Powrót do lat ubiegłych


List Ministra Oświaty do rodziców

List Ministra Oświaty-bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w okresie wakacji

Udział w obradach XXIV Sesji Rady Powiatu Brzeskiego.

W dniu 22 czerwca 2017r. odbyła się XXIV Sesja Rady Powiatu Brzeskiego, na którą została zaproszona Julia Strzesak uczennica klasy 3a wraz z opiekunem panią Alfredą Cierniak po odbiór nagrody za konkurs plastyczny „25 lat Państwowej Straży Pożarnej – Profesjonalni, Sprawni, Pomocni”. Julia zajęła trzecie miejsce z młodzieży gimnazjalnej naszego powiatu i jako jedyna z naszej gminy. Julia gratuluję!!!
(5kB) (5kB) (5kB) (6kB)
Alfreda CierniakWyniki konkursu plastycznego

Dnia 2 czerwca 2017r. rozstrzygnięto szkolny konkurs plastyczny „Portret Kardynała Stefana Wyszyńskiego”. Z tym trudnym zadaniem sportretowania Patrona Gimnazjum zmierzyło się 12 gimnazjalistów. Komisja w składzie: pani Alfreda Cierniak i pani Ewelina Matus wyłoniła zwycięzców.
Oto oni:
Laura Babraj I m.
Bartosz Kural II m.
Julita Cięciwa III m.
Gratulujemy zwycięzcom!!! A wszystkim pozostałym dziękujemy za udział.
(5kB) (4kB) (5kB)
Alfreda Cierniak


Konkurs ekologiczny "EKO SZKOŁĄ"

(3kB) (3kB) (4kB) (3kB) (3kB) (4kB)

Śladami Łemków-prace uczniów

Spotkanie Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Świętych i Błogosławionych
12 czerwca br. w Zabawie odbyło się spotkanie Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Świętych i Błogosławionych, w którym wzięliśmy udział. Naszą szkołę reprezentowała 25-osobowa grupa uczniów pod opieką p. dyr. M. Mietły, księdza P. Bobra i opiekun SU p. E. Matus. Na miejscu gości i przedstawicieli szkół powitał ks. Janusz Maziarka, asystent Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Świętych i Błogosławionych oraz pani Lucyna Jamka, koordynator Diecezjalnej Rodziny Szkół. Następnie zaprezentowali się uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Błogosławionej Karoliny Kózkówny w Woli Radłowskiej, którzy przygotowali krótką część artystyczną poświęconą swej patronce oraz tym, którzy wcielali w swe życie naukę Chrystusa, widząc w drugim swego bliźniego i niosąc mu pomoc. O godzinie 11.00 uroczystą mszę św. poprowadził Metropolita Tarnowski Ksiądz Biskup Andrzej Jeż. W swoim kazaniu zwrócił się do młodych ludzi, by budowali swoją przyszłość na wartościach chrześcijańskich i mieli odwagę żyć wbrew temu, co proponuje współczesny świat, popkultura, media. Po mszy św., krótkiej przerwie na poczęstunek i odpoczynek udaliśmy się do Wał-Rudy, by zobaczyć rodzinny dom bł. Karoliny, a potem uczestniczyć w drodze krzyżowej szlakiem jej męczeństwa. Celem działalności Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Świętych i Błogosławionychjest umożliwienie spotkania młodzieży z różnych szkół oraz podejmowanie inicjatyw mających na uwadze życie i działalność patronów. W tegorocznym spotkaniu uczestniczyło ponad pięćset osób, które otrzymały ustne zaproszenie na przyszły rok.
Oprac. E. Matus


(4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB)

(4kB)


Wyniki konkursów z chemii i biologii

Konkursy z roku 2015/16      Konkursy z roku2016/2017

,,W krainie cudowności"

6 czerwca członkowie koła teatralnego zaprezentowali społeczności szkolnej przedstawienie pt. ,,W krainie cudowności", które przygotowali w ramach zajęć. Spektakl łączył kilka baśniowych i filmowych motywów, dlatego na scenie pojawili się czterej pancerni, śpiąca królewna wraz z krasnoludkami, Czerwony Kapturek, Szarik grający kota w butach i błędny rycerz Don Kichot. Była także królewna zamknięta w wieży oraz wróżka. Przedstawienie nawiązywało tematycznie do bujania w obłokach, które zdarza się zapewne niejednemu uczniowi i może skończyć się nie najlepiej. Występ wzbogacono śpiewem w wykonaniu Rozalki Klęk i Gabrysi Styrny, a na zakończenie aktorzy zaśpiewali utwór ,,Fantazja". Trzeba dodać, że niektórzy występujący debiutowali na scenie w gimnazjum, ale bardzo dobrze się sprawdzili w swoich rolach, co potwierdzały oklaski widowni.

(4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB)

(5kB) (5kB)
Małgorzata Wawryka


Dzień Dziecka ze ,,Smerfami"

1 czerwca ,jak już jest w zwyczaju naszej szkoły , zaprezentowano przedstawienie pt.,,Smerfy", które przygotowali nauczyciele, rodzice, uczniowie i absolwenci gimnazjum pod kierunkiem p. L Szot. Gościnnie wystąpiła też Marysia Skirło, uczennica Szkoły Podstawowej w Gnojniku , która zaśpiewała piosenkę. Tym razem na spektakl przybyły nie tylko dzieci ze szkoły podstawowej, ale także przedszkolaki z Gnojnika. Najmłodsi widzowie z zaciekawieniem oglądali filmowe postacie, bo bez problemu potrafili je wymienić. Żywo reagowali na to, co się działo na scenie, dlatego najbardziej przeraził dzieciaki głos Hogaty, która łapała smerfy. Przedstawienie miało także umilić dzień tym starszym dzieciom, czyli gimnazjalistom i jak się okazało ,również byli zadowoleni, a aktorów nagrodzili za występ gromkimi brawami.
Zdjęcia
Małgorzata Wawryka


Mam talent

1 czerwca odbył się międzyklasowy konkurs ,,Mam talent" w kategorii muzycznej i tanecznej, którego organizatorem była klasa 1a. Wzięło w nim udział 5 zespołów klasowych, a rywalizacja o zwycięstwo była zacięta. Uczniowie śpiewali pojedynczo , w duecie albo zespołowo. Podobnie prezentowali się w kategorii tanecznej. Występy oceniało jury, w składzie którego byli nauczyciele i przedstawiciele rodziców. Zgodnie z regulaminem konkursu sumowano wyniki osiągnięte w obu kategoriach i niewielką przewagą punktów zwyciężyła 1a, która pokonała 2a. Na miejscu trzecim uplasowała się klasa 1b. Na zwycięzców czekał słodki upominek ufundowany przez organizatorów, ale jak się okazało, zajęli się oni nie tylko stroną organizacyjną konkursu , lecz także dobrym przygotowaniem repertuaru, choreografii i wykonaniem, dlatego niespodzianka pozostała w ich rękach.- Zdjęcia
Małgorzata Wawryka


Korowód bajek

Kontynuacją współpracy naszej szkoły z Regionalnym Centrum Kulturalno -Bibliotecznym w Brzesku był udział w końcowym etapie obchodów Brzeskich Dni Książki, które zakończyły się 29 maja korowodem postaci bajkowych . Z tej okazji uczniowie gimnazjum, nauczyciele, przedstawiciele rodziców i absolwentów zaprezentowali brzeskim przedszkolakom przedstawienie pt. Smerfy". Impreza była okazją do tego, aby kolejny raz zaprezentować działalność naszej szkoły, promować talenty młodzieży, a przede wszystkim pokazać efekty współpracy między nauczycielami, rodzicami, uczniami i absolwentami. Przedstawienie dostarczyło małym widzom niemałej dawki śmiechu, aktorzy świetnie wcielili się w bajkowe postacie, ale istotną rolę pełniły także stroje i dekoracja. Elementy te wzbogaciły to, co działo się na scenie. Oczywiście nie zabrakło śpiewu i tańca, a znaną wszystkim makareną zakończono widowisko.Publiczność nagrodziła aktorów gromkimi brawami za ich występ, a na końcu przedstawicielka RCKB wręczyła p. L. Szot dyplom z podziękowaniami za współpracę i drobny upominek. Po występie aktorzy zostali zaproszeni na poczęstunek i oczywiście otrzymali propozycję dalszej współpracy. Zdjęcia
Małgorzata Wawryka


Uwaga rusza projekt "Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce

Wycieczka profilaktyczna do Zakładu Karnego Nowy Wiśnicz

Dnia 16.05.2017 roku uczniowie trzecich klas naszego Gimnazjum byli na wycieczce profilaktycznej w Zakładzie Karnym w Wiśniczu. Dowiedzieli się, że jest on jednostką typu zamkniętego dla mężczyzn recydywistów penitencjarnych. Pojemność jednostki wynosi 438 osadzonych. Wiśnicki zakład karny mieści się w budynkach odziedziczonych po klasztorze Karmelitów Bosych. Ufundował go Stanisław Lubomirski jako wotum za zwycięstwo w bitwie pod Chocimiem. Kasatę klasztoru ogłosił dekretem z 1783 roku Cesarz Józef II. Budynki klasztoru przeznaczono na ciężkie więzienie. W 1939 roku więzienie zostało wykorzystane na obóz koncentracyjny. Kościół klasztorny został zniszczony przez Niemców. Wiśnickie więzienie funkcjonuje w różnych formach od ponad 220 lat. Na terenie wiśnickiego więzienia funkcjonuje oddział terapeutyczny dla skazanych uzależnionych od alkoholu. W 1978 roku został powołany zespół przy ZK Nowy Wiśnicz. Średnio w każdym roku szkolnym kształci około 100 osadzonych na poziomie LO, ZSZ a od 2012/2013 powołano Gimnazjum. Skazani mają możliwość podjęcia pracy na terenie zakładu karnego oraz na rzecz firm prywatnych poza terenem zakładu karnego. Wszyscy skazani mają możliwość korzystania ze świetlic za zgodą Dyrektora i po pozytywnej opinii lekarza z sali do zajęć terapeutycznych. Funkcjonuje dobrze wyposażona biblioteka. Znajduje się tam również kaplica rzymsko-katolicka. Drugim punktem naszej wycieczki był Zamek W Nowym Wiśniczu. Dowiedzieliśmy się o historii jego powstania i funkcjonowania.

(21kB) (21kB) (20kB) (21kB) (21kB) (21kB) (21kB) (21kB) (21kB)
Lucyna Szot Pedagog szkolny


Zawody gminne w Uszwi

11 maja na "Orliku" w Uszwi odbyły się zawody gminne w piłce nożnej chłopców w ramach "Gimnazjady młodzieży" oraz nastąpiło podsumowanie współzawodnictwa sportowego w roku szkolnym 2016/17 - "Dzień sportowca". Podczas zawodów chłopców, pozostali uczniowie częstowali się w altanie kiełbaskami z grilla, które zostały zasponsorowane przez firmy działające na terenie gminy Gnojnik. W zawodach uczestniczyły 3 drużyny; PG Lewniowa, PG Uszew, PG Gnojnik.
Kolejność miejsc:
1 m-ce PG Gnojnik
2 m-ce ex aequo PG Uszew, PG Lewniowa
Dyplomy i puchary zostały wręczone przez Wójta Gminy Gnojnik Sławomira Paterka oraz gospodarza zawodów P. Dyrektor PG w U.szwi Barbarę Kondziołkę. Awans na szczebel wyższy uzyskała drużyna PG Gnojnik. Więcej informacji na stronie Gminy Gnojnik 15 maja 2017 r., również na "Orliku " w Uszwi, odbyły się zawody powiatowe. Rywalizacja toczyła się w 2 grupach:
A) PG Wojakowa, PG Gnojnik, PG Czchów, PG Zaborów.
B) PG Brzesko nr 2, PG Borzęcin, PG Wola Dębińska.
Mecz o III miejsce: PG Wojakowa - PG Wola Dębińska
Finał: PG Borzęcin - PG Gnojnik

Klasyfikacja końcowa:
1. PG Borzęcin,
2. PG Gnojnik,
3. PG Wola Dębińska,
4. PG Wojakowa.
Mirosław Mietła


(4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (5kB)
(7kB) (7kB)
Turniej matematyczno-przyrodniczy

5 maja w Zespole Szkół w Lipnicy Murowanej odbył się turniej matematyczno-przyrodniczy, w którym wzięły udział dwie uczennice naszego gimnazjum : Anna Wiśniowska - klasa 1a oraz Julia Strzesak - klasa 3a. Celem turnieju była popularyzacja wiedzy i umiejętności z zakresu przedmiotów ścisłych, rozwiązywanie problemów w sposób twórczy, odnoszenie do praktyki wiedzy matematyczno - przyrodniczej oraz wzbudzanie zainteresowania przedmiotami ścisłymi. Turniej ten przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy etap - polegał na samodzielnym wykonaniu bryły matematycznej, natomiast drugi etap - na przedstawieniu doświadczenia przyrodniczego, do którego wykorzystano przedmioty codziennego użytku. Walka była bardzo zacięta. Komisja konkursowa miała nie lada orzech do zgryzienia. Obie uczennice naszego gimnazjum stanęły na podium. Julia Strzesak zdobyła I miejsce, natomiast Anna Wiśniowska III miejsce. Serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów.
Iwona Pasek


(3kB) (3kB)

„Żadna nauka nie wzmacnia tak wiary w potęgę umysłu ludzkiego jak matematyka”
H. Steinhaus


ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI TRZECIEGO MAJA

Dnia 04.05.2017 roku w naszej szkole obchodziliśmy 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Z tej okazji odbył się apel pod hasłem „...Ojczyzna – to czas dawny, Ojczyzna – to czas bliski...” przygotowany przez zespół muzyczny w składzie: Hubert Skirło (organy) , Laura Babraj (gitara i wokal), Marek Białka (skrzypce i wokal) , Wojciech Skirło (trąbka), Patrycja Stelmach (wokal) oraz uczniów klas 2a, pod opieka pani Alfredy Cierniak i pani Małgorzaty Horosin. Apel rozpoczął się odśpiewaniem „Hymnu Narodowego”, następnie wiersze i narracje dotyczące naszej Ojczyzny i tego wielkiego wydarzenia w naszej historii przeplatały przepięknie wykonane piosenki: „Wolność”, „Nadzieja”, „Ojczyzno ma”, „Pytasz mnie”, „Taki kraj”,”Jest takie miejsce”, a także nie zabrakło pieśni „Trzeci Maj”. Na koniec fragment utworu „Mam biało-czerwone serce” za rapował Kamil Zięć, a w tym czasie do zatańczenia uroczystego poloneza przygotowali się uczniowie klasy 2a. Ten staropolski taniec podkreślił wagę uroczystości szkolnej i spowodował, że zapanował radosny nastrój.
Zdjęcia
Alfreda Cierniak


Uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w III edycji Powiatowego Konkursu Matematycznego o tytuł Mistrza Matematyki Powiatu Brzeskiego organizowanego przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr1 w Brzesku. Konkurs ten cieszył się dużym zainteresowaniem. Do finału zakwalifikowali się uczniowie klasy 3a: Faustyna Święch, Arkadiusz Hebda, Jolanta Śliwa, Julia Strzesak oraz uczeń klasy 2b Kamil Wrona. W efekcie końcowym, w roku szkolnym 2016/2017, LAUREATAMI Powiatowego Konkursu Matematycznego o Tytuł Mistrza Matematyki Powiatu Brzeskiego zostali: Faustyna Święch, Jolanta Śliwa i Arkadiusz Hebda. Tytuł MISTRZA MATEMATYKI POWIATU BRZESKIEGO otrzymała nasza uczennica FAUSTYNA ŚWIĘCH.
Iwona Pasek


(5kB) (4kB) (4kB) (5kB)

Wycieczka do Drezna

W dniach 26 – 27 kwietnia 2017 r. odbyła się wycieczka do Drezna. Wzięli w niej udział uczniowie i uczennice angażujący się w projekt „Niemiecki ma klasę” oraz „Zmieniająca się szkoła”, a organizatorem wyjazdu była p. Joanna Olchawa. Wyjazd miał miejsce około godziny 200. Podróż była długa i męcząca, ale na miejscu czekało na nas wspaniałe miasto do zwiedzenia. Dokładnie obejrzeliśmy całe Stare Miasto. Zobaczyliśmy m. in. Kościół Marii Panny, Rezydencję Wettynów, Katedrę Świętej Trójcy, Tarasy Brühla, Operę Sempera, Zwinger, Masztarnię, Nowy Rynek, Orszak Książęcy. Następnie udaliśmy się do hotelu Reichskrone, który znajduje się w Heidenau. Tam zjedliśmy ciepły posiłek i poszliśmy spać. Następnego dnia wyjechaliśmy z miasta i pojechaliśmy do tzw. Saksonii Szwajcarskiej. Są to malownicze tereny znajdujące się w Górach Połabskich. Tam największymi atrakcjami był most Bastei oraz twierdza Köningstein. Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Nasza wycieczka również dobiegła końca wraz ze zwiedzeniem Saksonii Szwajcarskiej. Następnie udaliśmy się z powrotem do Polski, a w punkcie wyjścia znaleźliśmy się około godziny 2300.
(4kB) (4kB) (5kB) (21kB) (21kB) (22kB)
uczestnicy wyjazdu wraz z organizatorem p. Joanną Olchawa


Uroczysty apel pod hasłem "Katyń 1940- Smoleńsk 2010"

Dnia 12 kwietnia 2016 roku w społeczność gimnazjum uczestniczyła w uroczystym apelu poświęconym rozegranej sprzed 77 latami tragedii w Katyniu jak również tragedii która miała miejsce w 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. Katyń to symbol śmierci polskich oficerów i policjantów II Rzeczypospolitej bestialsko zamordowanych przez sowieckie NKWD wiosną 1940 roku. Ich szczątki spoczywają w Katyniu, Miednoje, Charkowie i innych nie znanych dotąd miejscach sowieckiej ziemi. Katyń to rana głęboko tkwiąca w sercach i umysłach wielu tysięcy polskich rodzin dotkniętych tą największą tragedią, jaka wydarzyła się na Wschodzie w okresie II wojny światowej. Katyń to słowo przez wiele lat zakazane, okryte tajemnicą, powodujące wiele żalu i goryczy. To fragment tragicznej polskiej historii XX wiek Uczniowie nawiązali również do tragedii, która wydarzyła się jakiś czas temu w Smoleńsku. Zginęła wtedy para prezydencka wraz z wieloma ważnymi dla polski ludźmi, którzy chcieli oddać hołd i złożyć kwiaty w Katyniu zwanym Golgotą Wschodu. Nie dolecieli. Myślę, że to bardzo krótkie, lecz wnikające głęboko do naszych serc przedstawienie uświadomiło nam jak polscy ludzie, a może i nawet nasi dziadkowie musieli cierpieć dla kraju. Wielu z naszych uczniów zrozumiało również, jak człowiek może być okrutny. Ten apel to wzruszająca lekcja historii miał bardzo smutny charakter. Pozwoliło bardziej nam przybliżyć się do tego wydarzenia oraz zrozumieć śmierć naszych rodaków sprzed kilkudziesięciu lat. Uczniowie recytując piękne i wzruszające wiersze na tle podładów muzycznych (w wykonaniu Marka Białki- skrzypce i Huberta Skirły- organy Laura Babraj-gitara) między innymi melodii z filmu Smoleńsk wprowadzili nas w nastrój zadumy i powagi. Tym co musieli kopać własny grób, po których nie zostało nawet nazwisko należy sie z naszej strony cześć i hołd. Młodzież oddała cześć składając róże podczas recytacji najbardziej wzruszających fragmentów wierszy :" kazali kopać własny grób", " nie dali się pożegnać', "zasypywali ziemią", "ziemia przesiąknieta krwią". Pamięć ofiar Smoleńska społeczność szkolna uczciła minuta ciszy. Fragment z homili wygłoszonej podczas mszy za ofiary Smoleńska:" Nie płaczcie. Oni są martwi, ale nie umarli. Ich serce nieprzerwanie bije w piersiach Ojczyzny Nie są zamknięci w ziemi, ale wolni od ziemi. Nie ziemią przywaleni na zawsze, ale z jej czarnego wnętrza powstający, by pozostać w każdym z nas. Rozproszeni w nieładzie i w naszym doczesnym życiu, w naszych smutkach, radościach, wzlotach i upadkach, dobroci i podłości. Są również w niezliczonych cząstkach otaczającego nas życia: w mroku i brzasku, drobinach powietrza i promieniach słońca, szelestach nocy o dębowych liści. W nieustannym, niepowstrzymanym życiu, w biegu czasu – oby do kresu barbarzyństwa". Pod koniec apelu wspomniano pamięc Wielkiego Polaka Jana Pawła II Świętego, który był szczególnym orędownikiem pielęgnowania pamięci wydarzeń z 1940 roku , a którego obchodzimy 12 rocznice śmierci. Jego piękna poezję przypomniały Patrycja Stelmach i Klaudia Jarosz wykonując utwór "Strumieniu" Nie sposób nie wymienić wykonawców pieśni patriotycznych, które jeszcze bardziej wprowadziły nas w uroczysty i wzniosły nastrój.I tak solistki:Klaudia Jarosz , Patrycja Stelmach, Wiktoria Lis, Wnęk Michalina, Styrna Gabrela, Joanna Wójtowicz Michał Migrała i Marek Białka Duże zaangazowanie uczniów podczas występu sprawiły że akademia mimo że nie była krótka spotkała sie ze wspaniały odbiorem ze strony społeczności uczniowskiej. Pan dyrektor po apelu podziękował uczniom za wspaniały odbiór i zachowanie. Apel młodzież gimnazjum przygotowała po opieką mgr inż Marii Zając oraz mgr Małgorzaty Kantor. Zdjęcia
Opracowała Maria Zając


Warsztaty plastyczne

Dnia 7 kwietnia 2017r.uczniowie naszego gimnazjum pod opieką Pani Alfredy Cierniak i Pani Renaty Hebdy udali się na warsztaty plastyczne do Regionalnego Centrum Kulturalno - Bibliotecznego w Brzesku. Były to warsztaty świąteczne, które poprowadziła Pani Iwona Tomasik z Biblioteki w Mokrzyskach. Uczniowie ozdabiali jajka styropianowe metodą decoupaqe, która polega na przyklejeniu na odpowiednio przygotowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej. Praca nad ozdabianiem jajek wywoływała wiele emocji, a zaangażowanie i stosowanie się do rad i podpowiedzi Pani Iwony Tomasik dało efekty w postaci przepięknych pisanek. Uczniowie poznając nową technikę plastyczną poszerzyli swoje umiejętności. Z tymi własnoręcznie udekorowanymi pisankami przedstawiciele młodzieży udadzą się aby złożyć świąteczne życzenia.
(8kB) (8kB) (7kB) (6kB) (8kB) (7kB) (8kB) (7kB) (7kB)

(6kB) (6kB) (6kB)
Alfreda Cierniak


XIX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego

XIX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży pod hasłem „25 lat PSP – Profesjonalni, Sprawni, Pomocni” Młodzież naszego gimnazjum wzięła po raz kolejny udział w tym konkursie i znowu mamy miejsce na podium. W trzeciej grupie wiekowej - uczniowie gimnazjum III miejsce zajęła praca Julii Strzesak z kl.IIIa. Gratuluję i życzę dalszych sukcesów!
Alfreda Cierniak


„MARZYCIELSKA POCZTA” 6 kwietnia 2017r. uczniowie biorący udział w projekcie z języka niemieckiego „Niemiecki ma klasę” oraz inni, chętni uczniowie Publicznego Gimnazjum w Gnojniku po raz pierwszy przystąpili do ogólnopolskiej akcji „Marzycielska Poczta”. Koordynatorem przedsięwzięcia była Pani Joanna Olchawa. Po zapoznaniu się z wieloma profilami chorych dzieci uczniowie postanowili napisać do 4-letniej Wiktorii Kępińskiej z Torunia cierpiącej na glejaka nerwów wzrokowych. Młodzież bardzo aktywie i z wielkim zaangażowaniem zabrała się za tą inicjatywę. Powstały piękne własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami urodzinowymi oraz świątecznym, jak również listy, w których uczniowie przedstawiali siebie, swoje zainteresowania oraz plany. Ta idea była dla wszystkich lekcją pokory wobec życia. Uczniom wiele radości i przyjemności sprawiło to, że choć w taki sposób mogą wspomóc drugą osobę w ciężkich chwilach i wywołać na jej buzi uśmiech. Mamy nadzieję, że w przyszłości ponowie weźmiemy udział w tej akcji!
Joanna Olchawa


(5kB) (5kB) (5kB) (6kB) (5kB)

Gminne rozgrywki w piłkę ręczną

W dniu 16 marca odbyły się w naszej szkole gminne rozgrywki w piłkę ręczną dziewcząt i chłopców. W rywalizacji brały 3 drużyny dziewcząt i 3 zespoły chłopców. Tegorocznymi zwycięzcami zostali uczniowie z Gnojnika u chłopców i z Uszwi u dziewcząt. Zawody sędziował zawodowy arbiter. Mecze rozgrywano naprzemiennie. Wszystkie mecze były bardzo interesujące i pokazały ducha walki sportowej. U dziewcząt rywalizacja odbywała się na bardzo wyrównanym poziomie. Każda drużyna miała równe szanse. Natomiast turniej chłopców nie był aż tak wyrównany. Wysoką formę pokazali nasi uczniowie z PG Gnojnik, którzy w dwóch meczach zdecydowanie pokonali najpierw Uszew, a potem Lewniową. Puchary Wójta Gminy Gnojnik dla zwycięzców wręczył Dyrektor Mirosław Mietła. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia na zawodach powiatowych.

(4kB) (4kB) (5kB)
Małgorzata Horosin


Dzień kobiet.

8 marca świętowaliśmy DZIEŃ KOBIET. Z tej okazji chłopcy naszego gimnazjum przygotowali występ, w którym złożyli przedstawicielkom płci żeńskiej życzenia, recytowali dla nich wiersze, jak również w zabawny sposób przedstawili typy niewieścich osobowości. Stylistkami i makijażystkami naszych chłopców były oczywiście dziewczyny. Efekty ich pracy można było zobaczyć na wybiegu. Chłopcy wcielili się w role takich typów kobiet jak: kobieta naiwna, herod baba, kura domowa, kobieta wamp, szlachetny anioł, świetny kumpel, bogini, intelektualistka. Ich umiejętności aktorskie zostały nagrodzone radością całej publiczności, czyt. też wielkimi brawami. Na występie nie mogło zabraknąć zespołu muzycznego - eleganckiego boysbandu, który wykonał "wzruszające" kawałki specjalnie dla swoich koleżanek.
Zdjęcia
Iwona WnękSpotkanie w Kurii Diecezjalnej

Dnia 22 lutego odbyło się spotkanie w Kurii Diecezjalnej w Tarnowie Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża z dyrektorami i nauczycielami Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Świętych i Błogosławionych. . Ordynariusz diecezji podkreślał rolę tych szkół w procesie wychowania młodego pokolenia. W dobie ataku na autorytety, święci i błogosławieni dają nam możliwość wychowania młodzieży w szacunku do tych autorytetów, ale także do każdego innego autorytetu. Chodzi o to, żeby w kontekście relacji do patronów budować także autorytet do nauczycieli, rodziców i innych osób - mówił ksiądz biskup. Nowym koordynatorem diecezjalnej rodziny została Pani Lucyna Jamka dyrektor Zespołu Szkół w Siedliskach, a asystentem kościelnym jest Ks. Janusz Maziarka. Planowane jest organizowanie spotkań dwa razy w roku - jesienią dla dyrektorów, a wiosną - spotkanie z udziałem młodzieży. Spotkania miałyby się odbywać w różnych szkołach. Jednym z pierwszych działań będzie stworzenie logo i specjalne świadectwo przynależności do Rodziny Szkół. Rodzinę tę już dziś tworzy ponad 100 szkół z terenu diecezji tarnowskiej, które jako swoich patronów przyjęły świętych i błogosławionych oraz osoby zasłużone dla Kościoła.

(4kB) (3kB) (4kB)
Mirosław Mietła


Spotkanie z Jankiem Melą i udział w lekcji regionalnej

9 marca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z Jankiem Melą "Podróże na krańce świata i w głąb siebie", które odbyło się w Regionalnym Centrum Kulturalno- Bibliotecznym w Brzesku. Obecnie 28-letni mężczyzna opowiadał młodzieży o swoim życiu i tragediach, jakich doświadczył . Najpierw jego rodzina straciła dom, który spłonął wraz z całym dobytkiem, 2 lata później utonął jego młodszy brat, a potem on miał wypadek - został porażony prądem, w wyniku czego stracił rękę i nogę. Janek opowiadał młodym ludziom, że pomimo chwil zwątpienia, myśli samobójczych przetrwał ten ciężki okres w swoim życiu. Pomogli mu w tym ludzie, którzy stanęli na jego drodze. Osiągnięciem Janka było zdobycie obu biegunów Ziemi w jednym roku, ale sam niepełnosprawny bohater nie uważa tego za sukces swojego życia. Dzięki tej wyprawie wiele zrozumiał, przezwyciężył swoje ograniczenia i to w czasie spotkania podkreślał młodym ludziom. Nie można się poddawać, wszystko w życiu ma jakiś cel i sens, pomimo że od razu tego nie dostrzegamy. Po spotkaniu młodzież mogła liczyć na autograf i pamiątkowe zdjęcie z Jankiem, prezesem Fundacji ,,Poza Horyzonty". Istniała też możliwość zakupienia jego książki pt. ,, Poza horyzonty", a zainteresowanych historią Jaśka zachęcamy do obejrzenia filmu fabularnego w reż. Marcina Głowackiego "Mój biegun", opowiadającego historię jego rodziny.

(5kB) (5kB) (5kB) (5kB) (5kB) (5kB) (5kB)


Kolejnym punktem wizyty w RCKB był udział w bibliotecznej lekcji regionalnej,,Biblioteka dawniej i dziś - 70 lat działalności" Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku. Prowadząca zajęcia zapoznała naszych uczniów z historią placówki, zasadami korzystania z biblioteki, z działami, które się tam znajdują i księgozbiorem. Następnie gimnazjaliści obejrzeli wystawę ukazującą 70-lecie działalności brzeskiej biblioteki. Finałem zajęć były ćwiczenia warsztatowe w Katalogu Księgozbioru, w czasie których gimnazjaliści wyszukiwali zbiory wg różnych kryteriów oraz wzięli udział w interaktywnym quizie, sprawdzającym zdobyte wiadomości na temat biblioteki.

(5kB) (5kB) (5kB) (5kB) (4kB) (4kB)


Małgorzata Wawryka


Wojewódzki etap konkursu przedmiotowego z wiedzy o społeczeństwie
W bieżącym roku szkolnym Konkurs Wiedzy Obywatelskiej i Ekonomicznej cieszył się zainteresowaniem uczniów, gdyż na etapie szkolnym wzięło w nim udział 6 uczniów, a 3 z nich: Jolanta Śliwa, Faustyna Święch i Arkadiusz Hebda zakwalifikowali się do etapu rejonowego. Uczniowie sumiennie przygotowywali się do testu, a równocześnie realizowali projekt edukacyjny, który podlegał ocenie. W efekcie Jolanta Śliwa, uczennica kl. III a uzyskała wynik kwalifikujący ją do udziału w etapie wojewódzkim i 1 marca 2017 r. została finalistą ponadwojewódzkiego konkursu przedmiotowego z wiedzy o społeczeństwie. W tym dniu w Liceum Ogólnokształcącym nr 14 w Krakowie odbył się wojewódzki etap konkursu, który składał się z części testowej i realizacji projektu z zakresu przedsiębiorczości w 4- osobowym zespole uczniów, reprezentujących różne szkoły oraz miało miejsce wręczenie dyplomów finalistom. Serdeczne gratulacje dla finalistki Jolanty Śliwy !!!
(6kB) (4kB)
Małgorzata Wawryka


Przedstawienie dla przedszkolaków z Gnojnika
W ramach działań promujących zdrowy styl życia oraz promocji szkoły i współpracy ze środowiskiem gimnazjaliści w dniu 2 marca 2017 r. zaprezentowali w Publicznym Przedszkolu w Gnojniku przedstawienie profilaktyczne pt. ,,Zdrowy Czerwony Kapturek". Część artystyczna prezentowała znaną wszystkim baśń w wersji uwspółcześnionej, gdyż skupiała się na promocji zdrowej żywności i przestrzeganiu przed skutkami niewłaściwego odżywiania. Na zakończenie zaprezentowano przedszkolakom filmik na temat witamin i ich wpływu na zdrowie człowieka. Mali odbiorcy brawami nagrodzili swoich starszych kolegów za występ i oczywiście zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia z baśniowymi postaciami.
Zdjęcia
Małgorzata Wawryka, Lucyna Szot


Występ w Regionalnym Centrum Kulturalno- Bibliotecznym w Brzesku

21 lutego uczniowie naszego gimnazjum zaprezentowali brzeskim przedszkolakom przedstawienie pt. ,,Zdrowy Czerwony Kapturek", które zostało przygotowane z myślą o najmłodszych odbiorcach z inicjatywy p. L. Szot. Tradycyjna baśń została wykorzystana do humorystycznego przekazania treści na temat zdrowego żywienia. W tym przedstawieniu wilk nie zjada Czerwonego Kapturka i babci, ale zostaje ukarany za swoje łakomstwo i jedzenie niezdrowej żywności. Baśniowi bohaterowie przekazali widzom cenne wskazówki na temat zdrowego odżywiania oraz wskazali produkty, których należy unikać, aby nie mieć problemów zdrowotnych. Spektakl wzbogacono tańcem, a na zakończenie odpytano przedszkolaków z treści przedstawienia i odtworzono im krótki filmik na temat witamin. Nasi młodzi aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawamiza swój występ, a mali widzowie niezbyt chętnie opuszczali salę widowiskową. Zdjęcia
Małgorzata Wawryka, Lucyna Szot


Lekcja wiedzy o społeczeństwie w Urzędzie Gminy

Uczniowie klas trzecich w ramach wiedzy o społeczeństwie udali się do Urzędu Gminy ( 3b-13 lutego, 3a-16 lutego, 3c- 17 lutego), by pogłębić swoją wiedzę na temat działalności samorządu gminnego, rady gminy jako organu władzy ustawodawczej i Wójta pełniącego funkcję wykonawczą i reprezentacyjną. Spotkanie rozpoczęło się w sali narad i prowadziła je pani sekretarz Anna Rachwalik. Opowiedziała ona trzecioklasistom o zadaniach gminy, organach władzy oraz funkcjonowaniu urzędu. Następnie oprowadziła gimnazjalistów po poszczególnych referatach, zapoznając z zakresem spraw, które można tam załatwić. Uczniowie mogli też wysłuchać krótkich informacji przekazanych przez pracowników zajmujących dane stanowisko. Zdjęcia
Małgorzata Wawryka


Członkowie Szkolnego Koła PCK jako wolontariusze w Brzesku i Złotej.
Członkowie Szkolnego Koła PCK pod opieką p. Marii Zając na terenie szkoły zorganizowali zbiórkę słodyczy. W akcji wsparł ich sklep Malinka. Słodkości zebrali mnóstwo. Chcąc dzielić się nie tylko słodkościami ale również radością płynącą ze zbliżających się Świat Bożego Narodzenia udali się do Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Złotej przygotowując kilkanaście kolęd, które wykonali wraz z młodzieżowym zespółem instrumentalnym składającym się z uczniów naszej szkoły. Radości nie było końca wychowawnkowie Ośrodka śpiewali i tańczyli razem z wykonawcami. 15 lutego również udali się na bal karnawałowy organizowany przez Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Opiekunów i Wolontariuszy "Ostoja" w Brzesku przekazując słodycze, które otrzymali od księdza Piotra Bobra. Nasi wolontariusze Agata Żółty, Patrycja Stemach, Klaudia Jarosz po akcji dzieliły się wrażeniami podkreślając jak bardzo zauroczyła ich atmosfera i wspaniali ludzie, z którymi się zetknęły. Dziewczęta były szczęśliwe. Ale to nie koniec 23 lutego również udały się do Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Złotej gdzie uczestncząc w balu na zakończenie karnawału pomagały wychowawczyniom w organizowaniu zabawy. Ofiarując swój czas innym mimo, że same nie mają go za wiele czują się jak same mówią " bardzo zadowolone".
Maria Zając


| XIII Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek”
26 stycznia odbył się „XIII Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek w Gnojniku”, w którym wzięli udział uczniowie wszystkich szkół Gminy Gnojnik. Nasze Gimnazjum wspaniale reprezentowały: Patrycja Stelmach-uczennica klasy 3B, która wraz z zespołem instrumentalnym wykonała utwór-"Bardzo Cicha noc" W skład zespołu weszli: skrzypce-Marek Białka, organy-Hubert Skirło, saksofon-Wojtek Skirło, gitara-Laura Babraj. Drugim wykonawcą był Kamil Zięć, który rapując utwór pt. "Otwórz drzwi" zrobił na wszystkich duże wrażenie otrzymując gratulacje od pani Dyrektor Ewy Prus. Do Przeglądu przygotowały uczniów p. Maria Zając i p. Alfreda Cierniak.
Maria Zając


PROGRAM "SZKOLY KLUB SPORTOWY" 2017

Nasza szkoła przystąpiła do programu "Szkolny Klub sportowy", dzięki któremu od 23 stycznia prowadzone są dodatkowe zajęcia sportowe w gimnazjum. Zajęcia prowadzone są dla dziewcząt w poniedziałki i czwartki przez p. Małgorzatę Horosin oraz dla chłopców we wtorki i środy przez p. dyrektora Mirosława Mietłę. Program "Szkolny Klub Sportowy" jest skierowany do uczniów szkół bez względu na wiek, płeć oraz sprawność fizyczną. Program ten ma na celu umożliwienie podejmowania dodatkowej aktywności fizycznej realizowanej w formie zajęć sportowych i rekreacyjnych pod opieką nauczyciela prowadzącego zajęcia wychowania fizycznego w danej szkole. Celem programu są:
1) stymulowanie i kształtowanie nawyku podejmowania aktywności fizycznej przez dzieci i młodzież;
2) poprawa sprawności fizycznej, stanu zdrowia oraz jakości życia dzieci i młodzieży, w tym profilaktyka nadwagi i otyłości;
3) promocja zdrowego i aktywnego stylu życia wśród dzieci i młodzieży;
4) zwiększenie oferty ogólnodostępnych, bezpłatnych zajęć sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży;
5) stymulowanie podejmowania aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży mniej aktywnych i mniej sprawnych fizycznie, ze szczególnym uwzględnieniem dziewcząt;
6) tworzenie warunków dla rozwoju talentów oraz zainteresowań sportowych dzieci i młodzieży;
7) optymalizacja wykorzystania lokalnej infrastruktury sportowej, w tym infrastruktury przyszkolnej;
8) promocja różnorodnych sportów wśród dzieci i młodzieży;
9) wsparcie kadr pracujących z dziećmi i młodzieżą w obszarze sportu.
Dzięki programowi nauczyciele zorganizują i prowadzą przez 35 tygodni, w dwóch edycjach: wiosennej 16.01.2017-22.06.2017 i jesiennej 1.09.2017-15.12.2017, systematyczne zajęcia sportowe w wymiarze 2 razy w tygodniu dla każdego uczestnika, w 60-minutowych jednostkach ćwiczebnych, w grupach minimum 15-osobowych. Pamiętajmy, że ruch to zdrowie!
Małgorzata Horosin


(4kB) (4kB) (4kB) (4kB)

Bliskie spotkania z poezją współczesną

Młodzież naszego gimnazjum została zaproszona do udziału w warsztatach, które odbywały się w Publicznym Gimnazjum w Uszwi. Organizatorem spotkania była p. Dorota Mucha. Zajęcia prowadził dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, dr hab. prof. Marek Karwala, który przybliżył uczestnikom współczesną poezję, zagadnienia teoretyczno- literackie związane z analizą i interpretacją utworów lirycznych. Młodzież uczestniczyła w dwóch spotkaniach (19 grudnia 2016 r.,9 stycznia 2017 r.) , w czasie których pogłębiała swoją wiedzę, natomiast najwięcej emocji wzbudzało ostatnie -trzecie już spotkanie (23 stycznia), ponieważ chętni gimnazjaliści zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie. Oczywiście wyzwanie było duże, gdyż musieli przedstawić własną głosową interpretację wybranego wiersza współczesnego. Naszą szkołę reprezentowali: Michał Migrała z kl. 1b, Natalia Karecka, Monika Kozdrój, Krzysztof Migrała i Julia Strzesak- uczniowie kl. 3a. W jury zasiadali: dr hab. prof. Marek Karwala, kierownik Referatu Oświaty p. Andrzej Stańczyk oraz polonistki: Dorota Mucha i Małgorzata Wawryka. Łącznie do konkursu przystąpiło 16 uczestników, a nasi uczniowie uplasowali się na miejscu II- Monika Kozdrój z kl.3a , na miejscu III-Julia Strzesak z kl.3a. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe ,które wręczył im Dziekana Uniwersytetu Pedagogicznego. Gratulacje dla zwycięzców, ale również wszystkich uczestników, którzy w gminnym konkursie godnie reprezentowali naszą szkołę.
Małgorzata Wawryka


(6kB) (6kB) (6kB) (6kB) (6kB) (6kB) (6kB) (6kB) (6kB)


Z wizytą w schronisku dla zwierząt

Z wizytą w schronisku dla zwierząt Dn. 25.01.2017r. grupa uczniów Publicznego Gimnazjum w Gnojniku wybrała się w odwiedziny do Schroniska dla Zwierząt w Borku. Wyjazd poprzedzony był zbiórką produktów potrzebnych zwierzętom tj.: sucha i mokra karma, koce, zabawki, gryzaki oraz żwirek dla kotów. Uczniowie chętnie włączyli się w akcję, udało się zebrać zarówno pożywienie, jak i wiele innych niezbędnych rzeczy. Podczas wycieczki młodzież poznała pracę schroniska od wewnątrz, zasady tam panujące, rolę wolontariusza oraz wytyczne dotyczące adopcji zwierzęcia. Uczniowie mieli także możliwość wyprowadzić psy na spacer. Dla wszystkich była to pouczająca lekcja odpowiedzialności za zwierzęta. Bardzo dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom za pomoc i włączenie się do naszej akcji.
uczestnicy projektu "Schule im Wandel" wraz z opiekunem Joanną Olchawa


(5kB) (5kB) (4kB) (4kB) (5kB) (5kB)
(23kB)
Joanna Olchawa


Koncert kolęd i pastorałek zespołu Golec uOrkiestra

22 stycznia Młodzieżowa Rada Gminy wraz z opiekunami uczestniczyła w seminarium z zakresu ochrony przeciwpożarowej oraz koncercie kolęd i pastorałek w wykonaniu Golec uOrkiestry. Impreza odbyła się w Tauron Arena w Krakowie i zwieńczyła trasę koncertową zespołu ze świątecznym repertuarem, którego prezentację rozpoczęto 16 grudnia w Poznaniu. Widzowie razem z zespołem mogli pośpiewać znane kolędy , ale podziwiali również mniej znane pastorałki w wykonaniu Golec uOrkiestry. Niezwykła atmosfera koncertu i jego niepowtarzalność zapewniona została poprzez specjalną oprawę wizualną oraz dodatkowe efekty świetlne. Występ zespołu nagradzano gromkimi brawami, dlatego na zakończenie zebrani usłyszeli znany chyba wszystkim utwór ,,Ściernisko". Wykonano również pamiątkowe zdjęcia, a wytrwali oczekiwali na autografy wykonawców. Koncert na żywo dostarczył widzom niezapomnianych wrażeń.
Małgorzata Wawryka

(5kB) (4kB) (4kB) (4kB)


Jasełka na wesoło
Młodzież naszej szkoły uczestnicząca w zajęciach koła teatralnego pod kierunkiem p. Małgorzaty Wawryki przygotowała współczesne przedstawienie jasełkowe, które zaprezentowano15 stycznia 2017 r. mieszkańcom społeczności lokalnej w czasie ,,Spotkania z kolędą ''organizowanego przez Centrum Kultury w Gnojniku. Impreza odbyła się w Domu Strażaka, a na scenie oprócz gimnazjalistów zaprezentowały się także inne grupy z terenu gminy. Program artystyczny przedstawiał walkę dobra ze złem, a więc aniołów i diabłów. Bohaterowie rywalizowali między sobą o współczesnego człowieka, którego gubią tzw. ,,krętacyzmy, nabieryzmy, nieszczeryzmy". Elementy współczesności połączone były z przyjściem na świat Jezusa. W efekcie zwycięstwo odniosło dobro , a część artystyczną zakończono humorystycznym stwierdzeniem Archanioła, który zaprosił Lucyfera na rewanż w niebie. Występ wzbogacono piosenkami i kolędami oraz podkładem muzycznym korespondującym z treścią spektaklu. Aktorzy za swój występ zostali nagrodzeni przez publiczność gromkimi brawami. Zdjęcia z jasełek
Małgorzata Wawryka


Konkurs ,, Działaj aktywnie w swojej miejscowości"
Konkurs został ogłoszony przez Fundację Aktywnej edukacji z Porąbki Uszewskiej, która w naszej szkole przeprowadziła warsztaty pt.,, Aktywny obywatel w gminie". Był on skierowany do młodzieży szkół z terenu powiatu, uczestniczących w projekcie i biorących udział w grze strategicznej. Zadanie konkursowe polegało na zachęceniu w dowolnej formie do różnego rodzaju aktywności obywatelskiej, np. działalności w Młodzieżowej Radzie Gminy, Samorządzie Uczniowskim, organizacjach pozarządowych, udziału w konsultacjach społecznych, wolontariacie. Celem konkursu było przekonanie rówieśników, że warto działać. Z naszej szkoły pracę konkursową przygotował dwuosobowy zespół w składzie : Julia Strzesak z kl. 3 a i Kacper Strzesak z 1 a. Przygotowali oni filmik, który zachęca do pracy w wolontariacie zorganizowanym od niedawna w gimnazjum. Julia i Kacper zostali laureatami tego konkursu, a organizatorzy ufundowali dla nich nagrody. Serdecznie gratuluję sukcesu i zachęcam do obejrzenie pracy naszych gimnazjalistów, która znajduje się na stronie: Praca konkursowa
Małgorzata Wawryka
(3kB)

Uwaga! Uwaga!

Konkurs na najładniejszą szopkę organizowany przez Gość.pl. W konkursie również bierze udział szopka z gminy Gnojnik, Nie zwlekajmy oddajmy swój głos!

Link do strony gdzie mozna zagłosować Konkurs na najładniejsza szopkę

PUK PUK PUKAM DO DRZWI TO JA TWÓJ ZBAWICIEL CZY OTWORZYSZ MI ??????? …………………………………

Takie motto było myślą przewodnią wigilii szkolnej w dniu 22.12.2016 roku wykonanej przez młodzież naszego gimnazjum pod opieką pani Marii Zając i pani Alfedy Cierniak. Historia zaczyna się ponad dwa tysiące lat temu gdzie rodzi się Jezus w otoczeniu aniołów przy dźwiękach kolędy "Bóg się rodzi". Święta rodzina wraz z nowo narodzonym dzieciątkiem przenosi się w czasy nam współczesne i szuka schronienia zatrzymując się przed wejściem do domów dyskotek, supermarketów. Ludzie zajęci świątecznymi zakupami , spędzaniem całych godzin przed ekranem komputera i telewizora, skupianiem się nad problemami dnia codziennego nawet nie pomyśleli że tak blisko nich jest Nowonarodzone Dzieciątko. W poszczególnych scenkach anioł przychodzi do ludzi z dobrą nowiną ale diabeł ( w którego rolę wcielili się bracia Krzysiek i Michał Migrała) cały czas jest w pobliżu i towarzyszy wszystkim przeżywającym czas przedświąteczny. Podsuwa im propozycje bardziej ciekawego i wygodnego przeżycia tak ważnego czasu bez udziału w tak ważnym wydarzeniu jakim było Narodzenie Bożego Dziecięcia. Przeoczyli najważniejsza osobę dzięki której Święta Bożego Narodzenia to czas tak bardzo przez wszystkich wyczekiwany. Święta Rodzina tak jak przed dwoma tysiącami lat tak i współcześnie nie znalazła dla siebie bezpiecznego schronienia. Tylko mała dziewczynka zaprosiła świętą rodzinę do środka. Bo Szatan zrobi wszystko by człowiek przeoczył Boże Narodzenie, by ono nic nie zmieniło w Jego życiu . By święta kojarzyły się jedynie z tym co zewnętrzne. By święta Bożego Narodzenia pozbawić Bożego Narodzenia. Ale Anioł ( w którego rolę wcieliła się Asia Wójtowicz) nie poddaje się i na koniec śpiewa przepiękną piosenkę:

Jest nadzieja tylko tyle, że zdarzy się jakiś cud,
Wiara płocha jak motyle i jest głód miłości głód,
Każde dziecko tą nadzieją, od zarania aż po kres,
Wiarą, że się człowiek zmieni, że osuszy źródła łez.


Na koniec piękna i wymowna piosenka pt: "Otwórz drzwi" rapowana przez Kamila Źięcia, a słowami kluczowymi tej piosenki to motto wigilii:

PUK PUK PUKAM DO DRZWI TO JA TWÓJ ZBAWICIEL CZY OTWORZYSZ MI ?
TO JEZUS SYN BOŻY NARODZIĆ SIĘ CHCE-OTWÓRZ DRZWI OTWÓRZ SERCE SWE

Po akademii społeczność gimnazjalna wraz z nauczycielami i rodzicami łamiąc się opłatkiem składali sobie życzenia , a pięknie przygrywał im śpiewając kolędy zespół składający się z uczniów naszego gimnazjum i tak: solistki: Laura Babraj i Patrycja Stelmach, skrzypce-Marek Białka, organy-Hubert Skirło, saksofon-Wojtek Skirło, gitara-Laura Babraj
Zdjęcia z wigilii
Opracowała: Maria Zając


Warsztaty z cyklu gry strategicznej pt. "Aktywny obywatel w gminie"
W grudniu w naszej szkole odbyły się cztery spotkania warsztatowe z cyklu gry strategicznej pt. "Aktywny obywatel w gminie" zorganizowane przez p. Małgorzatę Wawrykę, a prowadzone przez Fundację Aktywnej Edukacji z Porąbki Uszewskiej w ramach projektu "Aktywni obywatele w powiecie brzeskim"współfinansowanegoz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w zakresie Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2016. Zajęcia prowadzone były przez specjalistów Fundacji panie Annę Marek i Martę Tarabułę - Fiertak. W warsztatach brało udział około 30 uczniów, którzy w czasie 4 rund gry mogli odkrywać swój potencjał, kształtować kompetencje obywatelskie wzmacniające aktywność obywatelską oraz diagnozować potrzeby i oczekiwania mieszkańców wspólnoty lokalnej. Uczniowie chętnie prezentowali swoje wiadomości dotyczące aktywności obywatelskiej młodzieży oraz efektywnie zmagali się z powierzonymi im zadaniami, które wymagały zastosowania wiedzy związanej z konsultacjami społecznymi i zasadami dobrej współpracy oraz komunikacji w praktyce. Na zakończenie warsztatów aktywni uczniowie otrzymali nagrody książkowe oraz kalendarze. Ponadto każdy uczestnik warsztatów otrzymał notes, długopis i broszurę zawierającą najważniejsze informacje dotyczące narzędzi partycypacji społecznej. Dziękujemy Paniom za przeprowadzenie warsztatów, dzięki którym młodzież mogła przyswoić wiele cennych informacji na temat instrumentów wpływu młodego obywatela na rozwój swojej gminy. Mamy nadzieję, że będzie więcej taki projektów!
Julia Strzesak kl. 3 a

(3kB) (4kB) (4kB)

Niemiecki ma klasę / Deutsch hat Klasse WSPÓŁPRACA, WSPÓŁDECYDOWANIE, WSPÓŁODPOWIEDZIALNOŚĆ
Jaki związek ma kolor ścian z lekcją języka niemieckiego? Z pozoru nie ma. Jakże często jednak pierwsze wrażenie jest mylne! Warto więc przyjrzeć się dokładniej projektowi „Niemiecki ma klasę / Deutsch hat Klasse” prowadzonemu przez Goethe-Institut w Warszawie. Tak właśnie zrobili i nasi uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Gnojniku. Są obecnie jednym z 115 zespołów bioracych udział w konkursie „Niemiecki ma klasę” w roku szkolnym 2016/2017. Zadanie konkursowe polega na tym, by wspólnie zastanowić się, jak powinna wyglądać optymalna sala lekcyjna do nauki języka niemieckiego i wprowadzić takie zmiany, które sprawią, że przebywający w niej uczniowie i nauczyciel będą czuć się komfortowo, a aranżacja klasy ułatwi naukę. Zanim jednak uczniowie przystąpią do działania, zespoły muszą zadać sobie wiele pytań i wspólnie poszukać odpowiedzi - co trzeba zrobić, aby klasa była przyjazna dla wszystkich? Jakie zmiany są potrzebne i możliwe do przeprowadzenia? Jakiego wsparcia potrzebuje zespól przy nowej aranżacji sali lekcyjnej i kto może go udzielić? Goethe-Institut przygotował materiały, oferuje szkolenia i warsztaty, a zespól projektu „Niemiecki ma klasę” służy pomocą nauczycielom poszukującym informacji. Tym projektem Goethe-Institut chciałby zachęcić uczniów do działań na rzecz najbliższego środowiska i stworzyć okazję do zdobywanie doświadczeń w partycypacji. Wspólne poszukiwanie nowych rozwiązań, współudział w podejmowaniu decyzji i współdziałanie przy realizacji ustalonych zamierzeń ma na celu stworzenie optymalnego środowiska do nauki języka niemieckiego w szkole. W 2016 roku projekt uzyskał „European Language Label“, honorowy europejski znak innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych. Patronat honorowy nad projektem objął Minister Edukacji Narodowej, a partnerem projektu jest Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. Instytucją wspierającą projekt jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec .
Joanna Olchawa koordynator projektu
Warsztaty w ramach projektu "Deutsch hat Klasse"
Dnia 15 grudnia 2016 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty zorganizowane przez Instytut Goethego w Warszawie. Miały nam one pomóc w integracji, współpracy oraz rozwiazywaniu problemów w czasie trwania projektu "Deutsch hat Klasse". W trakcie gry przenieśliśmy się do Szkoły nr 99 w Złotej Górze, małej miejscowości, której na próżno szukać na mapach Polski. Wcieliliśmy się w role dyrekcji, grona pedagogicznego, rady rodziców i uczniów oraz przedstawicieli lokalnych mediów, by wspólnie zdecydować, jak rozwiązać problem, przed którym stanęła społeczność szkolna. Dodatkowo pogłębiliśmy naszą wiedzę w dziedzinie języka niemieckiego. Grę przeprowadziła pani Monika Łagowska - pracownik Instytutu Goethego w Warszawie. Warsztaty rozpoczęły się około godziny 8:00 i trwały do 11:30. Udział w grze był dla nas zarówno ciekawym wyzwaniem i dobrą zabawą, ale też okazją do refleksji nad sposobem działania w projekcie „Niemiecki ma klasę”.
uczestnicy projektu wraz z opiekunem Joanną Olchawa

(5kB) (5kB) (5kB) (4kB) (5kB) (4kB)


,,Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…", czyli Dziady cz. II

8 grudnia gościliśmy w naszej szkole aktorów Teatru Młodego Pokolenia z Białegostoku, którzy zaprezentowali młodzieży spektakl teatralny pt. ,,Dziady cz. II" na podstawie dramatu Adama Mickiewicza. Trzecioklasiści mieli okazję przypomnieć sobie treść utworu, a z kolei uczniowie klas pierwszych i drugich zostali wprowadzeni w nastrój mickiewiczowskich ,,Dziadów". Bliższe spotkanie z tym utworem czeka ich bowiem na lekcjach języka polskiego, w czasie których zapoznają się z uniwersalnymi prawdami moralnymi wynikającymi z treści dramatu.
Małgorzata Wawryka


Dyskoteka andrzejkowa
23 listopada 2016 r. w Publicznym Gimnazjum w Gnojniku odbyła się dyskoteka andrzejkowa, która została zorganizowana we współpracy z Młodzieżową Radą Gminy Gnojnik (w jej składzie są również uczniowie naszej szkoły) oraz Radą Rodziców gimnazjum. Na wspólną imprezę zaproszono młodzież z Publicznego Gimnazjum w Uszwi oraz gimnazjum z Lewniowej wraz z opiekunami. MRG ogłosiła na facebooku i w szkołach konkurs dla gimnazjalistów z terenu gminy na najlepszą grupę czarowników, a prezentacja grup odbyła się właśnie w czasie dyskoteki. Nagrodę główną w postaci karnetu na bowling ufundowała MRG, natomiast środki na nagrody pocieszenia przekazał dyrektor naszej szkoły. W jury zasiedli: Katarzyna Toboła- wiceprzewodnicząca MRG, p. Katarzyna Chmielowska- pracownik Urzędu Gminy ds. Promocji oraz p. Jerzy migacz- twórca zespołu, ,Fantazja", który przygrywał do tańca w czasie dyskoteki. Na scenie zaprezentowały się 4 grupy czarowników z Publicznego Gimnazjum w Gnojniku i 1 z Publicznego Gimnazjum w Uszwi. Zwycięzcami okazali się przedstawiciele kl.1a, 2 m-ce zajęli czarownicy z kl.3a, natomiast 3 m-ce przyznano grupie z gimnazjum w Uszwi. Kolejną atrakcją dyskoteki były wróżby andrzejkowe, które cieszyły się dużym zainteresowaniem gimnazjalistów z wszystkich szkół. Rodzice przygotowali dla uczestników poczęstunek, ale także włączyli się do wspólnej zabawy tanecznej. Wszyscy świetnie bawili się do godz. 19.00, a na zakończenie zatańczyli taniec belgijski , który zakończył imprezę.
Małgorzata Wawryka


(4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB)
(5kB) (7kB) (7kB) (8kB)

SUKCESY ZESPOŁU CHEERLEADERS - PIRATKI
W dniu 19 listopada 2016 roku PIRATKI zajęły 3 miejsce w kategorii JUNIOR - POM DANCE na GRAND PRIX POLSKI GRUP CHEERLEADERS KRAKÓW 2016. Wśród 68 zespołów z całej Polski oraz z Niemiec i Węgier nasze dziewczęta zaprezentowały się wspaniale. Zdobyły podium. Wracały zadowolone z pucharem, medalami i prezentami. Natomiast w dniu 21 listopada 2016 roku odbyły się powiatowe zawody grup Cheerleaders w kategorii junior i junior młodszy. Nasze PIRATKI zajęły 1 miejsce w swojej kategorii. W dniu 28 listopada 2016 roku zostały rozegrane MISTRZOSTWA MAŁOPOLSKI GRUP CHEERLEADERS Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych. W zawodach organizowanych przez Małopolski Szkolny Związek Sportowy, Starostwo Powiatowe w Brzesku i Publiczne Gimnazjum w Gnojniku wzięło łącznie udział 12 zespołów reprezentujących szkoły z całej Małopolski. Zespoły oceniane były przez 3 osobowe Jury w składzie: 1. Honorata Włoch Kowalczyk, 2. Konstancja Kowalczyk, 3. Krzysztof Węglarczyk. PIRATKI zajęły 3 miejsce Gratuluję sukcesów dziewczętom z grupy Cheerleaders i życzę kolejnych.
mgr Małgorzata Horosin
(4kB) (5kB) (4kB) (4kB) (3kB)


Próbny egzamin gimnazjalny

(5kB) (5kB) (5kB)

Wieczornica patriotyczna

Więź z Ojczyzną jest tajemnicą,
którą możemy określić jako prawo natury,
najbardziej podstawowe i najświętsze
ze wszystkich nadprzyrodzonych praw"
kardynał Stefan Wyszyński

Słowa Kardynała Stefana Wyszyńskiego 10 listopada 2016r. wprowadziły nas w nastrój zadumy i refleksji. W kościele parafialnym w Gnojniku po Mszy św. o godz. 18.00 odbyła się uroczysta wieczornica patriotyczna. W montażu słowno - muzycznym, przygotowanym przez panią Iwonę Pasek, panią Jolantę Nowicką i ks. Piotra Bobra, przedstawiona została pasjonująca historia naszego Narodu, historia Polski. „I Polska dziś żyje! Żyje swą przeszłością dziejową: żyje chrztem z czasów Mieszka, duchem Ewangelii i Krzyża, żyje mądrością Bolesława Chrobrego, krwią męczeńską świętego Wojciecha i świętego Stanisława. Polska, która żyje męstwem Łokietka i tradycjami Płowiec, ofiarą Jadwigi śląskiej i mądrością Jadwigi Wawelskiej. Polska, która żyje Grunwaldem, Unią Lubelską, duchem Batorego pod Pskowem, męstwem Chocimia i Wiednia. Polska, która żyje też Insurekcją Kościuszkowską, żyje Powstaniami. Polska, która żyje obroną Stolicy, prowadzoną mężnie przez Stefana Starzyńskiego, bohaterskiego jej prezydenta. Polska, która żyje też męstwem Powstania Warszawskiego”. Dzisiaj na szczęście żyjemy w wolnej Ojczyźnie, ale nigdy nie możemy zapomnieć o Polakach, którym tak wiele zawdzięczamy. W ten wyjątkowy listopadowy wieczór pielęgnujemy również miłość do Ojczyzny i poczucie dumy narodowej. Za ogromne zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie wieczornicy bardzo dziękujemy przede wszystkim naszym gimnazjalistom i ich rodzicom , absolwentkom oraz rodzicom, którzy uświetnili tą uroczystość wspaniałym śpiewem. . Utalentowaną młodzież naszego gimnazjum reprezentowali: Joanna Wójtowicz, Paulina Bober, Agata Żółty, Faustyna Święch , Sabinia Święch, Jolanta Śliwia, Renata Migacz, Julia Strzesak, Karolina Gurak, Julia Ferenc, Krzysztof Święch, Krzysztof Migrała, Michał Migrała , Bartosz Cisak, Dawid Zając . Absolwentki naszego gimnazjum obdarzone talentem wokalnym : Natalia Sikora, Julia Sikora i Weronika Pasek. Rodzice , którzy darowali nam swój czas i wyjątkowy dar : państwo Agnieszka i Jerzy Migaczowie, pani Małgorzata Wiśniowska, pani Agata Kornaś -Święch, pani Patrycja Kopeć. Podziękowania ślemy również na ręce Pana Jana Mitery, który wcielając się w rolę dziadka prowadził nas po kartach polskiej historii. Dziękujemy również wszystkim tym , którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania tej wspaniałej uroczystości.

Organizatorzy: Iwona Pasek Jolanta Nowicka ks. Piotr Bober


(4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB)
11 listopada Narodowe Święto Niepodległości


(3kB),,Więź z Ojczyzną jest tajemnicą,
którą możemy określić jako prawo natury,
najbardziej podstawowe i najświętsze
ze wszystkich nadprzyrodzonych praw"
kardynał Stefan Wyszyński


Wieczornica Patriotyczna

Serdecznie zapraszamy społeczność szkolną i mieszkańców Gminy Gnojnik do udziału w wieczornicy patriotycznej, która odbędzie się 10 listopada 2016 r. o godz.18.00 w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej w Gnojniku.


Organizatorzy:
ks. Piotr Bober
Iwona Pasek
Jolanta Nowicka
Dyrektor Mirosław Mietła


Podsumowanie Powiatowego Systemu Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży

27 października w sali obrad Starostwa Powiatowego w Brzesku odbyło się Podsumowanie Powiatowego Systemu Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży za rok 2015/2016. W Gimnazjadzie Młodzieży bardzo dobry wynik uzyskało nasze gimnazjum, które zajęło III miejsce we współzawodnictwie sportowym gimnazjów. Należy nadmienić, że w roku szkolnym 2012/13 uzyskaliśmy już takie samo miejsce. Pamiątkowy dyplom , statuetkę i gratulacje przekazał dyrektorowi gimnazjum, Starosta Powiatu Brzeskiego Andrzej Potępa oraz Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego Kazimierz Brzyk. Wszystkim uczniom i ich opiekunom, nauczycielom należą się słowa podziękowania za włożony trud. Serdecznie gratuluję tego niewątpliwego sukcesu. Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje dotyczące osiągnięć trzech pierwszych szkół z terenu Powiatu Brzeskiego: 1 m-ce PG nr 2 Brzesko. 2 m-ce PG w Jadownikach. 3 m-ce PG w Gnojniku.
Mirosław Mietła

(3kB) (3kB)
Zawody szachowe

SZACHY

Dnia 26 października 2016 roku drużyna naszego gimnazjum, w składzie: Julita Cięciwa, Franciszek Musiał, Jacek Kowalczyk i Dominik Cieśla, zdobyła II miejsce w Powiatowej Gimnazjadzie Młodzieży Szkół Gimnazjalnych w szachach drużynowych. W rozgrywkach wzięło udział siedem szkół z powiatu brzeskiego. Zawody rozgrywane były w formie drużynowej, systemem szwajcarskim. Tempo gry wynosiło 15 minut na partię dla zawodnika. Gratulacje dla naszych szachistów.

(6kB) (6kB)
Opracowała Anita Linca


Zbiórka zakrętek

Młodzieżowa Rada Gminy Gnojnik organizuje na terenie naszego gimnazjum zbiórkę zakrętek, które zostaną sprzedane Firmie Ekopoldex na przetworzenie poprzez poddanie ich odpowiedniej obróbce i wykorzystanie do powtórnej produkcji. Pieniądzeze sprzedaży zakrętek zostaną przekazane na subkonto Radosława Kępy, podopiecznego Fundacji Dzieciom ,,Zdążyć z pomocą". Zachęcam wszystkich uczniów do wsparcia działań prowadzonych przez MRG, gdyż mają one na celu uwzględnianie potrzeb młodzieży z terenu gminy, ale także promowanie akcji charytatywnych i ekologicznych. Zbiórka zakrętek realizuje te cele, gdyż młodzieżowi radni mogą rozwijać swoje umiejętności organizatorskie, ale także uczą się odpowiedzialności.Zbiórka zakrętek to nie tylko akcja charytatywna, która ma nieść finansowe wsparcie na leczenie i rehabilitację chorego chłopca, ale także działanie ekologiczne, gdyż zakrętki zostaną poddane recyklingowi, a nie trafią na wysypisko, gdzie latami ulegałyby rozpadowi. Każdy może być aktywnym obywatelem, wystarczy tylko przyłączyć się do naszych działań, zgłaszać propozycje przedsięwzięć, które mają szanse na realizację przy wsparciu władz gminy i sponsorów.
Małgorzata Wawryka


Gimnazjada i zawody szachowe

Dyplom z Gimnazjady        Dyplom z zawodów szachowych

Ślubowanie klas pierwszych

14 października w Dzień Edukacji Narodowej pierwszoklasiści oficjalnie zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej po złożeniu uroczystego ślubowania. Z tej też okazji pod opieką wychowawców mgr Małgorzaty Wawryki i mgr Renaty Hebdy przygotowali humorystyczne przedstawienie i po raz pierwszy w nowej szkole zaprezentowali swoje zdolności artystyczne i wokalne. Spektakl obrazował przygnębiające życie pierwszoklasistów, którzy ciągle są zaskakiwani sprawdzianami, kartkówkami, bo każdy nauczyciel tylko wymaga. Oceny też nie są rewelacyjne, więc nie mają powodu do zadowolenia. W rolę zawiedzionych uczniów wcielili się: Gabriela Stelmach, Anna Wiśniowska, Krzysztof Święch i Jacek Kowalczyk. Wspominali również o ,,wpadkach" w czasie lekcji , które dostarczyły widzom sporej dawki śmiechu. Oczywiście z pomocą zagubionym pierwszoklasistom przybyli uczniowie klas starszych i przygarnęli ich do swojego grona. Ich role odegrali: Nikola Kraj, Rozalia Klęk, Roksana Kopeć, Patrycja Zapiór , Weronika Kos i Albert Konstanty. Wypowiadane kwestie wzbogacono wykonaniem równie humorystycznych piosenek. Zaśpiewał je chórek w składzie: Rozalia Gnela, Magdalena Zając, Julita Cięciwa, Gabriela Styrna. Przyszedł też moment wręczenia przewodniczącym klas pierwszych przez przewodniczącą szkoły Agatę Żółty symbolicznych kluczy do gimnazjum, a przede wszystkim do wiedzy w myśl słów :,,nauka to potęgi klucz". W rolę nauczycielki wcieliła się Julia Strzesak, a uczniowskie ,,wpadki" odtwarzali: Michał Migrała, Julia Zapiór i Monika Krakowska. Finałem występu była piosenka ,,Przyjaciel potrzebny od zaraz" w wykonaniu Gabrieli Stelmach, Anny Wiśniowskiej i Magdaleny Zając, której refren zaśpiewali wszyscy uczestnicy części artystycznej. Nastrój radości udzielił się także widowni, która gromkimi brawami nagrodziła aktorów.
W tym dniu uczniowie podziękowali także swoim nauczycielom za trud włożony w ich wychowanie i kształcenie, a do życzeń przyłączyli się również przedstawiciele rodziców.
mgr Małgorzata Wawryka


(4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB) (4kB)
(22kB)
Przedstawienie profilaktyczne

Dnia 6.10.2016 roku uczniowie gimnazjum obejrzeli przedstawienie profilaktyczne pt. „www.sieć.com”. Treść tego przedstawienia porusza tematykę zagrożeń, jakie niesie za sobą niewłaściwe i nadmierne korzystanie z internetu, często prowadzące do uzależnienia a także przenoszenia agresji z sieci do świata realnego. Doskonała muzyka i znakomita gra aktorów oraz piękna scenografia potęgują odczucia estetyczne widzów oraz pozostawiają niezapomniane wrażenia.
pedagog szkolny mgr Lucyna Szot


Warsztaty profilaktyczne

Po spektaklu aktorzy z Krakowskiego Centrum profilaktyki prowadzili warsztaty dla klasy 3b i 3c na tematy poruszone w widowisku. W szczególności celem było zwiększenie wiedzy na temat zagrożeń płynących z niewłaściwego korzystania z internetu. Pokazali skutki niewłaściwych zachowań w sieci, poruszyli problem uzależnienia od internetu.
pedagog szkolny mgr Lucyna Szot


Złota polska jesień.

W czwartek, 6 października odbył się międzyklasowy konkurs "Jesienne koszyki", w którym udział wzięli przedstawiciele wszystkich klas naszej szkoły. Każda trzyosobowa drużyna w ciągu 45 minut musiała przygotować kompozycję ukazującą piękno i różnorodność jesieni. Kompozycję należało wykonać z materiałów zgromadzonych przez uczniów danej klasy, jednocześnie użycie sztucznych, gotowych elementów (np. plastikowych owoców czy styropianowych grzybów) dyskwalifikowało wykonaną pracę. Jury, oceniwszy pomysłowość, wkład pracy i estetykę, przyznało następującą liczbę punktów:
1a = 152p.
1b = 152p.
2a = 147p.
2b = 140p.
3a = 169p.
3b = 150p.
3c = 175p.
Zwycięzcami zostali uczniowie klasy 3c, za którymi znalazła się klasa 3a i klasy 1. Wszystkim uczestnikom gratuluję pomysłowości i zaangażowania. W galerii fotorelacja z konkursu!
mgr Ewelina Matus


Turniej halowej piłki nożnej.

W dniu 4 października 2016r. z inicjatywy uczniów odbył się międzyklasowy turniej piłki halowej. Każda klasa wystawiła swoją drużynę 6 chłopców oraz ekipę kibicujących dziewcząt. Mecze sędziowała p. Horosin i p. Dyrektor. Rywalizację zaczęły klasy pierwsze. Walka była bardzo wyrównana. Doping z trybun bardzo głośny. Wynik meczu rozstrzygnęły rzuty karne i ostatecznie wygrała klasa 1b. W drugim meczu rywalizowały klasy drugie, które narzuciły bardzo duże tempo gry. Dziewczęta z trybun dopingowały okrzykami i transparentami. Wygrała klasa 2b. Potem odbyły się rozgrywki klas trzecich. Niesamowita rywalizacja i doping z trybun powodował, iż do ostatniej chwili ważyły się losy wygranej. Ostatecznie klasa 3b i klasa 3c miały po 1 wygranej i 1 remisie. Podliczając małe punkty za zdobyte i stracone bramki okazało się, że zaledwie 1 małym punktem wygrała klasa 3b. Wszyscy wspaniale się bawili, zarówno grający jaki i kibicujący. Gratuluję wszystkim wspaniałej postawy oraz gry fair play.
mgr Małgorzata Horosin


Dnia 22.09.2016r. młodzież Gimnazjum w ramach profilaktyki dotyczącej cyberprzemocy obejrzała film pt."Cyberbully". Opowiada o tym jak nastolatka staje się ofiarą prześladowań na portalu społecznościowym. Podczas rozmowy na Skypie ze swoją przyjaciółką Megan, siedemnastoletnia Casey Jacobs odczytuje bulwersującego tweeta od jej byłego chłopaka Nathana. Przy pomocy jej znajomego nerda komputerowego Alexa ( człowiek, zazwyczaj bardzo młody, po uszy pogrążony w Sieci, stąd trudno określić jego indywidualne cechy osobnicze) decyduje się na nim zemścić, włamując się na jego twittera. Jednak wkrótce okazuje się, że to nie Alex jej pomógł, a nieznajomy haker udający nastolatka i uważający siebie za "anioła zemsty", który pomaga ofiarom cyberprzemocy. Oskarża on Casey o umieszczenie wiadomości on-line, która zapoczątkowała łańcuch nienawiści w kierunku Jennifer Li i doprowadziła do jej samobójstwa. Jeśli nastolatka nie przyzna się do morderstwa i nie odpokutuje za swoje czyny, wykonując wszystkie polecenia hakera, umieści on w Internecie kompromitujące ją i jej znajomych zdjęcia.
pedagog szkolny mgr Lucyna Szot