. Wraz z gimnazjalistami wykonali oni najpiękniejsze pieśni patriotyczne takie jak: " Rozkwitały pąki białych róż", "Wojenko, wojenko", "Boże coś Polskę". Podczas montażu słowno- muzycznego uczniowie także recytowali wiersze patriotyczne oraz wspominali najważniejsze momenty historii naszego narodu. Klimat wieczornicy podkreśla scenografia, którą stanowiły brzozowe krzyże, rozrzucane, jesienne liście oraz palące się znicze. Występującym przygrywał Pan Michał Seremak, aktywny mieszkaniec naszej gminy. Wieczornicę przygotowała Pani Renata Hebda oraz Pani Małgorzata Urban. Wszystkim obecnym serdecznie dziękujemy za przybycie, wspólny śpiew oraz docenienie naszej pracy. Mamy nadzieje, że Wieczornica Patriotyczna stanie się tradycją naszej szkoły, a więc wszystkich mieszkańców gminy zapraszamy już za rok.

Patrycja i Kacper kl. 2c


OPOWIEDZ MI, DZIADKU

Dnia 12 listopada 2013r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku uczniowie przygotowali występ pt. Opowiedz mi, dziadku. Podczas apelu scena podzielona była na dwie części. W pierwszej części znajdował się pokój, w którym siedział dziadek z wnuczką. Opowiadał on dziewczynce o dziejach Polski z lat odzyskania niepodległości. W drugiej części znajdowali się uczniowie, którzy recytowali patriotyczne wiersze oraz śpiewali najpiękniejsze pieśni narodowe takie jak: Ojczyzno ma, Taki kraj, Biały krzyż, Wojenko, wojenko, Rozkwitały pąki białych róż, Maszerują strzelcy. Podczas recytacji poezji w tle brzmiała muzyka poważna, która podkreślała klimat występu. Można było usłyszeć utwory wielkich kompozytorów i pianistów takich jak: Fryderyk Chopin oraz Ludwig van Beethoven. Scenografię stanowiły symbole narodowe, brzozowe krzyże, rozrzucane liście oraz palące się znicze.
Patrycja i Kacper kl. 2c


A oto zdjęcia z akademii

V MIEJSCE PIRATEK NA MAŁOPOLSKICH ZAWODACH SPOR-TOWYCH RYTM ~MUZYKA~ TANIEC, W KATEGORII SZKOLNYCH ZE-SPOŁÓW TANECZNYCH "CHEERLEADERS"

Organizatorem turnieju był: Małopolski Szkolny Związek Sportowy, Starostwo Powiatowe w Brzesku i Publiczne Gimnazjum w Gnojniku. Turniej otworzył Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Gnojniku - p. Mirosław Mietła. Oto goście, którzy zaszczycili nas swoją obecnością: p. Andrzej Pasek - przedstawiciel Kuratorium w Krakowie, Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego; p. Marek Małek - działacz Małopolskiego Szkolnego Związku Sportowego; p. Anna Rachwalik - Sekretarz Gminy Gnojnik. W skład sędziowski weszli wybitni specjaliści polskiego cheerleadingu: - p. Honorata Włoch - Kowalczyk: jedna z najbardziej utytułowanych trenerów w Polsce, sędzia 1 kategorii Polskiego Stowarzyszenia Cheerleaders, instruktor tańca z uprawnieniami państwowymi, choreograf i trener formacji : Blask, Power Girls, La-birynt, Rapid. Ze swoimi drużynami zdobyła tytuł Wicemistrza Świata Cheerleaders /IFC/ - Hong Kong 2011 r., wielokrotnie zdobywała medale na Mistrzostwach Europy oraz 15 razy zdobywała tytuł Mistrza Polski - Cheerleaders.
Cheerleaders.
- Konstancja Kowalczyk: polska przedstawicielka tancerek w Europejskiej Federacji Cheerleaders, siedmiokrotna zespołowa Mistrzyni Polski Cheerleaders w kat. cheer dance.
- Agnieszka Horosin - sędzia Polskiego Stowarzyszenia Cheerleaders, trenerka kilku grup w kategorii junior młodszy, junior i senior, w ubiegłym roku zdobyła z jedną ze swoich ekip wicemistrzostwo Polski.
- p. Monika Zych, sędzia techniczny turnieju, przedstawiciel promocji sportu i kultury.
Na zawody zgłosiło się 8 najlepszych w Małopolsce grup Cheerleaders w kategorii junior:
1. Zespół ISKRY z Chełmca, której trenerem jest p. Anna Polakiewicz.
2. Grupa NO LIMIT z Borzęcina, której trenerem jest p. Anna Ostrowska.
3. Grupa ARS z Limanowej, która prowadzi p. Anna Mordarska-Sukiennik.
4. Grupa IMPULS z Łęgu Tarnowskiego, której trenerem jest p. AGNIESZKA WLEZIEŃ .
5. Grupa POPCORN z Wiśniowej, którą prowadzi p. Anna Bubula.
6. Zapraszamy grupę SHAKE z Oświęcimia, którą prowadzą Magdalena Kowal-ska i Żaneta Płonka.
7. Grupa Cheerleaders z Wolbromia, której trenerem grupy jest p. Magdalena Dą-browska.
8. Zespół PIRATKI, który prowadzi p. Małgorzata Horosin.
Goście oraz trenerzy zostali zaproszeni do stolików z poczęstunkiem. Natomiast wszyscy tańczący mogli częstować się napojami, drożdżówkami i ciastkami, które były rozłożone na stolikach. Rywalizacja była ogromna. Poziom naprawdę wysoki. Wszystkie zespoły ta-neczne zaprezentowały piękne układy taneczne, wykorzystując wymagane elementy techniczne. Po pierwszej turze do finału zakwalifikowało się 6 najlepszych grup, które musiały jeszcze raz dać z siebie wszystko.
Oto wyniki turnieju:
1. SHAKE - PG Oświęcim
2. IMPULS - Łęg Tarnowski
3. POPCORN - Wiśniowa
4. ARS - Limanowa
5. PIRATKI - Gnojnik
6. NO LIMIT - Borzecin
7. CHEERLEADERS - Wolbrom
8. ISKRY - Chełmiec
Wszystkim gratulujemy i życzymy samych sukcesów!
opracowała: mgr Małgorzata Horosin
A oto zdjęcia

(201kB) (6kB) (6kB)
(6kB) (6kB) (6kB) (6kB) (6kB) (6kB) (6kB) (6kB) (6kB) (6kB) (6kB) (6kB)


BÓG, HONOR, OJCZYZNA

Zaproszenie na Wieczornicę Patriotyczną
Społeczność Publicznego Gimnazjum w Gnojniku serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców Gminy Gnojnik na uroczystą Wieczornicę Patriotyczną, która odbędzie się 10 listopada 2013 roku po Mszy Świętej o godz. 16:00 w kościele p.w. Matki Bożej Fatimskiej w Gnojniku. Wspólnie z gimnazjalistami najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne wykona Klub Seniora "Wrzos" z Gnojnika. Przyjdźmy, aby razem uczcić 95 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Otwarta lekcja religii

W ramach doskonalenia katechetów w naszej szkole przeprowadziłem katechezę pokazową. Ostali na nią zaproszeni katecheci, którzy uczą religii w szkołach podstawowych i gimnazjach dekanatu brzeskiego. Uczniowie rozważając teksty przemówień naszego wielkiego rodaka - bł. Jana Pawła II wymieniali, czym wyróżnia się postawa miłosierdzia. Wysłuchaliśmy również wezwania bp. Dajczaka do przemiany życia, do czynienia uczynków miłosierdzia. Po zakończonej lekcji zebrani katecheci omówili treści katechezy i sposób ich przekazu

Opracował ks. Rafał Daniec
(5kB) (5kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (5kB) (5kB)


Koncert muzyki współczesnej

24 października 2013r. uczniowie naszego gimnazjum pod opieką pani Małgorzaty Urban i pani Alfredy Cierniak, korzystając z zaproszenia wybrali się do Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Tam wysłuchali wykładu połączonego z prezentacją multimedialną "Witold Lutosławski i polska muzyka XX wieku". Wykład ten wygłosił profesor Maciej Negrej, chcąc upowszechnić i rozbudować wiedzę uczniów na temat muzyki współczesnej i osoby Witolda Lutosławskiego oraz znaczącej roli , jaką jego twórczość odegrała w historii muzyki XX wieku. Profesor w sposób przystępny i atrakcyjny przybliżył młodzieży również twórczość polskich kompozytorów muzyki współczesnej oraz przekazał podstawową wiedzę muzyczną. Wykład uatrakcyjniały nagrania muzyki odtwarzane w trakcie wykładu, jak również utwory muzyczne grane na żywo przez kwartet smyczkowy DAFO. Nasi gimnazjaliści mogli również zwiedzić gmach centrum, a także oglądnąć galerię rzeźby współczesnej Adama Myjaka.
Opracowała: mgr Alfreda Cierniak
Jesienne kompozycje po raz kolejny

Jesień już na dobre zagościła w naszym kraju, na szczęście na razie pokazuje swą piękniejszą twarz, pełną kolorów i bogactwa, o czym mogliśmy się przekonać także podczas konkursu "Jesienne koszyki". Jak co roku chętni uczniowie mieli możliwość przygotować kompozycje, których celem było pokazanie piękna i różnorodności jesieni. W szranki stanęły zespoły z 6 klas, klasy trzecie nie zdecydowały się podjąć walki. 18 października o 8.00 rozpoczęło się 45-minutowe starcie, podczas którego uczniowie klas 1 i 2 przygotowywali jesienne koszyki. Kompozycje cieszyły oko oceniających nauczycieli barwnymi liśćmi, owocami, kwiatami, warzywami, a wybór najpiękniejszego koszyka nie był prostym zadaniem. Ostatecznie na podium znalazły się prace klas: 2a, 1b i 1c. Punktacja przedstawia się następująco:
klasa 1a - 174p.
klasa 1b - 188p.
klasa 1c - 186p.
klasa 2a - 214p.
klasa 2b - 179p.
klasa 2c - 181p.


oprac. Ewelina Matus


Szkoła naszym życiem jest…

To hasło przyświecało obchodom Dnia Edukacji Narodowej. Zaczęło się od życzeń składanych przez uczniów nauczycielom oraz pracownikom obsługi i administracji. Następnie pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie, przyrzekając, że będą dokładali wszelkich starań, aby jak najlepiej wypełniać obowiązki ucznia gimnazjum. Po złożonej przysiędze, już jako stuprocentowi gimnazjaliści, udali się na scenę, by zaprezentować swe aktorskie i muzyczne talenty. Występujący przygotowali przegląd grzybów- uczniów, dzięki czemu nauczyciele, rodzice i uczniowie dowiedzieli się, jak można sklasyfikować gimnazjalistów. Pojawili się między innymi: przemądrzalec odpychający, unikat trafiony, strachlak nauczycielski, gumożuj wykrętny i niestety najrzadszy, a co za tym idzie najbardziej chroniony- pracuś szlachetny. Przedstawicieli tych gatunków bez trudu znajdziemy w każdej klasie naszej szkoły (jak łatwo się domyślić, prawdziwym unikatem jest pracuś szlachetny). Dzięki występującym mogliśmy także się pośmiać, wysłuchując przykładów humoru ze szkolnych zeszytów. Przypomnieliśmy sobie, że szkielet utrzymuje nas na nogach. Gdyby nie było szkieletu, to mięso ciągle spadałoby na ziemię, a serce składa się z przedsionka, komory i miłosierdzia… Podczas występu talenty muzyczne ujawniły dziewczęta, które wykonały piosenki Oddziału Zamkniętego, Carpe diem i Beaty Kozidrak. Występ pierwszoklasistów pokazał, że gimnazjum zasiliła grupa zdolnej młodzieży, dla której publiczny występ nie jest niczym strasznym.
oprac. Ewelina Matus
ZNAJDŹ PASJĘ - ZOSTAŃ OLIMPIJCZYKIEM
10 października 2013r. naszą szkołę odwiedził olimpijczyk, mistrz łyżwiarstwa szybkiego - Paweł Zygmunt. Pochodzi on z Iwonicza-Zdroju. Od 6 roku życia trenował skoki i biegi narciarskie. Jako 15-latek zaczął trenować krok łyżwa na nartach i w ramach treningu zaczął jeździć łyżwami. Spodobała mu się ta forma ruchu. Dlatego za namową trenera oraz zgodą ojca i dyrektora Szkoły Mistrzostwa Sportowego zdecydował się trenować szybką jazdę na łyżwach. Po 15 miesiącach treningu Paweł Zygmunt został już Mistrzem Polski. Następnie odnosił wiele sukcesów: 5x brał udział w Igrzyskach Olimpijskich, zdobył 3 miejsce w Mistrzostwach Świata, 51 x został mistrzem Polski. Paweł Zygmunt działa w Polskim Komitecie Olimpijskim. W związku z tym opowiedział pokrótce historię i ciekawostki z igrzysk olimpijskich. Dowiedzieliśmy się, że każde igrzyska olimpijskie zaczynają się od zapalenia znicza olimpijskiego. Ogień olimpijski wzniecany jest za pomocą luster (tak zwany "święty ogień" - mitycznie związany z ogniem starożytnych). Olimpijczyk wyjaśnił różnicę pomiędzy olimpiadą a igrzyskami olimpijskimi. Olimpiada to czas 4 lat między igrzyskami, który kończą igrzyska olimpijskie, trwające 21-24 dni i znów zaczyna się olimpiada. W roku 776 p.n.e. odbyły się historyczne igrzyska olimpijskie. Wówczas to zostały zauważone jako duża impreza. Wcześniej były to małe, lokalne rywalizacje. Istotne jest to, że w starożytnych igrzyskach brali udział i byli widzami tylko i wyłącznie mężczyźni. Głównie dlatego, że wszystkie konkurencje odbywały się nago (Grecy wielbili swoje ciało). Kobiety musiały na czas igrzysk opuścić miasto. Stadion olimpijski miał wymiary 191m x 60m. Zwycięzcą z wszystkich dyscyplin był 1 człowiek, stawał się Olimpionikiem i wygrywał wieniec laurowy. Mężczyzna taki wracał po igrzyskach do swojego miasta jako zwycięzca, gdzie witały go tłumy. Wybijano specjalną dziurę w murze miejskim - nową bramę - dla bohatera i wprowadzano go z owacjami. Potem stawiano mu pomnik i bogatsi z miasta obdarowywali go nagrodami, a były to: domy, zwierzęta, pieniądze. Mistrza wielbiono do końca życia. Uważano też, że dzięki jego zwycięstwu miastu nic nie grozi. W roku 1095 zakończyły się igrzyska. Dopiero w 1896 r. odbyły się pierwsze igrzyska nowożytne w Grecji, gdzie stadion wybudowano w 8 miesięcy. Drugie igrzyska przeprowadzono w Paryżu i tam właśnie po raz pierwszy pojawiły się kobiety. W 1924 roku pojawiły się pierwsze medale olimpijskie. Wówczas też po raz pierwszy na igrzyska wyjechali Polacy - 67 osób, zdobyli wówczas 2 medale: Adam Królikiewicz - skoki przez przeszkody koniem - brąz oraz kolarze - bieg drużynowy - srebro. W 1928 roku Halina Konopacka ustanowiła rekord świata w rzucie dyskiem i zdobyła pierwszy złoty medal olimpijski dla Polski. W 1956 roku Franciszek Gąsienica zdobył pierwszy medal w igrzyskach zimowych (brąz). Ciekawostką jest to, że organizatorzy nie mieli polskiego hymnu, a mieli tylko 1,5 godziny na jego zdobycie (oczywiście nie było wówczas Internetu). Znaleźli nuty w jednej z bibliotek. Muzycy nauczyli się naszego hymnu w 40 minut i zagrali go wolnym tempem. W roku 1972 Wojciech Fortuna wywalczył w skokach narciarskich pierwszy dla Polski złoty medal zimowych igrzysk olimpijskich. Do tej pory Polacy zdobyli 293 medale olimpijskie. Po krótkiej historii igrzysk olimpijskich Paweł Zygmunt przekazał nam kilka złotych myśli: "Rozwijaj umysł i ciało", "Mądry i sprawny" oraz "Znajdź pasję - zostań olimpijczykiem". Wręczył również nagrodę dla najlepszej olimpijki szkolnej - Sabiny Górak, uczennicy klasy 2b. Słynny olimpijczyk zaprosił nas do konkursu "Przeżyj przygodę życia!" na stronie: www.zostanolimpijczykiem.pl, gdzie można wygrać wyjazd do Soczi w 2014r., telefon komórkowy Samsung Galaxy, lub zestaw gadżetów z kolekcji olimpijskiej Londyn 2012! Konkurs trwa od 1 listopada 2012 do 31 grudnia 2013. Zapraszam wszystkich uczniów do udziału w konkursie! Powodzenia!
Opracowała: mgr Małgorzata Horosin

(4kB)
(4kB) (4kB) (4kB) (4kB)
(5kB)


"Euroweek"- niezapomniana przygoda

W środę dn. 02.10.2013r młodzież naszego gimnazjum wraz z opiekunami, Małgorzatą Olchawą i Kornelią Koczwarą, wyruszyła w drogę ku nieznanej przygodzie. Przed nami rozciągał się dystans 400 km. Perspektywa mało ciekawa, ale każdy z uczestników, a było ich 22 - miał jakiś plan na 5 godzin podróży. Jedni raczyli się zakazaną przez opiekunów pepsi, inni chrupali równie genialne chipsy, ktoś słuchał muzyki, ktoś jeszcze zagłębił się w lekturze. Kilometrów stale ubywało, a z chwilą wjechania na autostradę poczuliśmy się jak na zachodzie Europy. Zgodnie z planem o godzinie 17.30 dotarliśmy do punktu docelowego - powitał nas personel hotelu "Aleksander " w Długopolu Zdrój. Chwila stresu i wieczne pytania kołaczące w głowie: "Jakie dostaniemy pokoje? Kto będzie mieszkał ze mną? Jacy będą pozostali uczestnicy?". Po chwilowym zamieszaniu związanym z przetasowaniami w kwaterunku wszyscy z zadowoleniem mogliśmy zostawić bagaże, umyć ręce, wyciągnąć się na dosyć wygodnym łóżku, by już po chwili udać się na pierwszy rekonesans po ośrodku. Po raz pierwszy zobaczyliśmy naszych współ-obozowiczów. O godzinie 19.00 nastąpiło uroczyste otwarcie szkolenia. Poznaliśmy wolontariuszy, którzy mieli się nami zaopiekować i poprowadzić kolejne dni warsztatów. Koordynatorem programu ,,Euroweek" - Szkoła Liderów" jest bardzo miły i towarzyski Emir Karatas pochodzący z Turcji. Wszyscy wolontariusze byli od nas nieco starsi i oczywiście mówili po angielsku, co z czasem prowadziło do wielu ciekawych sytuacji. Zostaliśmy podzieleni na grupy, w których każdy z nas musiał przedstawić się w kilku zdaniach - nikt nie miał z tym większego problemu. I tak dobiegał końca nasz pierwszy dzień w Długopolu Zdrój. Zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się na dyskotekę a później do własnych pokoi, by tam w spokoju zadzwonić do najbliższych, pooglądać telewizję, umyć się i wreszcie udać się na zasłużony odpoczynek. Dnia następnego we czwartek o godzinie 8.00 do naszych pokoi zapukały opiekunki z informacją, że za pół godziny należy stawić się na śniadaniu, po którym miał nastąpić owiany tajemnicą punkt programu tzw. "energizer". W sali konferencyjnej było już wszystko przygotowane do prezentacji. Zdobyte informacje z tego warsztatu przydały się do kolejnych zadań. Chwilka przerwy na rozprostowanie kości i znowu zajęcia, tym razem losowo wybierana osoba, z którą mieliśmy się zapoznać i przedstawić siebie wzajemnie. Popołudniem, wraz z rówieśnikami i wolontariuszami wybraliśmy się na wycieczkę po Kłodzku. Zwiedziliśmy muzeum zapałek główny rynek z fontanną, pobliski kościół a ostatnią godzinę spędziliśmy w niedalekiej kawiarni rozmawiając i śpiewając w języku angielskim. Powoli dobiegał końca drugi dzień pobytu. Dodatkowo o 19.00 zostaliśmy podzieleni na grupy a każda z nich dostała inne zadania. Każda grupa musiała rozwinąć temat, a potem zaprezentować go w wybranej przez siebie formie. Po ciężkim zadaniu odbyła się zasłużona dyskoteka. O godzinie 8.30 śniadaniem rozpoczął się piątek. Zaraz po posiłku udaliśmy się na salę gdzie czekała na nas rozgrzewka. Następnym równie ciekawym punktem programu była prezentacja o Turcji i innych krajach Europy - chyba one najbardziej przypadły nam do gustu. W sobotę przy śniadaniu nawiązała się rozmowa, w której uświadomiłyśmy sobie, że to tak naprawdę nasz ostatni pełny dzień na tym obozie szkoleniowym. Był to jeden z najbardziej pracowitych a zarazem najpiękniejszych dni w tej szkole. Dzień ten zaczął się prezentacjami a skończył debatą oksfordzką i rozdaniem certyfikatów. Potem ostatnie pożegnania, które w naszym wydaniu trwały nieskończenie długo. W oczach można było dostrzec łzy które były dowodem na to jak bardzo związaliśmy się ze sobą przez te kilka dni. Kto by pomyślał, że nawiążemy tyle nowych znajomości z rówieśnikami i wolontariuszami. W niedzielę około godziny 9.30 wyruszyliśmy w podróż powrotną, by móc uczestniczyć we mszy świętej w Krakowskich Łagiewnikach. Mimo konieczności pokonania prawie 400 km, podróż bardzo szybko minęła a to dzięki ciekawym rozmowom, spontanicznym śpiewom i obiecanym konkursom. O godzinie 17.00 wróciliśmy na miejsce. Wycieczkę można podsumować krótko: najciekawsza wyprawa, najwspanialsze wspomnienia, niezapomniana przygoda, nauka i zabawa. Chyba każdy z uczestników obozu dziś marzy by pojechać tam za rok!
Przygotowała: Weronika Wąs(4kB) (4kB) (5kB) (5kB) (5kB) (4kB) (5kB) (5kB) (4kB) (4kB) (5kB)
(6kB) (6kB)Miłość przez wieki

,,Miłość przez wieki" to spektakl przygotowany pod kierunkiem p. Lucyny Szot i przedstawiony młodzieży gimnazjalnej 30 września. Tym razem dedykowany był wszystkim chłopcom z okazji ich święta. Jak sam tytuł wskazuje, przedstawiał miłość i sposób jej okazywania od czasów prehistorycznych, czyli epoki kamienia łupanego. Strój pierwotnego człowieka był odwzorowaniem fotografii z podręcznika historii. Oczywiście nie zabrakło też starożytnych narzędzi, samodzielnie wykonywanych przez ludzi pierwotnych. Z przedstawienia dowiedzieliśmy się jednak tego, o czym podręcznik historii ,,milczy". Człowiek pierwotny też kochał i okazywał swoje uczucia. Kolejna epoka prezentowała średniowiecznego rycerza i jego wybrankę serca, która długo oczekiwała na ukochanego, ale zgodnie z zasadami była powściągliwa w okazywaniu uczuć. Nie zabrakło także słynnej, romantycznej miłości Romea i Julii, ale przedstawionej w sposób humorystyczny. Niestety, ci kochankowie z pewnością nie pochodzili z utworu W. Szekspira, gdyż na pewno nie oddaliby życia w imię miłości. Na końcu zaprezentowano realia współczesnej epoki, czyli tzw. miłości na odległość. Młodzi kontaktowali się za pomocą nowoczesnej technologii, a więc telefonu komórkowego bądź rozmów na czacie. I tak naprawdę niewiele potrzebowali do szczęścia. Strój aktorów i język, którym się posługiwali, przybliżał nam realia danej epoki. Przedstawienie wzbogacono piosenkami o tematyce miłosnej i piękną scenografią.
mgr Małgorzata Wawryka
Wybory do Samorządu Uczniowskiego

24 września, kolejny już raz, odbyły się demokratyczne wybory do SU. Gimnazjaliści kl.II i III przygotowali wybory zgodnie z zasadami ordynacji wyborczej.Od dwóch tygodni w sztabach prowadzili kampanię kandydatów do SU. Szkoła zapełniła się plakatami, ulotkami, a ci bardziej pomysłowi chodzili w strojach z napisami promującymi danego kandydata. Uczniowie przy tej okazji uczyli się załatwiania spraw w Urzędzie Gminy, skąd uzyskali wniosek o wydanie dowodu osobistego oraz zaczerpnęli informacje na temat poprawnego uzupełnienia druku. Gimnazjaliści po złożeniu wniosków do klasowych zespołów, odpowiedzialnych za przygotwanie dowodów osobistych, w dniu wyborów otrzymali dokumenty, umożliwiające im udział w głosowaniu. Nie zabrakło oczywiście odpowiednio przygotowanego lokalu wyborczego i komisji, która skrupulatnie pełniła swoje obowiązki. Na podsumowanie podliczyła głosy i uzupełniła protokół z wyborów. Najwięcej głosów uzyskała uczennica kl. III a -Iwona Jaroszek i to ona objęła funkcję przewodniczącej szkoły. Trzeba przyznać, że sztab wyborczy tej kandydatki do końca walczył o jej zwycięstwo. Gratulacje należą się zwyciężczyni, ale także wszystkim uczniom, którzy sumiennie wywiązali się ze swoich zadań, bo dzięki ich pracy można było przeprowadzić wybory do SU wzorowane na wyborach samorządowych, parlamentarnych. Niestety, kadencja przewodniczącej będzie trwać do końca roku szkolnego, a więc znacznie krócej niż parlamentarzysty.
mgr Małgorzata Wawryka


(5kB) (5kB) (4kB) (4kB) (4kB) (5kB) (5kB) (4kB) (4kB)

"ODKRYWAMY CZYSTĄ POLSKĘ"

Pod takim hasłem odbyła się tegoroczna, już 20. akcja "Sprzątanie Świata - Polska", koordynowana i organizowana przez Fundację Nasza Ziemia. W dniu 20 września uczniowie klas: 1a,1c,2a,2b,3a,3b aktywnie włączyli się w porządkowanie najbliższej okolicy. Akcję przeprowadziliśmy we współpracy z Urzędem Gminy w Gnojniku. A oto i zdjęcia....

Wyniki szkolnego konkursu "Segregujemy odpady"

Konkurs literacki :
I Miejsce Sabina Górak klasa 2b

Konkurs plastyczny:
I Miejsce Sabina Górak klasa 2b
II Miejsce Kamil Górak klasa 3a
Zdjęcia

(2kB) (2kB)
opracowała : mgr Jolanta Nowicka
KONCERT PROFILAKTYCZNY
Dnia 13 września 2013 roku w naszym gimnazjum gościliśmy znanego, polskiego aktora telewizyjnego i filmowego, pana Lecha Dyblika. Artysta oprócz grania w filmach także na co dzień śpiewa rosyjskie piosenki w szkołach, domach kultury, kościołach oraz więzieniach. O swoich piosenkach Pan Lech mówi: "To są opowieści o nieszczęśnikach, którym nie wyszło. Czyli w pewnym sensie o nas wszystkich, bo ja nie wierzę w ludzi, którzy mówią, że ich życie to pasmo sukcesów. Ja jestem po stronie tych, którym nie wyszło, odrzuconych, nieudaczników. Wiele razy w życiu sam tak się czułem, więc z nimi mi ciekawiej." Głównym celem koncertu pt. "Kuszenie śmierci" była przestroga młodzieży przed zagrożeniami, jakie niesie ze sobą uzależnienie od alkoholu. Artysta przed każdym wykonywanym utworem wprowadzał publiczność w klimat piosenki poprzez szczere refleksje o swoim trudnym życiu. Opowiadał młodzieży o własnych przeżyciach z okresu walki z alkoholizmem. Mówił i śpiewał o tym, jak nałóg niszczy całe życie człowieka. Przedstawił drogę, która zaprowadziła go do choroby alkoholowej oraz swoją walkę o uwolnienie z nałogu. Przypominał, że nawet pierwszy kontakt z alkoholem może nieść ze sobą ryzyko uzależnienia. Autor programu także zwrócił uwagę na istotę budowania trwałego systemu wartości przez młodzież oraz wiarę w Boga, która daje siłę na przetrwane w najtrudniejszych momentach życia. Artysta swoją osobowością i sposobem prezentacji skupił na sobie uwagę widzów. Historia życia Lecha Dyblika oraz piosenki rosyjskie urzekły zgromadzoną publiczność. Aktor otrzymał gromkie brawa, a następnie wielu uczniów ustawiło się w kolejce, aby otrzymać autograf i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
mgr Małgorzata Rożek

(4kB) (5kB) (4kB) (4kB) (4kB)