Aktualności

Powrót do lat ubiegłychDokumenty związane z rekrutacją do Publicznego Gimnazjum w Gnojniku można znaleźć tutaj


uczennica kl.2a Julia Strzesak
Spotkanie z szóstoklasistami

W piątek, 17 czerwca odbyło się spotkanie uczniów klas szóstych z Gosprzydowej i Gnojnika zorganizowane w ramach Dnia otwartego. Jak co roku przyszli gimnazjaliści mieli okazję poznać szkołę, do której będą uczęszczać od 1 września oraz zawrzeć znajomości ze swymi kolegami i koleżankami z sąsiedniej podstawówki. Spotkanie miało sprawdzoną już formułę rywalizacji zespołów, w trakcie której przydała się wiedza na temat tego, kto strzelił bramkę w meczu Polska- Irlandia Północna, umiejętność narysowania świnki z zasłoniętymi oczami czy celność w rzucaniu piłki do kosza. Sześć zespołów pod opieką Sylwii, Oli, Karoliny, Klaudii i Patrycji z 2b oraz Basi z 2c zmagało się z zadaniami wymagającymi sprytu, szybkości i spostrzegawczości, nad czym czuwało jury w składzie Jola i Julia z 2a, Justyna z 2b oraz Asia z 2c. Punkty skrupulatnie zapisywała Agata z 2b. Chwile spędzone na wspólnej zabawie uwieczniała Paulina z 3c, która zadbała, by wszyscy na zdjęciach prezentowali się równie dobrze (co można sprawdzić, śledząc galerię). Wyniki uzyskane przez poszczególne grupy przedstawiamy poniżej, chociaż przecież nie chodziło o zwycięstwo, ale dobrą zabawę, a tej nie brakowało.
.
Nr grupy123456
Suma pkt213169174230175187

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania i niecierpliwie czekamy na moment, kiedy absolwentów szkół podstawowych powitamy jako gimnazjalistów.
Zdjęcia z Dnia Otwartego
Oprac. Ewelina Matus


Komers 2016- coś się kończy i coś zaczyna…

14 czerwca odbył się komers klas trzecich, który tradycyjnie rozpoczął się polonezem. Gimnazjaliści zaprezentowali swoje umiejętności taneczne przed pracownikami szkoły oraz rodzicami, którzy przybyli na tę uroczystość. Następnympunktem programu była część artystyczna, poprzedzona krótkim filmikiem z udziałem młodzieży z rocznika 2000. Trzecioklasiści wspomnieli niektóre lekcje i swoich nauczycieli, którym podziękowali za trud włożony w ich kształcenie i wychowanie. Nie zapomnieli także o rodzicach i im dedykowali piosenkę w wykonaniu Julii Sikory, Weroniki Pasek i Dominiki Wątor. Na zakończenie na tle piosenki ,,Ale to już było" zebrani obejrzeli prezentację komputerową, która przedstawiała to, co dla naszych gimnazjalistów już wkrótce będzie przeszłością i zapewne miłym wspomnieniem.Po części artystycznej przyszedł moment zaprezentowania przez wychowawców sukcesówuczniów, a było ich nie mało, zwłaszcza tych sportowych. Wszystkim zwycięzcom zadedykowano piosenkę ,,We AreThe Champions" zespołu Queen. Po części oficjalnej rozpoczęła się sesja zdjęciowa, a po niej zabawa taneczna. W przerwach uczestnicy mogli się posilić, gdyż rodzice przygotowali dla nich poczęstunek. Zabawa trwała do godz. 21.40 i można powiedzieć, że była to dla trzecioklasistów ostatnia impreza w murach gimnazjum, bo dla nich coś się właśnie kończy i coś zaczyna.
Zdjęcia z komersu
Małgorzata Wawryka


PODSUMOWANIE PROJEKTU "TANIEC MOJA PASJĄ"
VIII OTWARTY TURNIEJ TAŃCA

W dniu 3czerwca 2016 r. w sali gimnastycznej przy Publicznym Gimnazjum w Gnojniku odbył się VIII Otwarty Turniej Tańca, który był jednocześnie podsumowaniem pracy 3 grup projektowych. Dziewczęta zaprezentowały układ taneczny, gazetkę tematyczną do projektu oraz wspaniały wystrój sali. Ponadto uzyskałyśmy wsparcie wielu osób.
Sponsorami tegorocznej edycji są:
- Firma Trans-Bet – Bogumiła Myszka,
- Firma Handlowo Usługowa NOVUM – Krzysztof Wójs,
- Firma Marglass – Mariusz Szot,
- Zakład Fryzjerski – Aneta Rzepa,
- cukiernia Poezja – Robert Antczak,
- Zakład mięsny – Paweł Wąs,
- Mini bar „U Górolki”,
- Starostwo Powiatowe w Brzesku,
- Gmina Gnojnik
WSZYSTKIM SPONSOROM BARDZO DZIĘKUJEMY!!! Bez ich pomocy turniej nie mógłby się odbyć.
Taneczne zmagania oceniało jury w składzie:
- Krzysztof Węglarczyk – tancerz, choreograf, nauczyciel w szkołach tańca, przewodniczący VIII edycji turnieju,
- Ewa Świerczek – Dyrektor Centrum Kultury, wieloletni animator kultury,
- Katarzyna Chmielowska –wieloletni animator kultury.
Oczywiście nad bezpieczeństwem turnieju czuwał ratownik medyczny.
Turniej, jak co roku, cieszył się dużą popularnością. W tegorocznej edycji udział wzięło około 100 uczestników. Zobaczyliśmy kilkanaście wspaniałych występów, które zachwycały techniką i pomysłowością.
Każdy zespół Cheerleaders przygotował układ taneczny, trwający 135-150 sekund. Natomiast osoby tańczące indywidualnie, bądź w dwójkach przygotowały układ taneczny trwający 75-150 sekund.

Zespoły rywalizowały w kilku kategoriach:
1. Junior – grupy Cheerleaders , gdzie pierwsze miejsce zajął zespół PIRATKI z Gnojnika, drugie grupa GRANDE z Knurowa, a trzecie zespół BLACK ARROWS.
2. Junior – solo i duety, pierwsze miejsce: Weronika Pilch ze Sosnowca, drugie: JULIA JANIK z Brzeska, trzecie: NATALIA CURYŁO i ANGELIKA CZECHOWSKA ze Sosnowca.
3. Junior młodszy – grupy Cheerleaders , gdzie pierwsze miejsce zajął zespół średni SKANDAL ze Sosnowca.
4. Junior młodszy – solo i duety, pierwsze miejsce: MAJA POKRZYWIŃSKA i NIKOLA STECZKO z Krakowa, drugie: KAMILA SUWART z Sosnowca, trzecie: WIKTORIA NADOLANA i ALEKSANDRA RASZEWSKA z Sosnowca.

Wszyscy tańczący zawodnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny. Zmagania były zatem bardzo ciekawe. Występy nagradzane były gromkimi brawami. Poza tym podczas turnieju wszyscy trenerzy i uczestnicy mogli korzystać z poczęstunku. W czasie przerw zawodnicy i widownia świetnie się bawili, tańcząc między innymi taniec belgijski. Wszyscy trenerzy otrzymali upominki za swój trud i pracę. Bez nich nie byłoby tylu wspaniałych tancerzy. Uczestnicy otrzymali wodę i drożdżówki oraz słodkie nagrody za udział w turnieju. Natomiast wszyscy, którzy zajęli miejsca na podium otrzymali m.in.: pendrive 16GB, pendrive 8GB, pendrive 4GB, karty pamięci 4GB, rakiety do tenisa, słuchawki, głośniki, bransolety, talony na pizze, gry i wiele innych drobnych gadżetów. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy sukcesów! Zapraszamy za rok! Relację z turnieju można obejrzeć w TV Tarnów.
mgr Małgorzata Horosin


Film profilaktyczny o cyberprzemocy.

Akcja charytatywna W dniach 3-5 czerwca na terenie gimnazjum zorganizowano akcję charytatywną, która miała na celu zebranie środków finansowych na leczenie i rehabilitację Radosława Kępy- pięcioletniego mieszkańca Gnojnika. Zbiórkę do puszek kwestarskich przeprowadzono wśród uczniów i pracowników gimnazjum, a w dniu 5 czerwca także na placu przykościelnym i w czasie imprezy z okazji Dnia Dziecka. Darczyńcy mogli wylosować nagrodę- niespodziankę jako podziękowanie za okazane wsparcie, a były nią wytwory z warsztatów artystycznych, które odbywały się w naszym gimnazjum. Zorganizowano je z inicjatywy MRG, a uczestniczyła w nich chętna młodzież z terenu gminy. Wytwory wykonano z papierowej wikliny, techniką zdobniczą decoupage oraz kanzashi w ciągu trzech pięciogodzinnych spotkań pod instruktażem specjalisty w tej dziedzinie. Szczegółowe informacje i zdjęcia wszystkich wytworów dostępne są na facebooku MRG Gnojnik.
Zdjęcia
Małgorzata Wawryka


,,Królewna Śnieżka" dla małych i większych z okazji Dnia Dziecka

2 czerwca odbyło się przedstawienie z okazji Dnia Dziecka pod tytułem ,,Królewna Śnieżka". Jak już jest w zwyczaju tej szkoły, wzięli w nim udział nauczyciele, rodzice, uczniowie i absolwenci. Reżyserem spektaklu była p. Lucyna Szot, która zadbała o scenariusz, muzykę i scenografię, aby widzowie mogli się przenieść w świat baśni. Chyba wszyscy pamiętają treść znanej baśni, ale w wykonaniu naszych aktorów zobaczyliśmy jej unowocześnioną wersję. Oczywiście była zła macocha pragnąca zabić Śnieżkę, ale wpadła w własną pułapkę i zjadła zatrutą część jabłka. Obok zabawnych krasnoludków pojawili się współcześni ochroniarze , a królewicz szukał nie koniecznie księżniczki. Zadowoliłby się także żabą, którą mógłby pocałować. Konwencja została złamana i to też wywoływało śmiech u widzów. Przedstawienie najpierw obejrzeli uczniowie szkoły podstawowej, którzy gromkimi brawami nagrodzili występujących, a potem gimnazjaliści. W tym roku pomyśleliśmy również o dzieciach nieuczęszczających jeszcze do szkoły i zaprezentowaliśmy spektakl 5 czerwca w czasie imprezy z okazji Dnia Dziecka, zorganizowanej przez Stowarzyszenie ,,Gnojnik mam na myśli" we współpracy z Młodzieżową Radą Gminy Gnojnik. Po przedstawieniu na dzieciaki czekało mnóstwo atrakcji, a wśród nich mini festiwal kolorów, który dostarczył im wiele radości. Podobnie jak zumba zaprezentowana przez radną Kasię był on inicjatywą MRG. W tym dniu przeprowadzono też akcję charytatywną na rzecz chorego dziecka z Gnojnika.
Film z przedstawienia
Małgorzata Wawryka
Zdjęcia

FINAŁ PROJEKTU,, MATKA W DZIEŁACH SZTUKI"

Dnia 30 maja 2016 r. o godz. 9.30 odbył się finał projektu edukacyjnego pt.,, Matka w dziełach sztuki", który przygotowali uczniowie Publicznego Gimnazjum im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Gnojniku. Projekt podzielony został na trzy konkursy: wokalny, recytatorski i plastyczny, w których wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych naszej gminy. Cele projektu to: uczczenie Dnia Matki, rozwijanie umiejętności pracy w grupie, przybliżenie wizerunku matki w dziełach sztuki, rozwijanie umiejętności recytatorskich, wokalnych i plastycznych, zachęcanie do występów na scenie. W dzień finału projektu jako pierwsi zaprezentowali się uczestnicy konkursu recytatorskiego, prezentując wybrane przez siebie utwory poetyckie, których bohaterką była mama. Po krótkiej przerwie, przeznaczonej na poczęstunek dla uczestników konkursów oraz gości, odbyła się część wokalna. Najpierw zaprezentowali się uczniowie szkół podstawowych, a później przedstawiciele gimnazjum. Po krótkiej pauzie, w trakcie której jury podjęło decyzję o zwycięzcach, przedstawiono werdykt. Pierwsze miejsce w konkursie recytatorskim "Portret matki słowem malowany" zajęła Magdalena Gagatek, tuż za nią była Natalia Pławecka, obie z Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Lewniowej, na trzecim miejscu uplasował się Patryk Turski z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Kostki w Biesiadkach. W konkursie wokalnym "Miłość do mamy piosenką wyśpiewamy" w kategorii szkoła podstawowa I miejsce zajęła Gabriela Styrna z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gnojniku, II Katarzyna Wójtowicz z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Gosprzydowej, III Agnieszka Myrlak z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Kostki w Biesiadkach. W kategorii gimnazjum na najwyższym podium stanęła Julia Sikora, II miejsce przypadło Renacie Migacz i Magdalenie Tekieli, natomiast III Dominice Wątor i Weronice Pasek. Uczennice te uczęszczają do naszego gimnazjum (niestety w tej kategorii nie było reprezentantów z innych szkół). Również w tym dniu został rozstrzygnięty konkurs plastyczny "Matka w moich oczach". W kategorii podstawówek główną nagrodę otrzymała uczennica z Biesiadek, Julia Kraj, II miejsce zajęła Kamila Adamik z Lewniowej, a III Julita Cięciwa z Gnojnika. Spośród gimnazjalistów na nagrodzone zostały Julia Strzesak, Oliwia Maciejasz i Karolina Gurak. Tak jak w konkursie wokalnym, również w tym przypadku zgłoszono prace z PG w Gnojniku. W trudnej roli decydujących o tym, kto powinien znaleźć się na podium, było jury w składzie:
- dyr. Centrum Kultury w Gnojniku, pani Ewa Świerczek
- kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej, pani Edyta Frejlich
-przewodnicząca Rady Rodziców w Gnojniku, pani Agnieszka Migacz
- przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury , Turystyki i Opieki Społecznej Rady Gminy, pan Stanisław Jurkiewicz.
Dzięki hojności naszych sponsorów, których lista znajduje się poniżej, nie tylko zwycięzcy, ale i uczestnicy konkursów otrzymali nagrody. Również dzięki sponsorom możliwe było przygotowanie słodkiego poczęstunku dla uczestników, jury oraz przybyłych mam, które z okazji ich święta zostały obdarzone bukiecikami kwiatów. Serdeczne podziękowania składamy tym, którzy odpowiedzieli na nasze prośby i ufundowali nagrody oraz umożliwili przygotowanie poczęstunku. Dziękujemy:
- panu Wójtowi Gminy Gnojnik, Sławomirowi Paterkowi
- pani Ewie Świerczek, dyrektor Centrum Kultury w Gnojniku
- panom Mariuszowi Gagatkowi i Sylwestrowi Stalmachowi z firmy INOX - STEEL
- panu Andrzejowi Zelkowi - właścicielowi firmy AUTO- ZELEK
- panu Robertowi Antczakowi z cukierni POEZJA
- panu Krzysztofowi Wójsowi, FHU Novum V
-zarządowi Sklepów spożywczo - przemysłowych GS Samopomoc Chłopska
- Centrum Motoryzacji Czyżycki
- pani Renacie Wojnickiej z restauracji U GÓROLKI.
Raz jeszcze dziękujemy wszystkim, dzięki którym to spotkanie mogło się odbyć: sponsorom za okazane serce i zrozumienie dla potrzeb dzieci i młodzieży, uczestnikom konkursów za czas poświęcony na przygotowanie się do występów oraz wykonanie prac plastycznych, nauczycielom, którzy w czasie konkursu opiekowali się uczniami, jury za obiektywizm (co w przypadku konkursów nie jest łatwe), przybyłym mamom.
Nad całością projektu "Matka w dziełach sztuki" czuwali organizatorzy projektu tj. opiekunowie grup projektowych: recytatorskiej-mgr Ewelina Matus, plastycznej-mgr Alfreda Cierniak i wokalnej-mgr inż. Maria Zając oraz uczniowie, którzy brali udział w projekcie
Oprac. grupa projektowa pod opieką E. Matus


Zdjęcia

Projekt "Niemiecki ma klasę"

Nasze Gimnazjum od września 2015 r. do maja 2016 r. uczestniczyło w ogólnopolskim projekcie pt. "DEUTSCH HAT KLASSE" czyli "Niemiecki ma klasę" organizowanym przez Instytut Goethego w Warszawie. Celem projektu było zmodernizowanie klasy, w której odbywają się lekcje języka niemieckiego, w przyjazną przestrzeń do nauki i pracy. Nasza grupa konkursowa składała się z 17 osób. Naszym koordynatorem była pani Joanna Olchawa. Cała grupa spotykała się regularnie co tydzień w środy na kole pozalekcyjnym. Mieliśmy dużo zapału i wiele ciekawych pomysłów. Zaczęliśmy też szukać sponsorów. Uczniowie roznosili pisma z prośbą o wsparcie finansowe do różnych przedsiębiorstw na terenie Gminy Gnojnik. Efektem naszych starań było wsparcie, którego udzielił nam pan Krzysztof Wójs, właściciel Novum V Centrum Handlowe, dyrektor szkoły oraz rodzice uczniów biorących udział w projekcie. Na początku sala nie wyglądała najlepiej. Świeciła pustkami. Z czasem wykonaliśmy wiele plakatów przedstawiających słownictwo i zagadnienia z gramatyki, którymi zasłoniliśmy puste ściany. Wykonaliśmy również fiszki ułatwiające uczniom naukę słówek niemieckich. W klasie zawisła mapa i flaga Niemiec oraz mapa i flaga Austrii. Wykonaliśmy tematyczne gazetki ze słownictwem oraz gazetkę o instytucie Goethego. Doniczki na kwiaty zostały przyozdobione barwami niemieckimi. Z lamp zawisły obrazki przedstawiające zabytki Niemiec, Austrii i Szwajcarii. W klasie pojawiły się również styropianowe figury jak miś Haribo, czy krowa Milka, które są przede wszystkim kojarzone z Niemcami. Na ścianie zawisła styropianowa mapa w kolorach Niemiec przedstawiająca inne symbole tego kraju. Dzięki wsparciu dyrektora szkoły w klasie pojawił się rzutnik multimedialny, laptop i ekran. Pod tablicą kredową zawisły znaczki przedstawiające marki niemieckich samochodów. Ściany przyozdobiły kolorowe łapki z niemieckim nazwami kolorów. Zamiast starych żaluzji zawisły nowe szare rolety. W szybach pojawiły się kolorowe motyle tworzące barwy niemieckiej flagi. Mimo tego, że nie zawsze sprzyjał nam los i nie wszyscy uczniowie szanowali naszą pracę, udało nam się osiągnąć postawiony cel. Dziękujemy tym, którzy nas wspierali. Jesteśmy dumni, że dzięki naszemu zaangażowaniu sala stała się bardzo przyjaznym miejscem nauki dla każdego ucznia.
Opracowała: mgr Joanna Olchawa


Warsztaty profilaktyczne

Dnia 20.05.2016 roku odbyły się w Gimnazjum warsztaty profilaktyczne dla klas drugich, w trzech blokach tematycznych. Tematem pierwszego warsztatu była agresja i przemoc. Ukazane zostały skutki zachowań agresywnych, uczniowie zdobyli wiedzę z zakresu agresji i przemocy. Poszukiwali odpowiedzi na pytanie – dlaczego jesteśmy agresywni i jak możemy sobie radzić w trudnych sytuacjach, uczyli się sposobów komunikowania się. Cyberprzemoc : uczniowie dowiedzieli się o korzyściach i zagrożeniach płynących z internetu Tolerancja – inny nie znaczy gorszy- kształtowanie i rozwijanie postaw otwartości i tolerancji wobec odmienności: kulturowej, etnicznej i religijnej. Zapobiegania dyskryminacji a także reagowania i przeciwdziałania wszelkim jej przejawom, modelowanie postaw wolnych od uprzedzeń.
Pedagog Lucyna Szot


Przedstawienie pt. "Bajeczki z morałem"

Dnia 17.05.2016r. Odbyło się przedstawienie dla żeńskiej społeczności gimnazjalnej z okazji spóźnionego święta Kobiet połączonego z propozycją zdrowego odżywiania. Czerwony Kapturek zaproponował wilkowi dietę warzywną, dzięki czemu nie zjadł on dziewczynki. W przedstawieniu pt. "Bajeczki z morałem" udział wzięli:
Narrator - Dominika Rabjasz
Czerwony Kapturek - Monika Kozdrój
Wilk - Krzysztof Migrała
Leśniczy - Rafał Kwaśny
Szewc I - Damian Kaźmierczyk
Szewc II - Kacper Janicki
Dobosz - Sylwester Wąs
Kopciuszek - Natalia Karecka
Królowa Śniegu - Magda Gądek
Siostra I - Marysia Bednarek
Siostra II - Kinga Zapiór
Wróżka - Kinga Piwowar
Teksty przeplatane były piosenkami w wykonaniu Julki Sikory oraz Weroniki Pasek
Opracowała: pedagog Lucyna Szot

Zdjęcia

(3kB) (3kB) (3kB) (3kB) (3kB) (3kB)Wycieczka do Wiednia


W dniach 27.04 do 28.04.2016 miała miejsce wycieczka do Wiednia, w której wzięli udział uczniowie klas II i III, którzy byli zaangażowani w projekt "Deutsch hat Klasse". Organizatorem wycieczki była pani Joanna Olchawa, a opiekunami dodatkowo pani Barbara Ćwioro oraz pan dyrektor Mirosław Mietła. Wyruszyliśmy o godzinie 200 i po kilku przerwach, około godziny 1000, bez przeszkód dotarliśmy na miejsce. Niestety zaskoczyła nas kiepska pogoda, ale mimo tego udaliśmy się na wzgórze Kahlenberg. Z tego miejsca przed laty, podczas odsieczy Wiedeńskiej dowodził Jan III Sobieski, a obecnie znajduje się tam punkt widokowy, z którego rozpościera się piękny widok na miasto Następnie udaliśmy się do pałacu Schönbrunn, czyli letniej rezydencji cesarskiej. Zwiedzaliśmy komnaty pałacowe, a następnie spacerowaliśmy ogrodami pałacowymi. Niestety, nie możemy udowodnić tego fotografiami, bo robienie zdjęć wewnątrz było surowo zabronione… Ale widoki z zewnątrz… Po tym udaliśmy się do Muzeum Techniki, gdzie oglądaliśmy ciekawe eksponaty i zgłębialiśmy swoją wiedzę na temat techniki. Następnie przejechaliśmy do hotelu, gdzie po zakwaterowaniu miała miejsce obiadokolacja. Wyczerpani, ale szczęśliwi poszliśmy spać. Drugiego dnia, zaraz po śniadaniu pożegnaliśmy się z hotelem i wyruszyliśmy w dalszą podróż. Dzień drugi rozpoczęliśmy nietypowym zwiedzaniem miasta - oglądaliśmy je z diabelskiego młynu na Praterze, czyli wiedeńskim wesołym miasteczku. Ma on prawie 70 metrów wysokości! Po tym przejechaliśmy Ringstrasse, czyli ulicą przy której znajdują się najcenniejsze zabytki Wiednia, m.in. Opera, Parlament, Ratusz, Teatr Dworski oraz Hofburg, czyli rezydencja cesarzy, którą obejrzeliśmy z bliska. Oglądaliśmy również nietypowy kompleks mieszkań o wyjątkowej architekturze: Hundertwasserhaus. Następnie pojechaliśmy zobaczyć Belweder, który również wywarł na nas ogromne wrażenie Pieszo udaliśmy się w stronę Starego Miasta. Szliśmy ul. Graben, aż dotarliśmy do katedry św. Szczepana. Okazała się ona końcem naszej niesamowitej podróży i oznaczała powrót do domu. W późnych godzinach nocnych wróciliśmy do Polski.
Opracował: Arek Hebda uczeń klasy 2a


(4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB)
(6kB)


„MATHS IS COOL”- III miejsce dla ucznia naszego gimnazjum

17 maja udaliśmy się do Lipnicy Murowanej, gdzie czterech uczniów reprezentowało naszą szkołę już w piątej edycji Międzygminnego Konkursu Matematycznego w języku angielskim. W konkursie wzięli udział : Jolanta Śliwa, Dominika Wątor, Arkadiusz Hebda oraz Adrian Ferenc. Konkurs przebiegał w dwóch etapach: pierwszy obejmował zadania o charakterze otwartym, a drugi zamkniętym. Wszystkie zadania zredagowane były w języku angielskim.  W konkursie tym wzięli udział uczniowie z 10 okolicznych gimnazjów. Po zaciętej walce o każdy punkt, III miejsce w konkursie „MATH IS COOL” zajął Arkadiusz Hebda uczeń klasy 2a. Zaraz za podium, zajmując IV miejsce znalazła się Jolanta Śliwa, również uczennica klasy 2a.
Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

(20kB) (39kB)
mgr inż Iwona Pasek


Spróbuj sam - warsztaty gastronomiczne

Piętnastoosobowa grupa młodzieży z kl. III a i III b uczestniczyła w warsztatach gastronomicznych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Czchowie. Wizyta ta była nietypowa, gdyż gimnazjaliści mieli okazję wcielić się w kucharzy i przygotować smakołyki. Podzieleni na zespoły pracowali pod okiem swoich starszych kolegów, którzy instruowali ich, co i w jaki sposób przygotować. Zabawa przy tym była wyśmienita, o czym świadczą uśmiechy na twarzach uczestników. Po mozolnej pracy przyszedł również czas na konsumpcję tego, co samodzielnie przygotowali, czyli rogalików, naleśników i racuchów.Być może dla niektórych będzie to inspiracja do kontynuowania nauki w tym kierunku.
Małgorzata Wawryka


Wycieczka do Krakowa na Uniwersytet Jagielloński i do Ogrodu Zoologicznego

Dnia 5 maja 2016r. chętni uczniowie naszego gimnazjum o zainteresowaniach biologiczno-chemicznych pod opieką Pani Jolanty Nowickiej i Pana Marcina Niecia wybrali się na wycieczkę do Krakowa na Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego i do Ogrodu Zoologicznego. Na początku uczniowie wzięli udział w pokazie chemicznym pt. "Spotkanie z ciekawą chemią". Pokaz prowadzili dr Paweł Broś i dr Paweł Bernard. W ramach tego spotkania został przedstawiony oraz omówiony zarys historii chemii oraz ciekawe doświadczenia chemiczne tj.: otrzymywanie złota, srebra i piany, wulkan chemiczny, znicz olimpijski, ognie Bengalskie, węże faraona, synteza MGI 2, lokomotywa chemiczna, utlenianie żelaza, spalanie waty i bawełny strzelniczej, utlenianie węgla, zaczarowana butelka, zegar jodowy, zapałki chemiczne, burza w probówce i samozapłon gliceryny. Po prezentacji doświadczeń była półgodzinna przerwa na posiłek, po której gimnazjaliści wzięli udział w pokazie kriogenicznym podczas którego zostały zaprezentowane właściwości skroplonych gazów oraz substancji w niskich temperaturach. Pokazy te zostały zapoczątkowane przez samego prof. Karola Olszewskiego, były nie tylko obowiązkowym elementem podczas wykładów dla studentów chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, lecz także magnesem przyciągającym mieszkańców Krakowa. Pokaz, w którym uczestniczyliśmy prowadził dr Ryszard Lehman w asyście mgr inż. Zygmunta Wołka. Pokaz składał się z krótkiego wykładu na temat historii skraplania gazów i zastosowań kriogeniki oraz szeregu doświadczeń przedstawiających niezwykłe właściwości substancji w niskich temperaturach. Po jakże obfitych w cenne informacje wykładach i licznych pokazach doświadczeń uczniowie pożegnali się (być może na krótko) z Uniwersytetem Jagiellońskim i udali się do Ogrodu Zoologicznego. Na miejscu podziwiali bioróżnorodność z całego świata. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wizyta w terrarium, gdzie można było zobaczyć jaszczurki, węże, żółwie, kolorowe ryby a nawet rafy koralowe. Zaś w mini zoo karmiliśmy zwierzęta. Pogoda na szczęście również nam sprzyjała. Lecz czas szybko minął, a wszystko co dobre szybko się kończy. Więc około godz. 19.00 powróciliśmy do Gnojnika pełni wrażeń, nowych umiejętności i marzeń na przyszłość. To była bardzo udana wycieczka, dzięki której mogliśmy "zasmakować" wielkiego świata nauki i dowiedzieć się wielu cennych informacji, dotąd nam nie znanych.
uczennica kl.2a Julia Strzesak


XIV Konkurs Recytatorski „Perły Regionu”

26 IV 2016 roku w Regionalnym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym w Brzesku odbył się międzyszkolny konkurs recytatorski „Perły Regionu”. Na zaproszenie organizatorów: Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku  oraz Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku nasze Gimnazjum po raz pierwszy wysłało reprezentantkę szkoły Dominikę Wątor z klasy 3c, którą przygotowała pani Ewelina Matus. Zarecytowała ona wiersz pani Anny Gaudnik pt. „ Idzie bieda przez park”. Mimo, że nie uplasowała się na żadnym miejscu to godnie reprezentowała szkołę. W trakcie konkursu zaszczycił nas swoją obecnością Burmistrz Brzeska –  Grzegorz Wawryka, który od lat pełni honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem. Życzył wszystkim zebranym wielu sukcesów.  Czas potrzebny jury na podjęcie decyzji dotyczących konkretnych lokat uczestników został wykorzystany przez uczniów na zadanie pytań poetom.
Pedagog szkolny Lucyna Szot
(4kB) (4kB) (5kB)


Wielkanocna paczka

W dniach 01.03-30.03.2016 r. w naszym gimnazjum przeprowadzona została akcja charytatywna "Wielkanocna paczka dla dzieci z SOSW w Złotej". Uczniowie chętnie organizowali zbiórkę słodyczy, artykułów papierniczych, gier, zabawek i wiele, wiele innych prezentów, które sprawiły ogromną radość dzieciom SOSW w Złotej. Koordynatorem akcji była p.mgr Barbara Ćwioro
Opracowała: mgr Barbara Ćwioro


(5kB) (5kB)Osiągnięcia uczniów - mamy finalistę konkursu!

"Żadna nauka nie wzmacnia tak wiary w potęgę umysłu ludzkiego, jak matematyka"
Hugo Steinhaus

Uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w II Powiatowym Konkursie Matematycznym o tytuł Mistrza Matematyki Powiatu Brzeskiego organizowanego przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr1 w Brzesku. Konkurs ten cieszył się dużym zainteresowaniem. Do finału zakwalifikowali się uczniowie klasy 2a: Arkadiusz Hebda, Julia Strzesak, Jolanta Śliwa oraz Faustyna Święch. W efekcie końcowym, w roku szkolnym 2015/2016, LAUREATKĄ Powiatowego Konkursu Matematycznego o Tytuł Mistrza Matematyki Powiatu Brzeskiego została Faustyna Święch.

(543kB)

Gratuluję i życzę dalszych sukcesów. mgr inż Iwona Pasek


Rocznica zbrodni katyńskiej

7 kwietnia uczestniczyliśmy w akademii upamiętniającej 76. rocznicę zbrodni katyńskiej. Uczniowie naszego Gimnazjum w formie montażu słowno-muzycznego przypomnieli dramatyczne losy polskich jeńców zamordowanych w 1940 r. z rozkazu Stalina strzałem w tył głowy. Gimnazjaliści oddali także hołd ofiarom tragedii samolotu prezydenckiego, który rozbił się 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku.
mgr Joanna Olchawa

(4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB)Spotkanie z policjantem

(217kB)


Dnia 22.03.2016 roku uczniowie z klas drugich, spotkali się z funkcjonariuszem Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii w Brzesku aspirantem sztabowym Bogumiłem Machajem. Gimnazjaliści zostali poinformowani o negatywnych skutkach zażywania środków odurzających, palenia e-papierosów, a także picia alkoholu. Swoją wypowiedź policjant ilustrował ciekawymi przykładami z doświadczenia w pracy w policji.
pedagog Lucyna Szot


Informacja o ewaluacji zewnętrznej

SYSTEM EWALUACJI OŚWIATY

Naszym głównym celem jest dobro uczących się.Od 23 lutego do 7 marca br. w Publicznym Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Gnojniku przeprowadzona zostanie ewaluacja zewnętrzna. Zespół wizytatorów przez kilka dni będzie przyglądał się naszej szkole, a efektem jego pracy będzie raport opisujący różne aspekty funkcjonowania szkoły.

Cele ewaluacji zewnętrznej:
1. Rozwój szkół, czyli umożliwienie efektywnej pracy nad poprawianiem jakości szkoły przez ocenętej jakości.
2. Rozwój systemu oświatowego, czyli pokazywanie kierunków rozwoju, umożliwianie monitorowania tego rozwoju przez dostarczenie narzędzi i informacji o poziomie spełniania przez szkoły wymagań państwa,
3. Rozwój sposobów zarządzania systemem oświatowym, dzięki budowaniu bazy danych, umożliwiającej prowadzenie badań porównawczych i analiz, koniecznych przy prowadzeniu polityki oświatowej (na poziomie centralnym i lokalnym), umożliwiających podejmowanie decyzji i tworzenie strategii rozwojowych.
4. Popularyzowanie dobrych praktyk.
Raport powstanie w oparciu o analizę dokumentacji, ankiety przeprowadzane z nauczycielami, pracownikami niepedagogicznymi, uczniami i rodzicami, obserwację zajęć lekcyjnych.
mgr Ewelina Matus


Harmonogram ewaluacji


(3510kB)(2584kB)


PROJEKT EDUKACYJNY: Dlaczego woda jest bogactwem, którego nie można roztrwonić? 19 lutego 2016r. miała miejsce w naszej szkole publiczna prezentacja prac uczniów - projektu edukacyjnego, którego temat brzmiał: "Dlaczego woda jest bogactwem, którego nie można roztrwonić?"Uczestnicy tego projektu przez cały pierwszy semestr roku szkolnego 2015/2016 pracowali by zrealizować zamierzone cele, którymi były m.in. przekazanie w ciekawy sposób znaczenia wody, uzmysłowienie uczniom faktu, że niewielkie zmiany przyzwyczajeń mogą prowadzić do ochrony wody, przekonanie uczniów do konieczności oszczędnego gospodarowania wodą. Nad realizacją założonych celów pracowały 4grupy. Koordynatorem projektu była p. Jolanta Nowicka - opiekun grupy I, a opiekunami pozostałych grup byli: p. Alfreda Cierniak, p. Iwona Wnęk i p. Rafał Kluska. W ramach projektu uczniowie, pod czujnym okiem opiekunów, na zajęciach pozalekcyjnych wykonali szereg zadań. Do najważniejszych z nich należą: przeprowadzenie szeregu doświadczeń dotyczących właściwości wody oraz jej oszczędnego gospodarowania, wykonanie: gazetki szkolnej o oszczędzaniu wody, wykonanie plakatów o następującej tematyce: "Woda jako substancja chemiczna", "Woda jako składnik organizmów", "Jak oszczędzać wodę?", "Woda niezbędna w gospodarce człowieka", "Woda jako środowisko życia", zorganizowanie wycieczki do Stacji Uzdatniania wody w Łukanowicach, wykonanie makiety obiegu wody w przyrodzie, wykonanie prezentacji multimedialnych i nagranie filmów,przygotowanie scenariusza przedstawienia pt. "Dlaczego woda jest bogactwem, którego nie można roztrwonić?" i jego publiczne wystawienie,wykonanie gry edukacyjnej,przeprowadzenie wywiadów z lokalną społecznością. Prezentacja efektów pracy gimnazjalistów odbyła się przed całą społecznością szkolną. Dzięki projektowi każdy z obecnych na prezentacji mógł dowiedzieć się dużo ciekawych i nowych wiadomości na temat wody od "ekspertów" w dziedzinie medycyny, chemii, biologii, fizyki, ekologii i geografii, zobaczyć doświadczenia, poznać opinię lokalnych mieszkańców na temat oszczędzania wody. Ponadto grupa projektowa przedstawiła wszystkim zebranym film z pobytu w Stacji Uzdatnia Wody w Łukanowicach. Wycieczka ta odbyła się 9 lutego 2016r.. Uczestniczyli w niej uczniowie z I grupy projektowej pod opieką p. Jolanty Nowickiej w odpowiedzi na zaproszenie pani Barbary Pawełek - Śliwy. Uczniowie mieli możliwość pobytu w laboratorium analitycznym, kontrolującym stan jakości ścieków i czystości wody po zakończonej technologii oczyszczania. Dużą frajdą dla nas było przeprowadzanie doświadczeń pod czujnym okiem pań laborantek, które również opowiadały o swojej pasjonującej pracy. Uczennice miały możliwość badaćwłaściwości wody tj. twardość, pH, odczyn, przejrzystość, jakość wody. Woda, dla mieszkańców dostarczana jest z ujęcia wody w Łukanowicach na rzece Dunajec. Miałyśmy również możliwość obserwować w jaki sposób oczyszcza się wodę na bieżąco w osadnikach i jak przebiega jej dalsze oczyszczanie. Zwiedziliśmy całą Stację Uzdatniania Wody pod czujmy okiem pana kierownika Stanisława Branickiego, który przekazał nam wiele niezbędnych wiadomości to tym jak długą drogę musi przejść woda gruntowa by mogła stać się zdatna do picia. Kierujemy szczególne podziękowania w kierunku Pani Barbary Pawełek-Śliwy za zaproszenie, życzliwe przyjęcie i przekazanie wielu cennych informacji. Prezentując z dumą efekty swojej pracy, gimnazjaliści byli może nieco stremowani, ale zadowoleni z tego, że udało im się z sukcesem wykonać trudne zadanie, jakim jest realizacja projektu edukacyjnego. . Zdjęcia
uczennica kl.2a Julia Strzesak
Koncert w gimnazjum

Dnia 17 listopada 2015 o godz. 1235 w naszym gimnazjum odbył się koncert "Bliskie spotkanie z instrumentami do szarpania". Prezentowali go dwaj panowie stanowiący razem Duo gitarowe. Byli to pan Krzysztof Orzechowski, który grał na gitarze basowej, gitarze elektrycznej, instrumentach perkusyjnych, śpiewał i prowadził koncert oraz pan Krzysztof Oczkowski, grający na gitarze klasycznej, gitarze elektrycznej, mandolinie, banjo i ukulele. Na początku panowie się przedstawili oraz wprowadzili młodzież do tematu audycji. Następnie została zaprezentowana grupa instrumentów strunowych szarpanych. Omówiona została ich budowa, sposoby gry, brzmienie i zastosowania w różnych rodzajach muzyki. Później miała miejsce prezentacja nowoczesnego brzmienia gitary elektrycznej i możliwości elektronicznego przetwarzania dźwięku z zastosowaniem procesora gitarowego najnowszej generacji. Przedstawiona została budowa nowoczesnej gitary elektrycznej z wbudowanym systemem komputerowym oraz przykłady brzmień. Panowie rozwinęli temat koncertu na przykładach utworów muzycznych z różnych epok. Zaprezentowano krótki rys historyczny gitary klasycznej, rodowód i opis budowy banjo, przykłady zastosowania w muzyce mandoliny, historia i rozwój gitary elektrycznej, rolę w muzyce rozrywkowej i nowe techniki wykonawcze gitary basowej oraz hawajskie melodie ludowe na ukulele.Panowie zagrali kilka piosenek na każdym instrumencie: "Taniec" - Ruiz Papo, "Rio Ancho" - Paco de Lucia na gitarze klasycznej, "Big Country" - Bela Fleck, "When The Saints Go Marching In" na banjo, Irish Solo na mandolinie, "Johnny b. goode" na gitarze elektrycznej oraz "La Bamba" na ukulele. Następnie uczniowie wspólnie z artystami zaśpiewała piosenkę Antonio Banderasa "Cancion del mariachi z filmu Desperado.Kolejnym elementem koncertu był quiz z nagrodami. Zorganizowany był podobnie do znanego teleturnieju "Jaka to melodia". Uczniowie odgadywali nazwy zespołów lub wokalistów, którzy byli autorami granych przebojów, a za poprawną odpowiedź otrzymywali nagrody. Ostatnim elementem koncertu było jego zakończenie oraz pożegnanie młodzieży. Koncert był bardzo ciekawy i pouczający. Można było posłuchać dobrej muzyki. Na pewno każdy z widzów jest zadowolony.
Uczeń klasy 2a Arkadiusz Hebda


GRUPA CHEERLEADERS - PIRATKI - MISTRZEM POWIATU BRZESKIEGO

W środę, 25 listopada 2015 roku w sali gimnastycznej przy Publicznym Gimnazjum w Gnojniku odbyły się Powiatowe Mistrzostwa Rytm-Muzyka-Taniec dla grup Cheerleaders w kategorii junior i junior młodszy. Nasze dziewczęta z grupy Cheerleaders - PIRATKI - w składzie: Wiktoria Lis, Wioletta Gajec, Klaudia Święch, Justyna Sacha, Anna Gazda, Aleksandra Jaroszek, Karolina Kądziołka, Natalia Górak, Beata Bober, Weronika Wójtowicz, Gabriela Kornaś, Renata Migacz, Wioletta Kornaś, pokazały się od jak najlepszej strony i zdobyły po raz kolejny Mistrzostwo Powiatu Brzeskiego! Gratulacje!!! Dziewczęta z naszego gimnazjum ciężko pracowały i zostały docenione przez tegoroczne jury. Klasyfikacja na podium w kat. junior wyglądała następująco:
1. PG Gnojnik - PIRATKI
2. PG Borzęcin - NO LIMIT
3. PG Brzesko 2 - BLACK .
Natomiast w kat. junior młodszy:
1. SP Borzęcin - Euforia,
2. SP Gnojnik,
3. SP nr 3 Brzesko.
W dniu 27 listopada 2015 roku nasze PIRATKI zajęły VI miejsce na Małopolskiej Gimnazjadzie Rytm-Muzyka-Taniec. Gratulacje!!!
opracowała: mgr Małgorzata Horosin


Zdjęcia

"........zatrzymaj się, to przemijanie ma sens"- Wieczornica patriotyczna

Dnia 15.11.2015 r. w kościele parafialnym w Gnojniku odbyła się uroczysta wieczornica z okazji 97 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Motto akademii to słowa Jana Pawła II z Tryptyku Rzymskiego: "……….Zatrzymaj się to przemijanie ma sens, ma sens". Do tego skłaniał nas też ten szczególny listopadowy czas, czas refleksji i zadumy nad sensem życia i jego przemijaniem. W pięknym montażu słowno - muzycznym, przygotowanym przez mgr inż. Marię Zając, mgr Alfredę Cierniak i ks. Piotra Bobra, oddaliśmy hołd tym, którzy wywalczyli nam wolność i przywrócili godność. Nastrój i emocje tworzyła legenda o Białym Orle, który symbolizował Wolną Polskę rozszarpaną przez zaborców: Rosję Prusy i Austrię, a którego pisk słyszalny w duszy Polaków nie pozwolił tracić nadziei na wolność. Całość dopełniała dekoracja, na której widzieliśmy Białego Orła ze skrzydłami rozpostartymi do lotu trzymającego w dziobie łańcuch krępujący Polskę W szczególny nastrój wprowadziła nas Julka Sikora i Patrycja Pasek, które zaśpiewały utwór Rubika do słów Jana Pawła II "Zdumienie" z Tryptyku Rzymskiego. Wstęp do utworu Julka wykonała na skrzypcach. Wieczornica była w całości wzywaniem Bohaterów Narodowych do apelu przez naszych gimnazjalistów: Marka Białkę, Klaudiusza Ruszaja, Arka Hebdę , Jakuba Pawełka i oddaniem im należnej czci. Hołd poległym oddawaliśmy wszyscy a szczególnie wyrażali to bardzo uroczyście Młodzi Strzelcy z Brygady Strzelców z Brzeska okrzykiem "Cześć ich pamięci". Apel ubogaciły wiersze o głębokiej treści mówiącej o Ojczyznie i bohaterach poległych za nią recytowane przez Arka Hebdę, Marysię Bednarek, Kingę Zapiór, Kingę Piwowar, Magdę Gondek i Kamilę Fitrzyk i Klaudiusza Ruszaja. Wiersze i wezwania do apelu przeplatały się wymownymi utworami muzycznymi: Pani Agata Kornaś-Święch śpiewając "Opowiedz nam moja Ojczyzno" wyśpiewała nam historię Polski w skrócie, a pan Jurek Migacz pięknym refleksyjnym utworem "Rozmowa z Bogiem" wprowadził nas na "druga stronę marzeń" . Nasi wspaniali gimnazjaliści: Joasia Wójtowicz -Niepodległa, niepokorna", Dominika Wątor-"Miejcie nadzieję" i "Dopóki nam ziemia kręci się", Alina Zając- "Modlitwa o wschodzie słońca", Julka Sikora i Patrycja Pasek-"Pytasz mnie" i "Strumieniu", i Dominika Rabijasz-"Jest taki kraj"
Wykonawcom przygrywali:
Julek Skirło ( nasz utalentowany absolwent, którzy już na swoim koncie ma niemały dorobek artystyczny) -akordeon, Hubert Skirło- trąbka i Wojtek Skirło-trąbka, którzy podczas przemarszu Brygady Strzelców wykonywali utwór "Pierwsza kadrowa " Hubert Skirło na trąbce utwór "Spij kolego" którego wykonaniem rozpoczęliśmy uroczysty apel poległych. Wszyscy trzej młodzi artyści akompaniowali Klubowi Seniora "WRZOS", który stworzył bardzo podniosły i uroczysty nastrój wykonując trzy utwory patriotyczne "Legiony", Rotę" i "Boże coś Polskę" Na zakończenie ksiądz katecheta Piotr Bober wręczył podziękowania wykonawcom a ks. Proboszcz Marian Zapiór serdecznie podziękował organizatorom, wykonawcom i publiczności za przybycie. Po wieczornicy organizatorzy w ramach tradycyjnej polskiej gościnności zaprosili jeszcze wszystkich wykonawców na symboliczny poczęstunek i swoją obecnością zaszczycił nas wójt gminy Gnojnik pan Sławomir Paterek.
Zdjęcia
Opracowała:Maria Zając
WIECZORNICA PATRIOTYCZNA


........"zatrzymaj się, to przemijanie ma sens"

(Tryptyk Rzymski "Zdumienie" Jan Paweł II)


(6kB)


Serdecznie zapraszamy społeczność szkolną i mieszkańców Gminy Gnojnik na uroczystą Wieczornicę Patriotyczną, która odbędzie się 15 listopada po Mszy Świętej o godz. 16:00 w kościele p.w. Matki Bożej Fatimskiej w Gnojniku.

Zapraszamy, przyjdźcie aby wspólnie z nami uczcić pamięć bohaterów narodowych, którzy oddali swoje życie za wolną Polskę.

Organizatorzy: Maria Zając,
Alfreda Cierniak,
Ks. Piotr Bober
Dyrektor: Mirosław Mietła


ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH W dniu 14 października 2015r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Najpierw pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie, przyrzekając, że będą dokładali wszelkich starań, aby jak najlepiej wypełniać obowiązki ucznia gimnazjum. Po złożonej przysiędze, już jako stuprocentowi gimnazjaliści, udali się na scenę, by zaprezentować swe aktorskie i muzyczne talenty podczas humorystycznej części artystycznej. Występ pierwszoklasistów pokazał, że gimnazjum zasiliła grupa zdolnej młodzieży, dla której publiczny występ nie jest niczym strasznym. Później nastał czas na składanie życzeń, przez: p. Dyrektora, przew. RR, uczniów oraz nauczycieli.
mgr Małgorzata Horosin


(6kB) (6kB) (6kB) (6kB) (6kB) (6kB) (6kB)

Piękno jesieni w koszyku

Tak jak w minionych latach również w tym roku odbył się międzyklasowy konkurs "Jesienne koszyki". Regulamin zakłada, że w ciągu 45 minut należy przygotować kompozycję (niekoniecznie w koszyku), która pokaże, piękno jesieni, a jednocześnie wyklucza użycie sztucznych, gotowych elementów. Do konkursu zgłosiło się 7 klas, a wyniki przedstawiają się następująco:

Klasa 1a - 140p.
Klasa 1b - 104p.
Klasa 2a - 166p.
Klasa 2b - nie wzięła udziału.
Klasa 2c - 151p.
Klasa 3a - 154p.
Klasa 3b - 167p.
Klasa 3c - 133p.
Zwycięzcami kolejno zostali uczniowie klasy 3b, 2a i 3a. Wszystkim uczestnikom gratuluję pomysłowości i zaangażowania. W galerii fotorelacja z konkursu!
Oprac. E. Matus

Zdjęcia

Wybory do Młodzieżowej Rady Gminy Gnojnik

(36kB)

(14kB)         (101kB)


8 października zostały przeprowadzone wybory do Młodzieżowej Rady Gminy Gnojnik. W głosowaniu wzięli udział także uczniowie naszego gimnazjum, którzy wspierali koleżanki i kolegów kandydujących, oddając na nich głos. Wybory przeprowadzono zgodnie z demokratycznymi zasadami wyborczymi: równości, powszechności, bezpośredniości i tajności. Pracom Okręgowej Komisji Wyborczej nr 1 przyglądała się przedstawicielka Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych z Krakowa, p. Barbara Kazior, która wspierała działania zmierzające do powołania MRG. Przebieg wyborów zarejestrowały również media: Tarnowska. tv. Relacja znajduje się na stronie: Relacja z wyborów 15 października Gminna Komisja Wyborcza oficjalnie ogłosiła wyniki wyborów i już wiemy, że z naszej szkoły w gronie młodzieżowych radnych zasiadać będą:
Babraj Laura - kl. II c
Bednarek Maria -kl. III b
Fitrzyk Kamila - kl. III c
Hebda Arkadiusz- kl. II a
Sowa Weronika- kl. III b
Strzesak Julia - kl. II a
Święch Sabina- kl. II a
Gratulujemy wszystkim radnym i życzymy zapału do pracy oraz pomysłów do realizacji.
Zdjęcia
Małgorzata Wawryka


Ewakuacja w szkole

W poniedziałek 5 października 2015r. o godz. 11.35 w naszej szkole miała miejsce próbna ewakuacja. Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie organizacji i warunków ewakuacji, które obejmowały praktyczne działania ewakuacyjne z zagrożonego budynku . Głównym celem próbnej ewakuacji było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. Uczniowie i nauczyciele zachowując środki bezpieczeństwa, szybko i sprawnie opuścili budynek szkoły. Wszystkie osoby będące w szkole zdążyły się ewakuować. Nad sprawnym przebiegiem ewakuacji czuwał Dyrektor Gimnazjum Mirosław Mietła. Obserwatorem ćwiczeń był inspektor ds. Obronno-Wojskowych, zarządzania kryzysowego UG w Gnojniku - Pan Grzegorz Baka.
Mirosław Mietła


(3kB) (4kB) (5kB) (4kB) (3kB)

Dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka

(36kB)

(14kB)         (101kB)


29 września zorganizowano w naszej szkole dyskotekę dla uczniów gimnazjów z terenu Gminy Gnojnik w ramach ,,Młodzieżowej inicjatywy obywatelskiej". Impreza połączona była z Dniem Chłopaka, dlatego z tej okazji dziewczęta przygotowały humorystyczną część artystyczną, a na końcu złożyły wszystkim kolegom życzenia. Specjalnie dla naszych panów zaśpiewał duet w składzie: Weronika Pasek i Julia Sikora. Punktem kulminacyjnym była jednak zabawa przy muzyce zespołu ,,Fortis", a najlepszym tańcem integrującym młodzież okazał się taniec belgijski. W przygotowanie imprezy włączyła się także Rada Rodziców, która zapewniła gimnazjalistom poczęstunek, za co serdecznie dziękujemy. Kolejna dyskoteka integracyjna odbędzie się w gimnazjum w Uszwi.
Małgorzata Wawryka


(5kB) (5kB) (5kB) (5kB) (5kB)> (5kB) (5kB) (5kB) (5kB) (5kB)

Wyjazd do Instytutu Goethego w Krakowie

W sobotę, 26 września 2015 r., uczennice Publicznego Gimnazjum w Gnojniku oraz Publicznego Gimnazjum w Uszwi wraz z opiekunką mgr Joanną Olchawa wzięły udział w obchodach Europejskiego Dnia Języków w Instytucie Goethego w Krakowie. Uczennice zwiedziły instytut, uczestniczyły w lekcji pokazowej w języku niemieckim oraz spróbowały swoich sił w grach i zabawach językowych prowadzonych przez pracowników tej instytucji. Wyjazd miał na celu rozwijanie zainteresowań oraz umiejętności i sprawności komunikacyjnych. Uczennice miały szansę sprawdzić stopień zaawansowania językowego oraz nawiązać kontakty z innymi uczniami będącymi na tym samym poziomie znajomości języka niemieckiego.
Joanna Olchawa

Zdjęcia

Młodzieżowa inicjatywa obywatelska

Grupa inicjatywna, w skład której wchodzili uczniowie Publicznego Gimnazjum w Gnojniku i Publicznego Gimnazjum w Uszwi pod opieką p. Doroty Muchy i p. Małgorzaty Wawryki, złożyła wniosek konkursowy i otrzymała dofinansowanie na realizację zaplanowanej inicjatywy. Działania rozpoczęto już w czasie wakacji. Wtedy to odbył się 15- godzinny kurs tańca towarzyskiego dla młodzieży w wieku 12-19 lat z terenu Gminy Gnojnik. Zorganizowano także w gnojnickim parku dyskotekę, w czasie której przygrywał zespół ,,Fantazja". Podjęte działania są wynikiem współpracy z Fundacją Miejsc i Ludzi Aktywnych,,Mila" i poprzedzone udziałem przedstawicieli grupy inicjatywnej w dwudniowych warsztatach w Bałtowie. Nasze gimnazjum reprezentowali: Kamila Fitrzyk i Arkadiusz Hebda. Nabyli oni wiedzę na temat działania młodzieżowych rad oraz pomysły, które w przyszłości będą mogli wykorzystać, działając w MRG Gnojnik.
Zdjęcia
Małgorzata Wawryka


Bądź świadomym konsumentem!!!

14 września 15-osobowa grupa z naszej szkoły uczestniczyła w warsztatach, które odbyły się w gimnazjum w Uszwi w ramach projektu ,,Młodzieżowe Rady razem dla edukacji globalnej," realizowanego przez Fundację Miejsc i Ludzi Aktywnych ,,Mila". Uczestnicy z obu szkół wysłuchali wykładu, połączonego z prezentacją komputerową na temat krajów Globalnego Południa, czyli tzw. Krajów Trzeciego Świata. Obejrzeli zdjęcia z różnych zakątków Afryki i poznali warunki egzystencji tamtejszych ludzi. Zdobyli także wiedzę na temat sprawiedliwego handlu i zasady Fairtrade, która zapewnia producentom z krajów Globalnego Południa godziwe wynagrodzenie za pracę. W ramach pracy warsztatowej w kilkuosobowych zespołach przygotowali 4 plakaty obrazujące sprawiedliwy handel. Przedstawicielki fundacji p. Anna Jarzębska i Olga Gałek zachęciły także do udziału w konkursie na reportaż literacki lub filmowy dotyczący życia ludzi Trzeciego Świata.
Zdjęcia
Małgorzata Wawryka